niedziela 2 czerwca 2024     Marianna, Marzena, Erazm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Wszystko o kobiecie

8 marca. Budzący się dzień stopniowo nabierał barw. Ponieważ dzisiaj świętuje płeć piękna, pokuszę się o porównanie porannego spektaklu do wizyty w salonie piękności, w którym wizażyści nie są do końca zdecydowani, jak ma wyglądać ostateczny efekt ich pracy. Przez chwilę zanosiło się, że nie osiągną sukcesu, a ostateczny produkt może wyglądać jak w przysłowiu „Kobieta, co się stroi do południa, od południa mało warta”.

Dwa wieki wcześniej mawiano jeszcze dosadniej „Pierwej sto godzin wyciecze, nim się niewiasta oblecze”. Dziś żadna z nas nie ma czasu, by aż tak długo przygotowywać się do wyjścia z domu, pogoda też z każdą chwilą słoneczniejsza. Z całą pewnością wyklaruje się na długo przed południem. Dzień Kobiet po prostu nie może być brzydki.

Mnie natomiast poranne dywagacje skłoniły do sprawdzenia, jak na przestrzeni wieków ewoluowały przysłowia o kobietach. Zaczęłam od najstarszych. Okazały się bardzo interesującym studium zmieniającego się w tym czasie statusu kobiet.

W XVIII w. uważano „Niewiasta ma być w panieńskim stanie wstydliwa, w małżeńskim poczciwa, a we wdowim stateczna”. Powinna być milczącą domatorką („Niewieście milczeć (siedzieć doma) przystoi”) zajmującą się rękodziełem („Niewieścia rzecz kądziel”) i całkowicie poddaną woli męża („Niewieście rządzić nie przystoi” albo jeszcze dosadniej – „Mówią: nie tak sromota, gdy mąż sam przez się błądzi, jako gdy niewiasta mężem swoim rządzi”).

Już wtedy jednak uważano kobiety za istoty nie do końca odgadnione: „U niewiasty między „tak” a „nie” nawet włosa nie przewleczesz”, „Niewiasta, ogień i morze – to chodzi w jednej sforze”, „Nie ma ziela na babskie wesela, nie ma rutki na babskie smutki”, a to skutkowało kolejnymi przysłowiami: „Nie wierzcie żadnej niewieście choćby miała lat i dwieście”, „Ani na wsi ani w mieście nie trzeba wierzyć niewieście”.

Chociaż w sprawie gadulstwa i plotkarstwa mam odmienne zdanie, ponieważ znam panów będących w tym prawdziwymi mistrzami, to jednak dla porządku przytoczę garść dawnych porzekadeł: „Niewiasta każda wielomówna”, „Cud nad cudami: niegadatliwa między niewiastami”, „Dwie niewieście jarmark w mieście”.

Przysłowiową damską intuicję dziś określa się stwierdzeniem „Kobieta ma o jedno oko więcej niż mężczyzna”. Dawniej mawiano „Możesz mówić zawsze śmiele, że niewiasta chytre ziele”.

A w ogóle czegokolwiek by o płci pięknej nie powiedzieć, to przecież „Z kobietami wielka bieda, lecz bez kobiet żyć się nie da”, bowiem chociaż „Z babą jest źle, to bez baby jeszcze gorzej”.

Warto wiedzieć, że gromadzeniem i opracowywaniem wszelkich przysłów zajmuje się paremiografia, a za pierwszy zbiór polskich porzekadeł uważane są wydane w 1618 r. „Przypowieści polskie” (Proverbiorum polonicorum) Salomona Rytwińskiego znanego także jako Rysinius Sarmata, Pantherus, Leucorussus. Rysinus zebrał ich 1800.

Jego następcą był współczesny mu Knapius, czyli Grzegorz Knapski (1564-1638) – jezuita, który zgromadził już kilkanaście tysięcy przysłów i w porządku alfabetycznym w słowniku zatytułowanym „Adagia Polonica, Przysłowia polskie wybrane, zdania moralne i powiedzenia dowcipne, przyzwoite, po łacinie i grecku odtworzone, którym, zwłaszcza ciemniejszym, przydano światła i wyjaśnienia z różnych pisarzy i w ogóle zaprawiono je różnorodnemi wiadomościami naukowemi”.

Wymienione w tytule słówko „przyzwoite” jest w tym przypadku ważne, ponieważ Knapski zarzucał swojemu poprzednikowi spisywanie przysłów, jakie dziś nazwalibyśmy „nieparlamentarnymi”. Nie przeszkadzało mu to jednak korzystać z tego wydawnictwa garściami.

Wybrana przeze mnie fotografia wydaje się być kompletnie niezwiązana z dzisiejszym dniem, ale to tylko pozory. Dwieście lat temu Dnia Kobiet jeszcze nie świętowano, natomiast 08.03.1822 r. urodził się Ignacy Łukasiewicz – polski aptekarz, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego. Z tej właśnie okazji bieżący rok ustanowiony został Rokiem Łukasiewicza, a ja dzisiaj wyszperałam z lamusa zdjęcie zrobione w Bóbrce, gdzie znajduje się wyjątkowe Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.



Tekst i foto Maria Gonta


8 marca 2022 09:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ark" Studio Mebli A. Hutnikiewicz

ul. Makowa 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 34 02
branża: Meble <czytaj dalej>
"Aqua - Grupa SBS" Sp. z o.o. Oddział

ul. Szenwalda 26, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 67 20
branża: Pompy <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Osiedle Leśne 8 w Kostrzynie

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 72025 85w .52
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
admin ego:
O szkole polskiej i brytyjskiej
Czym różni się system oświaty polskiej od brytyjskiej? Tego dowiecie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Podróż w czasie
Dziś będzie trochę inaczej. Zamiast podróżować w przestrzeni, wybierzmy się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Piękni ludzie, piękna sprawa, piękne widoki...
Muszę się wybrać!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Taaak, dzieciństwo to fajna sprawa! ):-)
Z>M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
W Polsce żaden komunizm się nie skończył <czytaj dalej>
Anonim_3778:
Jesteście Panowie naprawdę"wielcy". Robicie coś z pasją i...radością. Dlaczego tacy, jak wy nie sa co najmniej radnymi. Patrząc na fo <czytaj dalej>
Anonim_3778:
To jeszcze proponuje panu wojewodzie przebrać się, nieco zmienić facjate i pod pozorem boleści, rany ręki iść na SOR i zobaczyç, posłuchać, <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej