niedziela 2 czerwca 2024     Marianna, Marzena, Erazm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Więcej rozsądku przy kupowaniu suplementów diety!
eGorzowska - 2862_0Btov3gLVh5SXxw3hS25.jpgRozmowa z dyrektorem Narodowego Instytutu Leków w Warszawie prof. Zbigniewem Fijałkiem.

Czym jest Klaster Roślinnych Produktów Leczniczych i Suplementów Diety, nowy projekt firmowany przez Narodowy Instytut Leków?

– Jest to powiązanie kooperacyjne między wytwórcami produktów (ewentualnie surowców roślinnych) a instytucjami naukowo-badawczymi. Idea powstała w naszym Instytucie cztery lata temu, a trzy lata zajęło nam budowanie struktury. W październiku 2011 r. podpisana została umowa z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która finansuje projekt w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013).
Rynek produktów ziołowych i suplementów diety rozwija się niezwykle dynamicznie, ale jest praktycznie poza kontrolą. Ustawodawstwo unijne, a w związku z tym i polskie, pozostawia w tym względzie wiele do życzenia. Chcielibyśmy choć w pewnym zakresie uregulować tę kwestię i właśnie po to powstał Klaster.

Na czym polega problem z suplementami?

– W ciągu ostatnich lat pojawiło się na naszym rynku ponad 10 tys. suplementów diety. To ogromna grupa, zważywszy że leków mamy ok. 16 tys. Suplementy „wyszły” z leków. Najpierw były to preparaty wielowitaminowe i witaminowo-minerałowe oraz niektóre ziołowe. Obecnie są to produkty zawierające łącznie ponad 500 składników. Dla stosowania wielu z nich nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, to znaczy brak jest wiarygodnych informacji o ich niezbędności dla człowieka. A przecież suplementacja oznacza uzupełnianie tego, czego nam brakuje.

Jak funkcjonuje dziś ten rynek?

– Do tej pory producenci składali tzw. oświadczenia zdrowotne, w których deklarowali określone działanie swojego produktu (np. uspokajające, wzmacniające włosy). Nikt jednak tego nie sprawdzał. W końcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wziął się za porządkowanie tych oświadczeń i poddał je weryfikacji. Wyniki ogłoszono na początku tego roku. Okazało się, że trzy czwarte oświadczeń zdrowotnych zostało odrzuconych jako całkowicie nieuzasadnione. Wytwórcy ci będą mogli nadal sprzedawać swoje suplementy, ale nie będą mogli ich reklamować ani mówić o ich pozytywnym działaniu na konkretne funkcje czy narządy naszego organizmu.
Kolejny powód utworzenia Klastra to fałszowanie suplementów.

O czym Pan mówi?

– Większość ze wspomnianych 10 tys. produktów roślinnych, odżywek i suplementów diety nie jest badana jakościowo. Inspekcja sanitarna zajmuje się tylko trzema elementami: bada czystość mikrobiologiczną, obecność metali ciężkich i – jeżeli suplement zawiera rośliny – pestycydów. Sanepid zupełnie nie interesuje się tym, co naprawdę zawierają te produkty. I duża ich część, zwłaszcza z głównych grup ryzyka (środki na potencję i odchudzanie) jest sfałszowana. W 2010 r. zbadaliśmy 39 suplementów, w 2011 r. - 66, a w tym roku - 8 produktów. I tak w 2010 r. sfałszowanych lub niezgodnych z deklaracją było 80 proc. suplementów, w 2011 - 20 proc., a w tym roku - już 50 proc. Niepokoi fakt, że większość z nich pochodziła z aptek, a nie z Internetu czy bazaru. Mówimy więc o zagrożeniu, które istnieje przy legalnej sieci dystrybucji. Niestety, odpowiedzialność za ten proceder jest nadal znikoma.

Jak to się dzieje, że w takiej powodzi produktów Instytut Leków trafia niemal od razu na te sfałszowane?

– To bardzo proste. Wystarczy przejrzeć wskazania, skład, cenę i rzucić okiem na internetowe oceny użytkowników. Jeżeli są bardzo pochlebne czy entuzjastyczne, z reguły mamy do czynienia ze sfałszowanym suplementem. Bo jeśli jest tak skuteczny, to musi zawierać substancje farmakologicznie aktywne. Nie ma cudów. A jeżeli suplement zawiera substancję leczniczą, sprzedawaną na receptę, to nie jest już suplementem.

Na czym polega fałszerstwo?

– Środki na potencję fałszowane były głównie substancją aktywną z Viagry, czyli sildenafilem, tadalafilem lub ich analogami strukturalnymi. Natomiast odchudzające były i są fałszowane sybutraminą (pochodna amfetaminy, wycofana z lecznictwa 2 lata temu i jej analogami strukturalnymi). Jest ona rzeczywiście skuteczna, ale obciążona poważnymi działaniami ubocznymi - to związek psychotropowy działający poprzez blokowanie ośrodka głodu w mózgu. Powoduje m.in. kołatanie serca, skoki ciśnienia krwi, depresję, uzależnienie i głód narkotyczny. Do środków odchudzających coraz częściej dodawane są też leki przeciwcukrzycowe (przyspieszają metabolizm glukozy) i fenoloftaleina (związek silnie przeczyszczający). Mamy więc psychotrop, lek przeciwcukrzycowy i środek przeczyszczający, a klient myśli, że przyjmuje ziołowy suplement...

Czy preparaty te są groźne dla zdrowia?

– Tak. W ostatnich latach w krajach UE odnotowano ponad 20 przypadków udokumentowanych zgonów z powodu stosowania sfałszowanych produktów roślinnych i suplementów diety. Od pewnego czasu, aby utrudnić życie kontrolerom, prawnikom i policji, fałszerze zaczęli dodawać do tych produktów analogi strukturalne. Inaczej mówiąc, tworzą nowe związki chemiczne (dodając np. do cząsteczki syldenafilu jedną czy dwie grupy CH3 albo siarkę), które farmakologicznie działają bardzo podobnie. A nawet silniej, stąd jeszcze poważniejsze działania niepożądane. Ponieważ jednak nie jest to aktywna substancja lecznicza, nie podlega zasadom prawa farmaceutycznego.

Jakie korzyści będą miały firmy, które przystąpią do Klastra?

– Znak certyfikatu widoczny będzie na opakowaniu produktu i wytwórca będzie mógł się nim posługiwać w reklamie. Zasadnicza część grafiki będzie taka sama, natomiast inne będą napisy. Główny, merytoryczny trzon Klastra tworzy Narodowy Instytut Leków - odpowiadamy za wszystkie suplementy, odżywki i produkty ziołowe. Drugi trzon stanowi Instytut Sportu, w którego gestii będą odżywki i suplementy diety dla sportowców (głównie pod kątem dopingu). A trzeci (od niedawna) – Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, która zajmować się będzie kosmetykami. Gros środków z PARP przeznaczone zostało na zakup nowoczesnej aparatury badawczej. Będziemy to spłacać firmom, które przystąpiły do projektu, wykonując dla nich badania - najpierw nieodpłatnie, a potem po znacznie niższych cenach.

Na rynku farmaceutycznym istnieją już różne wyróżnienia. Czy potrzebne jest kolejne?

– Znak Klastra będzie się różnił od wszystkich dotychczasowych nagród i laurów tym, że one odnoszą się tylko do analizy dokumentacji papierowej, natomiast u nas najważniejszym elementem będzie badanie analityczne produktu lub surowca (dokumentacja też będzie przeglądana). Będziemy weryfikować, czy to, co deklaruje wytwórca lub importer jest zgodne z prawdą.
Wierzę, że Klaster będzie funkcjonował długo. Będzie to zależało przede wszystkim od tego, czy uda nam się wypromować ten znak i czy wytwórcy i importerzy będą zainteresowani tym, by sprzedawać klientom dobre produkty. Mam nadzieję, że będą one dostępne na rynku już w czwartym kwartale tego roku.

Na jakim etapie koncentrują się prace nad projektem?

– Ruszamy z certyfikacją surowców i suplementów. Budujemy też portal internetowy, na którym będziemy podawać informacje o suplementach certyfikowanych, a z drugiej strony ostrzegać przed zagrożeniami. Niektóre suplementy na pewno są potrzebne. Ekspansja tego rynku jest jednak związana głównie z chęcią zysku, a niewiele z tym, by skutecznie poprawić funkcjonowanie organizmu. Apeluję więc: więcej rozsądku przy kupowaniu suplementów! I odsyłam do naszego portalu: www.klasterzdrowia.pl

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”

10 sierpnia 2012 13:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
PKO Bank Polski, Oddział 2 w Gorzowie Wielkopolskim

ul. Górczyńska 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 52 25
branża: Banki <czytaj dalej>

Perła Szlaku Drewnianych Kościołów
Dziś zapraszamy do Klępska, gdzie stoi najjaśniejsza z pereł Szlaku ... <czytaj dalej>
Wojewoda powołał konsultantów
Nowi konsultanci wojewódzcy będą dbać o zdrowie Lubuszan. Oficjalne powołania z ... <czytaj dalej>
Piłkarskie święto
Lubuskie święto piłkarskie odbędzie się 2 czerwca w Witnicy. To ... <czytaj dalej>
Jesteśmy nielegalnie inwigilowani
Wszyscy jesteśmy nielegalnie inwigilowani. Ważny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niekontrolowana ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4fa.jpg
admin ego:
O szkole polskiej i brytyjskiej
Czym różni się system oświaty polskiej od brytyjskiej? Tego dowiecie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Podróż w czasie
Dziś będzie trochę inaczej. Zamiast podróżować w przestrzeni, wybierzmy się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Piękni ludzie, piękna sprawa, piękne widoki...
Muszę się wybrać!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Taaak, dzieciństwo to fajna sprawa! ):-)
Z>M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
W Polsce żaden komunizm się nie skończył <czytaj dalej>
Anonim_3778:
Jesteście Panowie naprawdę"wielcy". Robicie coś z pasją i...radością. Dlaczego tacy, jak wy nie sa co najmniej radnymi. Patrząc na fo <czytaj dalej>
Anonim_3778:
To jeszcze proponuje panu wojewodzie przebrać się, nieco zmienić facjate i pod pozorem boleści, rany ręki iść na SOR i zobaczyç, posłuchać, <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej