niedziela 2 czerwca 2024     Marianna, Marzena, Erazm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Skala zjawiska fast fashion
Wyjęte z Internetu
eGorzowska - 13585_0ZUlNSP4NHv5IrVsIzet.jpgW dzisiejszym świecie fast fashion rządzi, ale z niszczącym skutkiem dla środowiska.

Gdy Zachód stroi się i śmieci na potęgę, kraje globalnego południa codziennie przyjmują tysiące kontenerów zużytych szmat i starych, podartych lub zwyczajnie niemodnych ubrań, które bogaci Europejczycy i mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wyrzucają masowo każdego roku.

Skala zjawiska tzw. fast fashion – czyli masowej nadprodukcji tanich i mało wytrzymałych ubrań – i jego wpływ na środowisko, są zatrważające. Kilkanaście ton na sekundę – w takim tempie wysypiska śmieci w rozwijających się krajach zasypywane są kolejnymi hałdami zużytych tekstyliów, które średnio w jednej trzeciej przypłynęły na drugi koniec świata prosto z Europy. To szacunki Ellen MacArthur Foundation, która wyliczyła również, że więcej niż połowa naszych ubrań trafia na śmietnik w ciągu niespełna 12 miesięcy.

Niestety, im więcej tanich i słabych jakościowo produktów trafia na rynek, tym gorzej dla środowiska. Większość produkowanych i wyrzucanych w ostatnich latach tekstyliów to materiały będące połączeniem bawełny i włókien syntetycznych, które nie ulegają biodegradacji. Innymi słowy, są to odpady, które pozostawione same sobie będą rozkładać się przez wiele lat, zanieczyszczając środowisko mikroplastikiem. W przemyśle tekstylnym używanych jest też ponad 1900 barwników i substancji chemicznych, które w procesie produkcji, w tym np. barwienia, trafiają do wody – punktuje Europejska Agencja Środowiska (EEA).

W pułapce nadmiaru
Trendy nie napawają optymizmem. Komisja Europejska przewiduje, że do 2030 r. sprzedaż odzieży i obuwia wzrośnie aż o 63 proc. Z kolei z wyliczeń przedstawionych w raporcie McKinsey & Company tylko w latach 2000-2015 światowa produkcja tekstyliów niemal się podwoiła i jest szacowana na 100 mld sztuk odzieży rocznie. Przy czym, co ciekawe, średnie zużycie jednej sztuki odzieży spadło.

Odpowiedzialne za to, poza bogaceniem się społeczeństwa i coraz łatwiejszym dostępem do dóbr, jest właśnie zjawisko tzw. szybkiej mody, która stała się dominującym (i niezwykle lukratywnym) modelem funkcjonowania wielu największych firm odzieżowych na rynku. W skrócie polega on na szybkim kopiowaniu trendów z wybiegów uznanych projektantów i odtwarzaniu go po kosztach, w ogromnych ilościach i bez żadnego umiaru. Im więcej różnych kolekcji, rodzajów i wariantów – tym lepiej. Dobitnie pokazują to statystyki zebrane przez EEA: w 2000 r. standardem w sklepach były dwie kolekcje (lato-zima), a nieco ponad dekadę później – nową normą było już pięć kolekcji rocznie. Rekordziści, a przy tym jedni z największych graczy na rynku, mieli w swojej ofercie jednak nawet po kilkanaście, niekiedy nawet 24 kolekcji.

(Nie)gotowi zmierzyć się z problemem fast fashion
Liczby te, choć spektakularne, same w sobie nie zwiastują jeszcze nieuchronnej katastrofy. Wypadają jednak dużo gorzej, gdy zdamy sobie sprawę, jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani, by cały ten strumień odpadów tekstylnych przetworzyć. Sama Europejska Agencja Środowiska nie kryje, że w całej UE brakuje dziś specjalistycznych zakładów, które nadążyłyby z recyklingiem odpadów tekstylnych. A to skłania przedsiębiorców z branży odzieżowej, by szukać innych sposobów na pozbycie się nagromadzonych i niesprzedanych ubrań.

Biznes nie znosi próżni. Szkoda tylko, że poszukiwania lepszych, proekologicznych rozwiązań zazwyczaj kończą się, gdy tylko znajdą się chętne kraje rozwijające w Afryce, Azji lub Ameryce Południowej, które za grosze przyjmą kontenery pełne tekstyliów.

Doprowadziło to do fatalnej sytuacji, w której musimy ratować się eksportem tekstyliów poza granice UE. Z danych EEA wynika, że w ciągu ostatnich dwóch dekad ilość używanych tekstyliów wywożonych z Unii Europejskiej potroiła się, z nieco ponad 550 tys. ton w 2000 r. do prawie 1,7 mln ton w 2019 r. Oznacza to, że statystyczny mieszkaniec Europy wyrzuca każdego roku prawie 4 kg odzieży. To jedna czwarta wszystkich kupionych w danym roku produktów tekstylnych (nie tylko ubrań, ale również produktów domowych, np. obrusów, pościeli).

Czego oczy i procedury nie widzą
Jaki jest dalszy los odpadów, gdy już dopłyną do afrykańskiej lub azjatyckiej ziemi? Zdecydowana większość trafi na legalne lub półlegalne wysypiska, co w warunkach krajów globalnego południa oznacza najczęściej prowizorycznie zabezpieczone góry piętrzących się śmieci, które pozostaną z mieszkańcami przez dziesiątki, jak nie setki lat.

Popularne są też przypadki spalania śmieci, często bez jakiegokolwiek zabezpieczenia przed dymem i bez pomysłu jak bezpiecznie utylizować tony toksycznych popiołów, które zostały po procesie. Taki proceder został nagłośniony chociażby przez organizacje pozarządowe w Kambodży, które wykryły, że odpady tekstylne największych odzieżowych marek świata były wykorzystywane przy produkcji cegieł w fabrykach jako wysokokaloryczny wsad do pieców. Palono jednak nie tylko ubraniami, ale też gumą czy plastikami, wystawiając pracowników na wdychanie szkodliwych oparów.

Więcej przeczytasz tu: https://ekobezkantow.pl/blog/fast-fashion/



24 marca 2024 20:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Margot Inwestycje" Sp. z o.o.

ul. Borowskiego 7 a/2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 04 52
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
Wiśniewski Henryk Kancelaria Adwokacka

ul. Obotrycka 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 41 12
branża: Adwokaci <czytaj dalej>
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Alexis Beata Maciejewska

ul. Karnińska 4, Gorzów Wlkp.
tel. 782 680 548
branża: Catering <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1390.jpg
admin ego:
O szkole polskiej i brytyjskiej
Czym różni się system oświaty polskiej od brytyjskiej? Tego dowiecie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Podróż w czasie
Dziś będzie trochę inaczej. Zamiast podróżować w przestrzeni, wybierzmy się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Piękni ludzie, piękna sprawa, piękne widoki...
Muszę się wybrać!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Taaak, dzieciństwo to fajna sprawa! ):-)
Z>M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
W Polsce żaden komunizm się nie skończył <czytaj dalej>
Anonim_3778:
Jesteście Panowie naprawdę"wielcy". Robicie coś z pasją i...radością. Dlaczego tacy, jak wy nie sa co najmniej radnymi. Patrząc na fo <czytaj dalej>
Anonim_3778:
To jeszcze proponuje panu wojewodzie przebrać się, nieco zmienić facjate i pod pozorem boleści, rany ręki iść na SOR i zobaczyç, posłuchać, <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej