środa 15 maja 2024     Zofia, Jan, Izydor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Koncert na Dzień Pamięci i Pojednania
eGorzowska - 13373_6yTXqCtpc3djErYdIj2x.jpgMoim zdaniem o recitalu fortepianowym Leny Juszkiewicz.

Recital z tytułem „Ponad podziałami” w Sali Kameralnej Filharmonii Gorzowskiej 30 stycznia 2024 roku. A to z okazji kolejnego „Dnia Pamięci i Pojednania”. Tak więc repertuar podporządkowany tematowi – muzyka kompozytorów niemieckich i polskich. Ukłon w stronę Gości – najpierw Muzyka niemiecka, po niej nasza, rodzima.

Najsampierw Ludwiga van Beethovena(1770-1827) Sonata (14) op. 27 nr 2 w tonacji cis-moll. Sam kompozytor nazwał ją „Sonata quasi una fantasia” – Sonata na kształt fantazji.

Ludwig Rellstab (1779-1860) poeta, prozaik, krytyk muzyczny, librecista nazwał tę sonatę „Księżycową”. Uważał bowiem, że jej narracja opisuje odbicie światła księżyca w Jeziorze Czterech Kantonów w Szwajcarii. Nie znalazłem nigdzie notacji, by kiedykolwiek Beethoven był w Szwajcarii…
LvB w 1802 roku dedykował swoje dzieło hrabinie, wtedy siedemnastoletniej (tyleż ma Pani Lena Juszkiewicz), która pobierała lekcje gry na fortepianie u Mistrza. To Giulietta Gucciardi (1784-1856). Jak można przeczytać w przekazach miłość, wzajemne zrozumienie, było udziałem Kompozytora, nauczyciela i uczennicy. Niestety, za wysokie progi na muzyka nogi. Ojciec dziewczyny najpierw zabronił lekcji, później zamążpójścia, by w 1803 r. wydać ją za mąż za hrabiego von Gallenberga.

Czy zapis nutowy Sonaty, jej przebieg, opowiada przeżycia ze znajomości z Giuliettą uczuć Kompozytora? Uważam, że tak. Bo najpierw Adagio sostenuto – część pierwsza Sonaty – niezwykle liryczna, powolna, oddająca swoim powściągliwym językiem muzycznym to, co między dwojgiem wzajemnie zakochanych. Szczęśliwe chwile razem, ich idylliczność. Allegretto – część druga – tutaj budzi się już niepokój, tempo jest szybsze, nerwowe. Piszący nuty wie, że nadchodzi chwila rozstania, negatywnych rozstrzygnięć. I część trzecia – Presto agitato – tutaj emocje odrzucenia, straty… Muzyka w forte, spazmatyczna, burzliwa, niespokojna…

I teraz pytanie: czy pani Lena Juszkiewicz opowiedziała nam tę historię tak, jak włoskimi zaznaczeniami temp, nutami zapisał ją Ludwig? Tak, jak rozumiem ją ja i wielu innych? Bez wątpienia tak! Było to wykonanie, którego można spodziewać się po wielkich, uznanych pianistkach, pianistach. Z pełnym wyczuciem zarówno formy, jak i obrazowaniu miłosnej historii ze smutnym zakończeniem.

Po Beethovenie, Johannes Brahms (1833-1897). W dwóch rapsodiach z roku 1879. Obie w molowych tonacjach. Zupełnie inna, odmienna od beethovenowskiej stylistyka. Specyficznie brahmsowska. I jak gdzieś przeczytałem „nie leży łatwo w rękach”, co należy (chyba) rozumieć jako trudne do zagrania. Tutaj podziwialiśmy, z jaką łatwością Pianistka przeszła z „Beethovena” na „Brahmsa”. Nie odczuliśmy dysonansu ani w artykulacji, ani w koncepcji pokazania tej innej Muzyki. Brahms był Brahmsem w całej okazałości.

Podobnie zresztą było w mazurkach. Bo najpierw dwa chopinowskie, zaraz po nich trzy Karola Szymanowskiego. Tutaj też przejście od romantycznych, pełnych ludowego tempa, do bardziej nam współczesnych, nieco innych w eksponowaniu muzycznym. Bardzo udana ta prezentacja. Należy podziwiać tę zdolność niepowielania, idiom kompozytorski jest nienaruszalny w wykonaniach Leny Juszkiewicz.

Po mazurkach jeszcze nokturn F-dur op. 15 nr 1 i pięć preludiów z op. 28 Fryderyka Chopina. Tutaj jakże celne zróżnicowanie poszczególnych utworów – od nostalgii po burzliwość. We wszystkich przedstawieniach widać, może (jednak) słychać wielką muzykalność Pianistki, zrozumienie tekstu, wszystkich znaków nadanych przez kompozytora, pedalizację (tej - prawego pedału – wykonawczyni nie nadużywała).

Lang Lang, wirtuoz fortepianu o ugruntowanej światowej sławie w czasie jednego z kursów mistrzowskich powiedział do adepta pianisty, że Muzyką trzeba opowiadać, potrafić rozróżniać dialogi od monologów i tak je zagrać, by słuchacz wiedział, o czym jest ta opowieść. A co najmniej odczytać czy to rozmowa, czy tylko opowieść. To oczywiście cytat niedosłowny, ale taki był jego sens. A więc modulacja, artykulacja, barwowość, tempa, używanie pedałów instrumentu. Cały ten zapas środków interpretacyjnych, których trzeba się nauczyć, pracy przy instrumencie i nauczycieli. Najpierw tych z Gorzowa, teraz Pana prof. Macieja Pabicha z A M w Poznaniu.

Po preludiach Chopina, publiczność Kameralnej wykrzyczała (brawo, brawo), wyklaskała dodatkowe granie – bis! Ten, niezwykły! Większość pianistów na ten cel przeznacza jakiś niewielki, już niemęczący utwór. Tutaj pięć minut niezwykle burzliwej, popisowej, wirtuozowsko wykonanej Etiudy A-dur nr 6 z cyklu Etiud Paganini/Liszt. Cóż? Ferenc Liszt lubił popisywać się swoją fortepianową wirtuozerią, szybkością przebiegów, pochodów z góry w dół i odwrotnie. Taka jest ta etiuda. Tak pisał dla siebie. Wiemy już – nie tylko dla siebie. Bo niezwykle precyzyjnie, z utrzymaniem szaleńczego tempa od pierwszej do ostatniej nuty wykonała ją Pani Lena Juszkiewicz.

Publiczność wstała z krzesełek. Ja też.

Zygmunt Marek Piechocki

30 stycznia 2024 roku
Foto Filharmonia Gorzowska

31 stycznia 2024 21:31, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wróbel Tomasz Sklep Spożywczy

ul. Pomorska 36, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 28 55
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Styka Maria Zofia Gabinet Pediatryczny

ul. Niemcewicza 2 e m. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 33 37
branża: Lekarze - pediatrzy, neonatolodzy <czytaj dalej>
PPHU Szutkowski Sławomir

ul. Przemysłowa 14 -15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 49 74
branża: Kserokopiarki - sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - silje1.jpg
admin ego:
Z cegłą w tornistrze...
Zdarzyło się tak, że musiałem skorzystać z bankomatu PKO BP, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie są koszta państwowe ksz <czytaj dalej>
Anonim_9968:
Do Warszawy gumofilce. Tam jest mnóstwo węzłów do blokowania. <czytaj dalej>
Anonim_1881:
W tel awiwie jest 10tys takich firm oszukańcze inwestycyjnych tam są wirtualne pieniądze i wirtualne zyski
Wielkie drapacze chmur które nale <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej