środa 15 maja 2024     Zofia, Jan, Izydor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Wyimki z notatnika Marka P.
W cyklu "Wyimki z notatnika Marka P." - czwartek, 12 września 2013 roku.

Nie tak dawno jeden z moich znajomych powiedział: „O muzyce się nie pisze, muzyki się słucha. Więc może zajmij się czymś innym”. Trochę racji to on ma. Ale tak nie do końca.
Bo skąd wzięły się całe księgozbiory pisania o Muzyce? Skąd encyklopedie muzyczne, opracowania twórczości kompozytorów, ich biografie? Te ze szczegółami ich życia, postępowania, wymienianiem podróży, fascynacjami literaturą – by określić wpływ tych czynników na twórczość muzyczną.

Muzyka jest najbardziej umykającą ze sztuk. Nie można jej zabrać do domu z filharmonii, można jedynie wziąć to, co z niej zostało w nas – wrażenia. I to, co zrobiła z nami wtedy, kiedy jej słuchaliśmy. I co ważne – już ponowne odtworzenie tego samego utworu z jakiegoś nośnika na pewno nie da tego samego wrażenia. Muzyka na żywo jest po prostu inna. Przekazuje emocje grających – w każdym bądź razie ja tak czuję – emanuje duchem kompozytora. Jakby był z nami. Owszem, wtedy kiedy muzycy nie tylko ją odtwarzają, grają nuty. Tylko wtedy, kiedy odnajdują metafizyczną esencję utworu, ekstrakt myśli autora niezawarty w nutach. Dlatego mówimy o wykonaniach dobrych, nadzwyczajnych i tych, które nas nadzwyczaj poruszają duchowo, uczuciowo, intelektualnie, czyli wybitnych. Sztuka, w tym i muzyka, ma być pośrednikiem pomiędzy sferami idei, tego co w nas najlepsze, prawdziwe, nieskalane dookolną rzeczywistością. Dlatego ja, idąc na koncert, zawsze mam nadzieję na wyłączenie się z rzeczywistości, którą zostawiam za progiem sali koncertowej. Tego wszystkiego co mnie tłamsi, przygniata. I kiedy to się udaje, staram się o tym napisać.

Redaktor Bohdan Pociej, wybitny polski muzykolog, krytyk muzyczny, w swoim eseju o Witoldzie Lutosławskim zacytował takie słowa kompozytora: „Jestem pewien, że trzeba myśleć, mówić i pisać o muzyce. Nie wierzę, że komuś uda się kiedyś zgłębić jej istotę, ale nawet błądzenie wokół jakiegoś zjawiska nierozszyfrowanego, niemożliwego do pełnego zrozumienia, ale błądzenie przybliżające, przeczuwające, odgadujące – ma swój głęboki sens”.

Tak więc i ja staram się uprawiać niemożliwe. Przekładać sztukę dźwięku na słowa. Zapewne nieudolnie. Bo słowa nie są w stanie oddać tego, co czuje dusza, cały człowiek, słuchając Muzyki. Uniesień, które daje, nie można nazwać.
Tutaj przypominają mi się czytane w biografiach wielkich muzyków, wirtuozów – może dzisiaj już niespotykane zdarzenia, kiedy to rozochocony, uniesiony, zachwycony tłum na rękach wynosił muzyków, ba, Franciszka Lista razem z karetą, od której wyprzęgnięto konie… Czy jakieś dzieło literackie czy plastyczne mogłoby to uczynić? No nie wiem. Nie spotkałem się z takim opisem.

Muzyki nie da się przyszpilić słowem. Nie da się jej wytłumaczyć. Można jednak przybliżyć, ocalić, zachęcić. Ważnym, by słowa jej nie przykrywały, żeby nie były zamiast. Zresztą, tego co w niej naprawdę jest, nie da się ani przełożyć na formuły – bo jak zapisać najistotniejsze, to co jest OBOK nut. Można sugerować, ale i tak ten, który będzie jej słuchał sam i w swój osobniczy sposób ją przyjmie, zmaterializuje w sobie.

I może jeszcze jedna refleksja dzisiejszego wieczoru (w słuchawkach Ballada g-moll op. 23. Fryderyka Chopina – więc może stąd). Z czasem, kiedy osłuchujemy się z muzyką, zwłaszcza jednego kompozytora – w moim przypadku najpierw był to właśnie Chopin – stajemy się na swój sposób znawcami. Potrafimy odróżnić dobre wykonanie od złego. Te, które uważamy za konwencjonalne, stanowiące kanon, od nowoczesnego. Te, w których pianista gubi nuty, od tego, który gra dokładnie. Te, w którym wznosi się na wyżyny i wykonawcze, i interpretacyjne, daje się ponieść idei i nas nią porywa od tych, kiedy tylko odgrywa utwór.

Więc dlaczego nie pokazywać jednych i drugich, dlaczego nie uzmysławiać związków i odniesień muzycznych, literackich, ba, teologicznych czy filozoficznych? Owszem, bez uznawania siebie za autorytet – takich w odniesieniu do muzyki po prostu nie ma z tej prostej przyczyny, że nikt nie jest w stanie tak naprawdę nawet dotknąć w pełni tego, czym jest muzyka, a co najważniejsze, o czym jest muzyka. Witold Lutosławski miał rację!

A jutro do Filharmonii Gorzowskiej na SEDINA SAXOPHONE QUARTET.


16 września 2013 16:31, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Cywiński Andrzej Usługi Transportowe

ul. Kostrzyńska 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 89 59
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Jan" Maciej Pawlak

ul. Korcza 7 lok. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 00 33
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0650.jpg
admin ego:
Żeromski i Morsko Dolne
Wiele jest w Świętokrzyskiem miejsc związanych ze Stefanem Żeromskim, a ... <czytaj dalej>
admin ego:
Z cegłą w tornistrze...
Zdarzyło się tak, że musiałem skorzystać z bankomatu PKO BP, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie są koszta państwowe ksz <czytaj dalej>
Anonim_9968:
Do Warszawy gumofilce. Tam jest mnóstwo węzłów do blokowania. <czytaj dalej>
Anonim_1881:
W tel awiwie jest 10tys takich firm oszukańcze inwestycyjnych tam są wirtualne pieniądze i wirtualne zyski
Wielkie drapacze chmur które nale <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej