czwartek 8 czerwca 2023     Ada, Maksymilian, Seweryn
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Być sołtysem
eGorzowska - 7600_w862AeqgKlKr68YkP4wJ.jpg

17 marca w Wawrowie odbył się II Kongres Sołtysów Powiatu Gorzowskiego.

Kongres Sołtysów Powiatu Gorzowskiego powstał z myślą o ludziach, którzy nie tylko reprezentują najmniejsze społeczności w gminie, ale też są inicjatorami i sprawcami różnorodnych działań na terenie swoich sołectw.

- Sołtys to jest osoba, która musi być dobra i w działalności sportowej, i kulturalnej, w gospodarczej i administracyjnej - powiedziała starosta gorzowski Małgorzata Domagała. - A kongres jest forum, które pozwoli nie tylko zintegrować się, ale pokazać dobre praktyki, podpatrzyć, co się dzieje w którym sołectwie, bo są takie, które są dobre np. w sporcie, a inne na innej niwie. To jest doskonała okazja, by powiedzieć, co ja robię u siebie.

Swoje "pięć minut"
Rzeczywiście, sołectwa wykorzystały spotkanie w Wawrowie do wymiany doświadczeń w sprawach społecznych, kulturalnych i gospodarczych. Każde miało swoje "pięć minut". Zaczęła połączona grupa sołtysów z Bogdańca z wójt Krystyną Pławską, która ułożyła słowa do piosenki "Być sołtysem". Występ w białych, różowych i czarnych melonikach oczarował wszystkich, łącznie z eurodeputowanym Dariuszem Rossatim, który pojawił się na kongresie w towarzystwie senatora Władysława Komarnickiego (od senatora sołtysi dostali "Poradnik radnego i sołtysa na 2017 rok") oraz posłów: Krystyny Sibińskiej i Tomasza Kucharskiego. W kolejnej prezentacji swoje siły z sołectwami połączyła gmina Kłodawa z wójt Anną Mołodciak. Występ zakończono przekazaniem na ręce starosty Małgorzaty Domagały wiosennego kosza kwitnących kwiatów.

Po wspólnym obiedzie, w drugiej części kongresu prezentowały się: sołectwo Kamień Mały z gminy Witnica oraz Kiełpin z gminy Deszczno. Występy artystyczne przygotowały sołectwa gmin Lubiszyn oraz Santok, który jako gospodarz kongresu zakończył część artystyczną niespodzianką - tańcem dziesięciu pań w kapeluszach. Z okazji niedzielnych imienin wójta Józefa Ludniewskiego były też specjalne życzenia od sołtysów, wspólne "Sto lat" i prezenty, a wśród nich koszulka superwójta.

Problemy komunikacji
Wspólny czas służył wymianie doświadczeń, choćby w kwestii największych bolączek sołtysów.
- Bardzo dużo się od nas wymaga - mówiła sołtys Nowin Wielkich Grażyna Dudek. - Kiedyś było łatwiej. W tej chwili ludzie często traktują swoje miejsca jako sypialnie. Uważają, że wiele im się należy, a mało chcą dać od siebie. Jednak największą bolączką są drogi. Ja wciąż molestuję swojego burmistrza, że jak nie będziemy mieli zrobionych dróg, to z niczego nie będziemy zadowoleni.

Na pierwszym miejscu problemy komunikacji wymienia również sołtys Włostowa Renata Suchecka.
- U nas to też są problemy dróg polnych, gdzie rolnicy nie mogą dojechać do swoich pól ani karetki pogotowia czy samochody, jeśli potrzebna jest rehabilitacja. Problemy mają wszystkie auta specjalistyczne - podkreślała. Podzieliła również opinię o coraz większej roszczeniowości ludzi. - Najlepiej nic nie dać od siebie, a wziąć jak najwięcej od sołtysa i narzekać, że sołtys nie zrobił tego czy tamtego. A jak są organizowane spotkania, to przyjdzie pięć osób, które udzielają się w kołach gospodyń, a cała wieś siedzi w swoim kąciku, a po wszystkim ma dużo do powiedzenia - dodała Renata Suchecka.

Życzenia, prezenty i zaproszenia
Trudności, o których wspominały panie sołtys, rozumie starosta Małgorzata Domagała: - To bardzo społeczna funkcja. Jeżeli sołtysi mają jakiś problem, to my jesteśmy od tego, żeby im pomagać. I staramy się to robić - powiedziała. Również życzenia wytrwałości i satysfakcji od prezesa Lubuskiego Stowarzyszeni Sołtysów Edwarda Jednoszewskiego wyrażały zrozumienie dla problemów, z którymi sołtysi na co dzień się borykają. Prezes powiedział: - Życzę wyrozumiałości i poszanowania za wasz trud od środowisk, w których działacie. Życzę zdrowia, powodzenia w życiu rodzinnym i zawodowym oraz niech wasza działalność społeczna ze wszech miar będzie dla was pasmem samych sukcesów. Wszystkiego dobrego!

W swoim wystąpieniu prezes Jednoszewski mówił o funduszu sołeckim, o trudnej walce o jego powstanie w 2010 r., a kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Wojciech Malich przedstawił skutki ptasiej grypy. Wyjaśnił też, jak niebezpieczny jest afrykański pomór świń. W kongresie uczestniczyli również przedstawiciele Niemiec z dyr. Stowarzyszenia Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań Dariusem Muellerem oraz menedżerką Lokalnej Grupy Działania LEADER Grit Kormer, która mówiła o wzmocnieniu kompetencji i praw sołectw i sołtysów w Brandenburgii czy Georgem-Wilhelmem Konigiem z Friedersdorf pod Seelow. Sołtysi z Polski zostali zaproszeni do Niemiec na wspólne warsztaty na temat współpracy, młodzieży i kultury na terenach wiejskich. Darius Mueller zakończył swoje wystąpienie słowami:
- Aby udowodnić, że historia się nie powtarza, nie przywiozłem mieczy, ale produkty regionalne, które składam na ręce pani starosty.
Kiedy od polskich sołtysów otrzymał ogromny kosz darów, powiedział: - Oczywiście, nie mamy szans, by zrobić konkurencję polskiej gościnności, dlatego musimy z tym żyć.

Drugi Kongres Sołtysów Powiatu Gorzowskiego przeszedł do historii. Nie sposób opisać wszystko, co działo się w Karczmie pod Łosiem, ale był to wspólny dobry czas. Poza występami artystycznymi i rozmowami na ważne dla sołectw tematy, rozdano też zaległe dyplomy i medale honorowe z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Sołtysów. Przekazano je: Szymonowi Labudzie z sołectwa Zdroisko, Marii Wroniak z Czechowa i Albinowi Pilarskiemu z Nowic, którego 32-letni staż w byciu sołtysem to wzór dla młodszych kolegów.

Kolejny Kongres Sołtysów Powiatu Gorzowskiego za rok.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2017-03-19_byc_soltysem,
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
byc soltysem, zdjęcie 1/7

byc soltysem, zdjęcie 2/7

byc soltysem, zdjęcie 3/7

byc soltysem, zdjęcie 4/7

byc soltysem, zdjęcie 5/7

byc soltysem, zdjęcie 6/7

byc soltysem, zdjęcie 7/7
 


19 marca 2017 20:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Boże Ciało - utrudnienia w mieście
W czwartek (8 czerwca) przez ulice miasta przejdzie procesja Bożego Ciała. Należy liczyć się z okresowym wstrzymaniem ruchu drogowego, co ... <czytaj dalej>
300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię. – To kierunki przyszłości, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ... <czytaj dalej>
Poznaj plan zagospodarowania
Można poznać plan zagospodarowania dla obszaru u zbiegu Podmiejskiej i Łukasińskiego. Do 26 czerwca do publicznego wglądu wyłożono projekt miejscowego planu ... <czytaj dalej>
Wręczono nagrody 25-lecia samorządu
Z okazji rocznicy powstania województwa lubuskiego 3 czerwca 2023 r., podczas Święta Wolności, przekazano nagrody dla tych, którzy najbardziej zasłużyli ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Florama" Wawrzyniec Maksymowicz

ul. Kosmonautów 2, Gorzów Wlkp.
tel. 601 571 460
branża: Ogrodnicze usługi <czytaj dalej>
"Rzup" Usługi Projektowo-Budowlane Jacek Kasierski

ul. Kazimierza Jagiellończyka 17 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 82 26
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
Gomulska Bogumiła Usługi Krawieckie

ul. Kosynierów Gdyńskich 91 /10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 05 59
branża: Krawieckie usługi <czytaj dalej>

Boże Ciało - utrudnienia w mieście
W czwartek (8 czerwca) przez ulice miasta przejdzie procesja Bożego ... <czytaj dalej>
Podróżne wyliczenia, czyli ile, za co
5 czerwca. Ciągle jeszcze organizujemy się po i przed podróżą. ... <czytaj dalej>
Autobusem nad Nierzym
Miejski Zakład Komunikacji informuje, że od soboty, 3 czerwca zostanie ... <czytaj dalej>
Hulajnogi na kopertach
Problem źle zaparkowanych czy porzuconych hulajnóg, jest problemem ogólnopolskim. Może ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2023 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie rozsiewajmy nienawiści
Jak traktować życzenia „Wesołych Świąt” w sytuacji, gdy ani w Polsce, ani u naszych wschodnich sąsiadów, ani w wielu miejscach świata wesoło nie jest? Myślę, że jako znak pamięci. Cóż mogą ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
Piasek i woda z Atlantydy
7 czerwca. Dziś pierwsza czerwcowa środa, więc niezależnie od wieku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Lubeka, miasto noblistów
6 czerwca 1875 w Lubece urodził się Tomasz Mann – ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kryzys? Jaki kryzys?
W województwie lubuskim podobno kryzysu nie widać. Zwiększanie zatrudnienia, zwiększanie wynagrodzeń ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uwaga, odbiorcy ciepła systemowego
Od 1 marca 2023 r. będą obowiązywały nowe zasady wsparcia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7384:
Najlepszy portal, podobno, z Gorzowa, gorzowianin zaspał sprawę. Nic nie napisał w temacie spofkania na Placu kolo Katedry. Wstyd czy strach? <czytaj dalej>
Anonim_7837:
Kaczor do wora a wór do jeziora!

Taa...
Chamskie hasło upadłych (j)elit.
Kiedyś pańskie nazwisko znaczyło coś wartościow <czytaj dalej>
Grażyna Ćwiklinska:
Jesteś cudna Ninko. Twoja aktywność zaraża wszystkich wokół. Zyczę Tobie i wszystkim wokół Ciebie dalszych sukcesów :) Serdeczności <czytaj dalej>
Krystyna (Kristika) z Jenina:
Miło mi. Ale na zdjęciach jest też Kwiat Kobiet z Gminy Bogdaniec i zaproszeni goście.... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Najładniej wygląda studentka "Kristika z Jeninka" !!! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej