sobota 25 maja 2024     Grzegorz, Urban, Magda
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
U mediatora jak w konfesjonale (2)
eGorzowska - 12928_oQnWEXY3Eb0lbTvgguc.jpgPublikujemy drugą część rozmowy z rektorką Wyższej szkoły Biznesu w Gorzowie Anną Czekirdą.

Część pierwszą przeczytasz tu: https://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,12901,

Ludzie chyba wciąż nie potrafią sobie z tym poradzić i może tak jak Dulska chcą „prać brudy we własnym domu.”

– Tak, tu pani Dulska się kłania, a ludzie boją się, że coś z ich życia będzie wywleczone na zewnątrz. Natomiast to zupełnie nie jest prawdą. Nikt niczego z dzieci nie wyciągał i nie wyciąga, nie ma takiego zamiaru czy planu. Nikt nie pyta, czy tatuś bije, czy może mamusia pije. Absolutnie nie jest to przedmiotem tych szkoleń.

Badacie efekty tych spotkań?
– To bardzo trudne, dlatego że to jest działanie długofalowe. Z panią wójt Pławską rozmawiałyśmy, że warto pozyskać nowe możliwości finansowania na tego rodzaju spotkania, by ludzie zobaczyli, że to działa. A dzieciom bardzo się one podobają. Do tego stopnia, że te, którym nie pozwolono, wręcz płakały, że nie mogą iść na zajęcia. Maluszki w szkole dowiadują się, że nie należy krzyczeć na kolegę, a zapytać, co on czuje; powiedzieć, że jest mi przykro, że tak się zdarzyło i szukać przyczyny. Tak zrobiłeś, bo widocznie nie wiesz, że tak nie wolno. Również nauczyciele bardzo chcą, żeby dla nich były takie szkolenia, żeby mogli się włączyć.

Jakie wnioski płyną z tych spotkań i obserwacji dzieci? To tylko zabawa pokazująca, jak wyglądają mediacje i łagodzenie konfliktów?
– Zajęcia prowadzi nasza absolwentka Anna Maslej, która jest nie tylko mediatorem, ale też psychologiem. Potrafi zarządzać emocjami i specjalizuje się w pracy z małymi dziećmi. Więc te ćwiczenia, jak zarządzać emocjami, bardzo się podobają i z pewnością wyposażą dzieci w ważne umiejętności, które wykorzystają w przyszłym życiu.

Świat się zmienia, a nie pracujemy nad tym, co dla człowieka najtrudniejsze, czyli emocjami, z którymi sobie nie potrafimy poradzić. Co jeszcze w tego typu mediacjach rodzinnych czy społecznych, nie biznesowych, jest szczególnie ważne? Także w życiu mniejszych społeczności, oddalonych od miasta, zamkniętych, dla których tego typu tematy są wręcz tabu?
– Ważne jest to, że mediator, jest obłożony klauzulą poufności.

Czyli jak w konfesjonale.
– Tak. Nie wolno mu zdradzać żadnych tajemnic. To są wszystko w pełni poufne spotkania. Dopiero, jeżeli formalnie zostanie wpisana ugoda, jest przedstawiana sądowi, ale sąd też ma swoje poufne procedury, także tutaj nic nie zostanie ujawnione. I uczestnicy tych spotkań mogą być spokojni, bo są w pełni zabezpieczeni prawnie. My mamy obowiązek ustawowy zapewnienia poufności.

Taki projekt realizujecie po raz pierwszy?

– To nie jest pierwszy nasz projekt, ale pierwszy dla tak małych odbiorców.

Dziecko zwykle chłonie wiedzę jak gąbka, ale na ile działania z najmłodszym odbiorcą są trudne?
– Z jednej strony są trudne, bo trzeba mieć doświadczenie w pracy z dziećmi, trochę trzeba uprościć język. Tam się nie mówi, że mediujemy, choć samo słowo czasami pada, ale my rozwiązujemy konflikty, nasze problemy, pracujemy na emocjach. Z drugiej strony, czym skorupka za młodu nasiąknie… I jeżeli dzieci nauczą się, że trzeba się godzić, że nie można obrażać drugiej strony, to potem w dorosłym życiu też będą miały inne podejście.
Uczymy też sposobu komunikowania się, ponieważ poza wyrażaniem emocji, bardzo istotnym elementem jest umiejętność komunikowania się, a więc np. wysłuchania drugiej osoby, nieprzerywania jej, upewniania się czy dobrze zrozumiałem. Bo komunikacja to jest umiejętność wysłuchania i podsumowania. A więc, warto powiedzieć: „Podsumujmy, czy ja dobrze rozumiem, że ty miałeś to na myśli, że tak chciałeś powiedzieć.” Niestety, czasami mamy tendencję do nadinterpretowania tego, co nam ktoś powiedział.

Wtedy znowu biorą górę emocje i nie potrafimy ich powściągnąć. Lejce są za krótkie.

– Tak, a słuchając drugiej osoby i chcąc być przekonanym, że dobrze ją zrozumieliśmy, trzeba się nauczyć parafrazować, upewniać się, że to co usłyszałam, to jest właśnie to, np.: „Rozumiem, że chciała pani o to zapytać” albo: „Rozumiem, że takie jest pani zdanie.” Kiedy ktoś nieprzerwanie wyrzuca emocje, pomaga propozycja: „W takim razie podsumujmy.”

Podsumujmy więc: Od czerwca do października realizujecie na terenie gminy Bogdaniec zajęcia warsztatowe w placówkach od przedszkola do ósmej klasy. Są to zajęcia ukazujące sposoby, metody i pracę, jak zaradzić emocjom i jak wyjść z trudnej sytuacji. W projekcie jest również część dla dorosłych, którzy będą uczyć się umiejętności dogadania się ze swoim konkurentem czy partnerem, w rodzinie, z dziećmi.

Rozmawiała Hanna Kaup

Mediacje to polubowny sposób załatwiania sporów między dwoma stronami. Mediator nie jest arbitrem, nie wydaje wyroku, ale pośredniczy w komunikacji między stronami, które mają problem i chcą go rozwiązać. Mediacje dotyczą najczęściej spraw rodzinnych, ale także innych spraw cywilnych i gospodarczych. Ten proces jest szybszy – sprawa może być rozwiązana w ciągu kilku dni czy spotkań – tańszy, trwa krócej – w sądzie sprawy są odkładane i trwają czasami wiele miesięcy – wreszcie, pozwala, by strony zachowały dobre relacje miedzy sobą. W sądzie jedna strona wygrywa, druga przegrywa. Jeśli dochodzi do ugody, zostaje ona spisana przed mediatorem, a następnie jest zatwierdzona przez sąd. Szczególnie ważne w mediacji jest to, że mamy szansę porozmawiać w przyjaznych warunkach, z zachowaniem poufności, a więc sprawy wyjawione przed mediatorem nie wychodzą na światło dzienne.14 września 2023 08:49, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"ŻAK" Centrum Nauki i Biznesu

ul. Sikorskiego 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 26 53
branża: Szkoły - pomaturalne i policealne <czytaj dalej>
Podgórna Wioletta Handel Drewnem

ul. Lipowa 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 69 40
branża: Drewnopochodne materiały <czytaj dalej>

Pacjenci dobrze oceniają szpitale
Prawie trzy czwarte pacjentów szpitali dobrze ocenia ich funkcjonowanie. Prawie ... <czytaj dalej>
Mrożek w Bogdańcu
To był pierwszy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu spektakl. ... <czytaj dalej>
Uwaga kierowcy!
W środę 22 maja po południowym szczycie komunikacyjnym, wykonawca przebudowy ... <czytaj dalej>
Usunęli 165 ton śmieci
Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
Totalny reset
– Kochanie, śpisz? – Nie. Zamknęłam tylko oczy i podróżowałam daleko ... <czytaj dalej>
admin ego:
Grand Press Photo
Wojciech Grzędziński został autorem Zdjęcia Roku i Fotografem XX-lecia konkursu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Edgardo:
Competing With Short Sales And Bank Owned Properties 대출 <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Kristinki z Jeninka nie widać ! <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Aha! Mój brat w ramach treningu przed nurkowaniem w Blue Hol w Egipcie "zszedł" na dno Hańczy. Potem, w Egipcie na 150...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Nie ma to jak piaskownica ):-) !!!! <czytaj dalej>
Anonim_9923:
Brawo. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej