wtorek 5 lipca 2022     Karolina, Antoni, Filomena
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Być sołtysem
eGorzowska - 7600_w862AeqgKlKr68YkP4wJ.jpg

17 marca w Wawrowie odbył się II Kongres Sołtysów Powiatu Gorzowskiego.

Kongres Sołtysów Powiatu Gorzowskiego powstał z myślą o ludziach, którzy nie tylko reprezentują najmniejsze społeczności w gminie, ale też są inicjatorami i sprawcami różnorodnych działań na terenie swoich sołectw.

- Sołtys to jest osoba, która musi być dobra i w działalności sportowej, i kulturalnej, w gospodarczej i administracyjnej - powiedziała starosta gorzowski Małgorzata Domagała. - A kongres jest forum, które pozwoli nie tylko zintegrować się, ale pokazać dobre praktyki, podpatrzyć, co się dzieje w którym sołectwie, bo są takie, które są dobre np. w sporcie, a inne na innej niwie. To jest doskonała okazja, by powiedzieć, co ja robię u siebie.

Swoje "pięć minut"
Rzeczywiście, sołectwa wykorzystały spotkanie w Wawrowie do wymiany doświadczeń w sprawach społecznych, kulturalnych i gospodarczych. Każde miało swoje "pięć minut". Zaczęła połączona grupa sołtysów z Bogdańca z wójt Krystyną Pławską, która ułożyła słowa do piosenki "Być sołtysem". Występ w białych, różowych i czarnych melonikach oczarował wszystkich, łącznie z eurodeputowanym Dariuszem Rossatim, który pojawił się na kongresie w towarzystwie senatora Władysława Komarnickiego (od senatora sołtysi dostali "Poradnik radnego i sołtysa na 2017 rok") oraz posłów: Krystyny Sibińskiej i Tomasza Kucharskiego. W kolejnej prezentacji swoje siły z sołectwami połączyła gmina Kłodawa z wójt Anną Mołodciak. Występ zakończono przekazaniem na ręce starosty Małgorzaty Domagały wiosennego kosza kwitnących kwiatów.

Po wspólnym obiedzie, w drugiej części kongresu prezentowały się: sołectwo Kamień Mały z gminy Witnica oraz Kiełpin z gminy Deszczno. Występy artystyczne przygotowały sołectwa gmin Lubiszyn oraz Santok, który jako gospodarz kongresu zakończył część artystyczną niespodzianką - tańcem dziesięciu pań w kapeluszach. Z okazji niedzielnych imienin wójta Józefa Ludniewskiego były też specjalne życzenia od sołtysów, wspólne "Sto lat" i prezenty, a wśród nich koszulka superwójta.

Problemy komunikacji
Wspólny czas służył wymianie doświadczeń, choćby w kwestii największych bolączek sołtysów.
- Bardzo dużo się od nas wymaga - mówiła sołtys Nowin Wielkich Grażyna Dudek. - Kiedyś było łatwiej. W tej chwili ludzie często traktują swoje miejsca jako sypialnie. Uważają, że wiele im się należy, a mało chcą dać od siebie. Jednak największą bolączką są drogi. Ja wciąż molestuję swojego burmistrza, że jak nie będziemy mieli zrobionych dróg, to z niczego nie będziemy zadowoleni.

Na pierwszym miejscu problemy komunikacji wymienia również sołtys Włostowa Renata Suchecka.
- U nas to też są problemy dróg polnych, gdzie rolnicy nie mogą dojechać do swoich pól ani karetki pogotowia czy samochody, jeśli potrzebna jest rehabilitacja. Problemy mają wszystkie auta specjalistyczne - podkreślała. Podzieliła również opinię o coraz większej roszczeniowości ludzi. - Najlepiej nic nie dać od siebie, a wziąć jak najwięcej od sołtysa i narzekać, że sołtys nie zrobił tego czy tamtego. A jak są organizowane spotkania, to przyjdzie pięć osób, które udzielają się w kołach gospodyń, a cała wieś siedzi w swoim kąciku, a po wszystkim ma dużo do powiedzenia - dodała Renata Suchecka.

Życzenia, prezenty i zaproszenia
Trudności, o których wspominały panie sołtys, rozumie starosta Małgorzata Domagała: - To bardzo społeczna funkcja. Jeżeli sołtysi mają jakiś problem, to my jesteśmy od tego, żeby im pomagać. I staramy się to robić - powiedziała. Również życzenia wytrwałości i satysfakcji od prezesa Lubuskiego Stowarzyszeni Sołtysów Edwarda Jednoszewskiego wyrażały zrozumienie dla problemów, z którymi sołtysi na co dzień się borykają. Prezes powiedział: - Życzę wyrozumiałości i poszanowania za wasz trud od środowisk, w których działacie. Życzę zdrowia, powodzenia w życiu rodzinnym i zawodowym oraz niech wasza działalność społeczna ze wszech miar będzie dla was pasmem samych sukcesów. Wszystkiego dobrego!

W swoim wystąpieniu prezes Jednoszewski mówił o funduszu sołeckim, o trudnej walce o jego powstanie w 2010 r., a kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Wojciech Malich przedstawił skutki ptasiej grypy. Wyjaśnił też, jak niebezpieczny jest afrykański pomór świń. W kongresie uczestniczyli również przedstawiciele Niemiec z dyr. Stowarzyszenia Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań Dariusem Muellerem oraz menedżerką Lokalnej Grupy Działania LEADER Grit Kormer, która mówiła o wzmocnieniu kompetencji i praw sołectw i sołtysów w Brandenburgii czy Georgem-Wilhelmem Konigiem z Friedersdorf pod Seelow. Sołtysi z Polski zostali zaproszeni do Niemiec na wspólne warsztaty na temat współpracy, młodzieży i kultury na terenach wiejskich. Darius Mueller zakończył swoje wystąpienie słowami:
- Aby udowodnić, że historia się nie powtarza, nie przywiozłem mieczy, ale produkty regionalne, które składam na ręce pani starosty.
Kiedy od polskich sołtysów otrzymał ogromny kosz darów, powiedział: - Oczywiście, nie mamy szans, by zrobić konkurencję polskiej gościnności, dlatego musimy z tym żyć.

Drugi Kongres Sołtysów Powiatu Gorzowskiego przeszedł do historii. Nie sposób opisać wszystko, co działo się w Karczmie pod Łosiem, ale był to wspólny dobry czas. Poza występami artystycznymi i rozmowami na ważne dla sołectw tematy, rozdano też zaległe dyplomy i medale honorowe z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Sołtysów. Przekazano je: Szymonowi Labudzie z sołectwa Zdroisko, Marii Wroniak z Czechowa i Albinowi Pilarskiemu z Nowic, którego 32-letni staż w byciu sołtysem to wzór dla młodszych kolegów.

Kolejny Kongres Sołtysów Powiatu Gorzowskiego za rok.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2017-03-19_byc_soltysem,
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
byc soltysem, zdjęcie 1/7

byc soltysem, zdjęcie 2/7

byc soltysem, zdjęcie 3/7

byc soltysem, zdjęcie 4/7

byc soltysem, zdjęcie 5/7

byc soltysem, zdjęcie 6/7

byc soltysem, zdjęcie 7/7
 


19 marca 2017 20:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Spóźnione tramwaje
PESA spóźni się z tramwajami, miasto pieniądze przeznaczy na infrastrukturę transportu niskoemisyjnego. Producent tramwajów PESA poinformował, że z powodu sytuacji gospodarczej ... <czytaj dalej>
Znów zmiany
Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Mieszka I, Roosevelta, al. ks. Andrzejewskiego – etap 3 i 4. W niedzielę, 3 lipca ... <czytaj dalej>
Adrian Put biskupem pomocniczym
28 czerwca 2022 r. o godz. 12.00 Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła komunikat informujący o nominacji biskupa pomocniczego dla diecezji ... <czytaj dalej>
Raport o stanie województwa
44. sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Raport o stanie województwa przyjęty. Radni przyjęli raport o stanie województwa za 2021 r., zaprezentowany przez ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bank Pekao S.A. Bankomat

ul. Bolesława Chrobrego 1, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Klub Federacji Konsumentów

ul. Władysława Jagiełły 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 32 28
branża: Stowarzyszenia, kluby, związki <czytaj dalej>
"Inwencja" Sp.j.

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 45 54
branża: Sprzątanie wnętrz, mycie okien <czytaj dalej>

Spóźnione tramwaje
PESA spóźni się z tramwajami, miasto pieniądze przeznaczy na infrastrukturę ... <czytaj dalej>
Kolejny sukces Adama Bałdycha
Adam Bałdych Quartet, Kari Sál i Gorzowska Orkiestra Dęta to ... <czytaj dalej>
Czesław Ganda honorowym obywatelem
Kolejne święto miasta i kolejny Honorowy Obywatel. W tym roku ... <czytaj dalej>
Znów zmiany
Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Mieszka I, Roosevelta, al. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2022 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Przegraliśmy
Niedawno pisałam tekst o instalacji artysty plastyka Jerzego Gąsiorka. Nosił tytuł „Powinnością artysty jest protestować”. Zachęcałam do obejrzenia i refleksji nad tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Niestety. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
Dobroczynny nagietek
5 lipca. W „Kurierze Porannym” z 1937 r. znalazłam odkrywcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
W lipcu przygotować...
4 lipca. Nie wiem kto i nie wiem kiedy, wymyślił ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ucz bezpiecznych relacji z rówieśnikami
Kontakty dziecka z rówieśnikami odgrywają ważną rolę w jego rozwoju ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Coraz więcej śmieci na dzikich wysypiskach
W 2020 r. drastycznie wzrosła ilość śmieci zebranych podczas likwidacji ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6614:
Wspaniały koncert. Niestety ani miasto ani MCK nie stanęło na wysokości zadania.Brak jakiejkolwiek dekoracji - kwiatów (w innych miejsach stać n <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Pamiętam czasy kiedy to cała strona ulicy Pomorskiej - od Podmiejskiej do stołówki "Włókna"(teraz supermarket Muszkieterów) - była p <czytaj dalej>
Anonim_6191:
Brawa dla artystów. <czytaj dalej>
Anonim_6429:
kolej to relikt zeszłego wieku

niemcy w to sie jeszcze bawią z innych powodów mają za dużo pieniedzy w budżecie <czytaj dalej>
Anonim_9574:
Ok. Pięknie, ale wpraktyce, co z kolejami w Gorzówku, takiej "dużej" mieścinie na pół ocy województwa?? Proszę redakcję o przepytan <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej