środa 15 maja 2024     Zofia, Jan, Izydor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Kwiaty Baby Jagi
eGorzowska - 11548_J6SGRLStt2xqtrmJett.jpg

27 kwietnia nie posiada żadnego własnego przysłowia, ale skoro kwiecień prawie już się kończy, to spośród pozostałych do publikacji wylosowałam takie oto: „Jak po Marku ulewa, to zwykle potem dogrzewa”. Jest świeżo „po Marku”, więc porzekadło jak najbardziej odpowiednie do dnia. Co do ulewy, to skandynawska aura łaskawa jest w tym roku, opadami dzieli oszczędnie, za to zupełnie bez pomocy św. Marka dogrzewała i dogrzewa niemal od początku kwietnia. Tylko noce są jeszcze chłodne, nawet przymrozkiem potrafią zaskoczyć.

Jako że obchodzimy dzisiaj Dzień Florysty, nie od rzeczy będzie opowiedzieć o sasance. Te włochate, rozczochrane kwiatki zachwycały mnie już w dzieciństwie. Wtedy jeszcze można było spotkać je na łąkach, dziś w wielu regionach kraju należą do tak wyjątkowych osobliwości florystycznych, że trafiły do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin jako zagrożone wyginięciem. Ponieważ coraz rzadziej występują w warunkach naturalnych, z innych krajów także dobiegają alarmujące wieści. To prawda, że bez trudu znajdziecie je w ogrodach botanicznych i na domowych skalniakach, ale to już najczęściej mieszańce nazywane „sasankami ogrodowymi”. Dlatego, kiedy zobaczyłam, jak nad Kattegatem rozsiadły się gęsto wśród wydmowej roślinności, nie mogłam się na nie napatrzeć!



Puchate, nisko przytulone do piaszczystego podłoża, srebrzyły się tymi swoimi długaśnymi włoskami, łypiąc gdzieniegdzie żółtym środeczkiem fioletowych dzwonków. Nosiły się nad nimi wielkie, buczące trzmiele. Znacznie większe od naszych rodzimych. – Nie dziwota – rzekł Bodek. – One tu muszą mieć solidną masę, żeby ich nadmorskie wietrzyska nie porwały. A wieje solidnie niemal przez cały czas, tylko wiatr bywa zimny lub ciepły.

„Pulsatia vulgaris” – łacińskie imię sasanek pochodzi właśnie od dzwonkowego kształtu kwiatów (pulso = uderzam). W Danii i wielu innych krajach kojarzone są z wiosną i Wielkanocą. Tam popularnie nazywane są kwiatem wielkanocnym, w Ameryce Północnej – kwiatem preriowym, w Niemczech – futrzanym zawilcem, w Anglii – wstydliwą panienką. Niektórzy mówią o nich – kwiat wiatru, niebieski tulipan, niebieskie pieniądze, lwia broda, inni – zioło marzeń albo roślina od bólu głowy.

Jedna z legend głosi, że sasanki wyrosły w miejscach przesiąkniętych krwią Duńczyków, ponieważ często pojawiają się na starych kurhanach, których tu niemało. Stąd bierze się też nazwa „danskernes blod” (krew Duńczyków) albo „danskernes blomst” (kwiat Duńczyków).

Gatunków sasanki jest co najmniej 30. Różnią się między sobą barwami dzwoneczków. Nieco łatwiej natknąć się na nie w górach. To białe sasanki alpejskie. Rosną powyżej granicy 1.200 m n.p.m. (u nas można je spotkać na Babiej Górze, w Izerach i Karkonoszach). Jak trafiły tak wysoko? Podobno za sprawą ustrzelonej przez myśliwego czarownicy. Tam gdzie spadła ona i jej miotła, wyrosły kwiaty, z racji swojej kosmatości nazwane miotłą Baby Jagi, brodą czarownicy lub wilczą łapą.

Na Kaszubach znane jako czarne ziele, wietrznica, grużdżelnica (od grużdżec se = kurczyć się z zimna) , marszewne zwonuszczi albo szade zwonuszczi (szady = rozczochrany). Dla ochrony przed złymi mocami, noszono dawniej kwiaty jako talizman, a wyciąg z nich miał przyciągać bogactwo. Wierzono, że sen pomiędzy sasankami mógł obdarzyć zdolnością jasnowidzenia.

W lecznictwie ludowym świeży sok stosowano jako środek uspokajający, przeciwmigrenowy i uśmierzający bóle porodowe. Przy kokluszu, bronchicie i bólach reumatycznych pomagała nalewka sasankowa. Kompresami sasankowymi łagodzono odczyny po ukąszeniach owadów, a sok z liści sasanki miał je odstraszać. Od 1805 roku wytwarzany jest z niej homeopatyczny lek o nazwie „Pulsatilla”.

O sasankach można długo opowiadać, podobnie jak o florystach. Aż trudno uwierzyć, że na oficjalnej liście klasyfikacji zawodów floryści pojawili się dopiero w 2002 r. , a swoje święto zaczęli obchodzić dopiero osiem lat później.

Tekst i foto Maria Gonta


27 kwietnia 2022 09:31, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
admin ego:
Żeromski i Morsko Dolne
Wiele jest w Świętokrzyskiem miejsc związanych ze Stefanem Żeromskim, a ... <czytaj dalej>
admin ego:
Z cegłą w tornistrze...
Zdarzyło się tak, że musiałem skorzystać z bankomatu PKO BP, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie są koszta państwowe ksz <czytaj dalej>
Anonim_9968:
Do Warszawy gumofilce. Tam jest mnóstwo węzłów do blokowania. <czytaj dalej>
Anonim_1881:
W tel awiwie jest 10tys takich firm oszukańcze inwestycyjnych tam są wirtualne pieniądze i wirtualne zyski
Wielkie drapacze chmur które nale <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej