niedziela 16 czerwca 2024     Alina, Aneta, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Muzyczne peregrynacje
eGorzowska - 12389_vh7eTGy2aKXyAr6tarzY.jpgPiątkowe (10 marca 2023) peregrynacje muzyczne.

Tak więc było się w Filharmonii Gorzowskiej i Jazz Clubie Pod Filarami. Dwa wydarzenia muzyczne. Oba, w moim przekonaniu, na bardzo duży plus.

Ale po kolei: filharmonia – szatnia, w kasie odebrać bilet, kupić program. Ten, jak już pisałem swego czasu znakomicie wydany, kompletny, treściwy. Zarówno w części o dyrygencie – to pan Marek Wroniszewski, jak i solistce, klawesynistce pani Ewie Mrowca, a także w części informującej o utworach, które zostaną zagrane. Tutaj, w zagęszczonej, ale komunikatywnej formie wszystkie, co ważniejsze informacje. Można, po przeczytaniu i łatwiej zrozumieć i odczuć proponowaną Muzykę!
Pavana op. 50 Gebriela Faure, Francisa Poulenca, dzielące się na trzy części, Concerto champetre na klawesyn i orkiestrę i po przerwie I Symfonia C-dur, którą napisał student Konserwatorium Paryskiego, siedemnastoletni Georges Bizet.

Pavana. Osiem minut ciekawej, wciągającej muzyki. Jeśli ktoś zechce, może zobaczyć w sobie dostojnie, powoli tańczące postaci wokół trumny z ciałem księżniczki w ogromnej przestrzeni katedry w Sewilli. Ponoć mama M. Ravela, także kompozytora pavany o tytule „Na śmierć infantki” (1899), opowiadała mu o tym dawnym obyczaju rytualnych tańców w katedrze. Ale czy to prawda? Nie wiem! Szukałem wzmianek, nie znalazłem.

Solowym instrumentem w tym utworze jest flet poprzeczny. Tutaj znakomita kreacja pani Ady Mazurek, naszej, filharmonicznej flecistki. Zasłużone brawa oraz wyróżnienie przez Dyrygenta!

Concerto champetre (Koncert wiejski?) na klawesyn – na nim pani Ewa Mrowca. Za nią orkiestra. Dwa światy wykonawcze – jakże plastycznie opisane w folderze na ten wieczór.

Klawesyn, jak wiadomo, jest instrumentem o dość cichym brzmieniu, wolumenie, dynamice. To nie fortepian, w którym poprzez mocne uderzenia młotków w struny, posiłkując się prawym pedałem zwalniającym tłumiki można uzyskać forte czy fortissimo possibile. Kilka razy w latach poprzednich pisałem o tym, żeby w czasie klawesynowych prezentacji odstąpić od grania unplug (bez prądu), a nagłośnić instrument by mógł „współzawodniczyć” z orkiestrą, być słyszalnym. No i się doczekałem! Znakomicie nagłośniony, bez przerysowania brzmiał świetnie zarówno na tle orkiestry, jak i w znakomicie przedstawionych przez panią Ewę Mrowca partiach solowych.

Przyznaję, słuchałem w czwartek kilku wykonań I Symfonii C-dur Georgesa Bizeta w Internecie. I nie uwiodła mnie ta kompozycja! Byłem nawet rozczarowany!

A w sali Filharmonii Gorzowskiej? Zasłuchanie się od pierwszego dźwięku. Więc wstrząs. Jak to? Wiem – nawet dobre słuchawki to nie wszystko. Inny rodzaj dźwięku. Na żywo zupełnie inaczej się słyszy, obejmuje dźwięki, wychwytuje dialogi instrumentów, wejścia solowe – tutaj znakomite, pełne wdzięku blasku partie oboju, obojów – to pani Maria Banaszak i jej koleżanka pani Natalia Mielnik.

No tak! Zapomniałem! Otóż któryś raz z rzędu zachwycałem się solówkami, wejściami waltorni – tutaj pani Joanna Wydmuch. Nieskazitelnie. A pamiętam dawną wypowiedź pana Jerzego Waldorffa, który na ataki recenzentów o grze waltornistów Filharmonii Narodowej tak powiedział: „…no to spróbujcie zagrać. To najtrudniejszy instrument blaszany – trzeba wywibrować nuty w rozszerzające się ku czarze rurki, które w zależności od typu instrumentu mają od 3,5 do 5 metrów długości…”
Najtrudniejszym jest pierwszy dźwięk. Te u pani Joanny zawsze są idealne!

Po filharmonii – Jazz Club Pod Filarami. Tam duet: pan Irek Głyk na wibrafonie, na fortepianie pan Piotr Matusik. Inna muzyka, inne wrażenia! Kompozycje własne wibrafonisty a także wielkich ze świata jazzu. Jedne i drugie robiły wrażenie – owszem dobre. Osobiście bardziej podobały się te w formie ballad. O spokojnym przebiegu, brzmieniu, wolumenie. Podziwiałem umiejętność improwizacji, zgrania się obu panów. Zresztą! Pan Irek powiedział, że to co słuchamy, jest jednorazowe, że już drugi raz nie zagra się identycznie, że tylko pierwsze frazy utworu są powtarzalne. Potem to już improwizacja, granie tego co na ręce przyniesie głowa, mózg, uniesienie, chwila. Tym się należy cieszyć!

Zygmunt Marek Piechocki

foto Filharmonia Gorzowska

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/3

, zdjęcie 2/3

, zdjęcie 3/3


12 marca 2023 07:12, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bąk Jan Zakład Handlowo-Usługowy

Al. Konstytucji 3 Maja 30 /121, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 04 07
branża: Ogrzewanie - instalacja, serwis <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - aaa.jpg
admin ego:
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
admin ego:
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4249:
Dlaczego nikt o tym nie poinformował społeczeństwa ? <czytaj dalej>
Anonim_4249:
W sierpniu znowu uciekniemy do Kominternu unijnego ? Gdzie są ukryci 3000 emigrantów niemieckich z Afryki, czyżby w polskich koszarach ? <czytaj dalej>
Anonim_4375:
A ja dziękuję za przeczytanie i komentarz, jakże mile łechcący próżność autora... ):-) <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej