niedziela 28 kwietnia 2024     Waleria, Ludwik, PaweÅ‚
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Warto dawać szansę. Warto być dawcą
eGorzowska - 8547_kZOCpFs5J9HkN8OHO4O.jpgNie każdy chory po przeszczepieniu szpiku wyzdrowieje. Ale każdy, kto potrzebuje transplantacji, powinien dostać na to szansę.

Ponad 1,3 mln osób jest zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS jako dawcy szpiku i komórek macierzystych. Maksymalnie 5 na 100 podzieli siÄ™ czÄ…stkÄ… siebie w ciÄ…gu 10 lat od rejestracji. Każdy z dawców chce, aby jego szpik wyleczyÅ‚ chorego. I chociaż przeszczepienie znaczÄ…co zwiÄ™ksza szanse pacjenta na wygranie z chorobÄ…, to jednak nie w każdym przypadku tak siÄ™ dzieje.

Dlaczego nie każda transplantacja koÅ„czy siÄ™ wyzdrowieniem pacjenta? Co czuje dawca, który dostaÅ‚ wiadomość o Å›mierci swojego biorcy?

Pierwszy krok
Przeszczepienie szpiku to metoda leczenia ponad 100 różnych chorób, w tym różnych rodzajów biaÅ‚aczek, chÅ‚oniaków czy zaburzeÅ„ odpornoÅ›ci i ciężkich postaci anemii. Warunkiem przeprowadzenia transplantacji jest z jednej strony konieczność wynikajÄ…ca z diagnozy i kwalifikacji chorego do przeszczepienia, a z drugiej - znalezienie zgodnego dawcy. Tylko 25 procent pacjentów znajduje go w rodzinie, dla pozostaÅ‚ych konieczny jest dawca niespokrewniony. Nasz kod genetyczny jest bardzo skomplikowany, dlatego szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego wynosi w najlepszym przypadku 1:20 tysiÄ™cy, a czasami aż 1 do kilku milionów. Dlatego znalezienie zgodnego dawcy, to dla chorego i jego najbliższych olbrzymia radość, chociaż to dopiero pierwszy krok do wygrania z chorobÄ….

Szansana nowe życie
TÄ™ radość podzielajÄ… również dawcy, którzy rejestrujÄ… siÄ™, aby pomagać. – Dwa lata temu dostaÅ‚em telefon z informacjÄ…, że jestem komuÅ› potrzebny – mówi dawca Konrad Ludian. – RozumiaÅ‚em, co to znaczy, że po drugiej stronie jest ktoÅ› chory i potrzebuje mojej pomocy. Od tego dnia zaczÄ…Å‚em myÅ›leć, kim jest ta osoba. Po badaniach, które potwierdziÅ‚y, że mogÄ™ bezpiecznie oddać szpik, nastaÅ‚ dzieÅ„, w którym podzieliÅ‚em siÄ™ czÄ…stkÄ… siebie. PÅ‚akaÅ‚em – nie wstydzÄ™ siÄ™ tego powiedzieć. To sÄ… olbrzymie emocje. Masz Å›wiadomość, że to, co oddajesz w przeciÄ…gu kilkunastu godzin bÄ™dzie przekazane osobie, która na to czeka, która wie, że jesteÅ› i dajesz jej szansÄ™ na to, że przeżyje.

Czasami wygrywa choroba
Transplantacja szpiku czÄ™sto rozpoczyna ostatni odcinek procesu leczniczego u chorego, który może przebiegać czasami dość ciężko. Część chorych przebywa jÄ… szczęśliwie i wygrywa z chorobÄ…. Jednak nie wszyscy. Dlaczego nie każde przeszczepienie prowadzi do wyzdrowienia pacjenta tÅ‚umaczy lekarz hematolog, dyrektor medyczny Fundacji DKMS dr Tigran Torosian: – Najczęściej chorzy umierajÄ… z powodu nawrotu choroby podstawowej, ponieważ na przykÅ‚ad nie udaÅ‚o siÄ™ caÅ‚kowicie zniszczyć komórek nowotworowych, podajÄ…c chemoterapiÄ™ kondycjonujÄ…cÄ…. Innym powodem sÄ… powikÅ‚ania: infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne, tj. sepsa, zapalenie pÅ‚uc. Organizm chorego, który po przeszczepieniu jest najpierw bezbronny, a później mocno osÅ‚abiony nie radzi sobie z nimi. Kolejna najczÄ™stsza przyczyna Å›mierci to choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi. Jest to konflikt pomiÄ™dzy przeszczepionymi komórkami a organizmem biorcy. Komórki dawcy atakujÄ… narzÄ…dy biorcy, np. jelita, wÄ…trobÄ™, skórÄ™. Niekiedy ten konflikt jest tak silny, że trudno go opanować dostÄ™pnymi metodami – tÅ‚umaczy dr Tigran Torosian.

Dzieci mają większe szanse
Od czego zależy przeżywalność po przeszczepieniu? – Lepsze rokowania majÄ… mÅ‚odsze osoby, przede wszystkim dzieci. Przeżywalność zależy od rodzaju choroby, stadium jej zaawansowania i tzw. czynników rokowniczych, czyli np. zaburzeÅ„ genetycznych, chorób towarzyszÄ…cych, które wystÄ™pujÄ… u pacjenta – mówi dr Torosian. – Po transplantacji niezwykle istotne jest, aby chronić pacjenta przed powikÅ‚aniami, tj. zakażeniami, krwawieniem, które w tym momencie stanowiÄ… zagrożenie dla życia – dodaje.

Kilka dodatkowych miesięcy
Czasami nie wystarcza ani wola walki, ani ostrożność, ani najlepsza opieka. Choroba po prostu jest silniejsza. – MojÄ… biorczyniÄ… byÅ‚a 11-letnia dziewczynka. Sam mam córkÄ™ w podobnym wieku, wiÄ™c czuÅ‚em siÄ™, jakbym miaÅ‚ już drugÄ… – opowiada dawca Konrad Ludian. – ZaczÄ…Å‚em nawet pisać do niej list. To nie jest tak, że oddajesz szpik i zapominasz. MyÅ›lisz o tym codziennie, jak siÄ™ czuje ta osoba, czy już wyszÅ‚a ze szpitala, czy jest w domu. ZakÅ‚adaÅ‚em, że musi siÄ™ to skoÅ„czyć pozytywnie, bo w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków tak wÅ‚aÅ›nie jest. Ale w moim tak nie byÅ‚o. Po czterech miesiÄ…cach dostaÅ‚em telefon z Fundacji DKMS. To byÅ‚a wiadomość, której nikt nie chce dostać – moja biorczyni umarÅ‚a. To byÅ‚o bardzo trudne, ale miaÅ‚em Å›wiadomość jednej rzeczy. DziÄ™ki temu, że zdecydowaÅ‚em siÄ™ na ten krok, być może ona miaÅ‚a trzy miesiÄ…ce wiÄ™cej, aby posiedzieć ze swoimi rodzicami, może z rodzeÅ„stwem, z dziadkami. MiaÅ‚a szansÄ™, aby pobawić siÄ™ ze swojÄ… mamÄ…, siostrÄ…, bratem. Å»e byÅ‚a.

Optymistyczne statystyki

Wg danych Poltransplant, w 2014 r. 56 procent dorosÅ‚ych i 84 procent dzieci przeżyÅ‚o co najmniej 36 miesiÄ™cy po transplantacji (szpik od dawcy zgodnego 10/10). W porównaniu do roku 2013 to wzrost o 3 procent w przypadku pacjentów dorosÅ‚ych i aż o 18 procent w przypadku dzieci. RoÅ›nie również liczba transplantacji w Polsce. – W 2006 r. wykonano 128 transplantacji od dawców niespokrewnionych, a w 2016 – już 429 – mówi rzecznik Fundacji DKMS Magdalena PrzysÅ‚upska. – WpÅ‚yw na to, oprócz rozwoju transplantologii, ma również liczba osób zarejestrowanych jako dawcy szpiku i komórek macierzystych. W 2006 roku to byÅ‚o zaledwie 34 884, a w 2016 ta liczba wzrosÅ‚a do 1 164 952 osób. I chociaż nie każdy pacjent wyzdrowieje po transplantacji, to każdy czeka na tÄ™ szansÄ™. Dlatego caÅ‚y czas chcemy rejestrować nowych dawców, ponieważ wciąż co piÄ…ty pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia, nie znajduje zgodnego dawcy i nie otrzymuje tej możliwoÅ›ci.

Warto pomagać

Chociaż bliźniaczka genetyczna Konrada nie przeżyÅ‚a, to jednak wiÄ™kszoÅ›ci chorych udaje siÄ™ wygrać z chorobÄ…, jak Ani, która niedawno obchodziÅ‚a swoje pierwsze poprzeszczepowe urodziny. – Do szpitala z podejrzeniem ostrej biaÅ‚aczki szpikowej trafiÅ‚am pod koniec sierpnia 2016 r. i choć chorobÄ™ udaÅ‚o siÄ™ szybko opanować, to już w grudniu nastÄ…piÅ‚a wznowa. Wtedy zdaÅ‚am sobie sprawÄ™, że konieczne bÄ™dzie przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. MiaÅ‚am wiele szczęścia, bo już na poczÄ…tku lutego otrzymaÅ‚am informacjÄ™, że znalazÅ‚ siÄ™ dla mnie dawca. Zgodność potwierdziÅ‚a siÄ™ bardzo szybko. W Klinice Transplantacji Szpiku przygotowano mnie do przeszczepienia, które odbyÅ‚o siÄ™ mniej wiÄ™cej w poÅ‚owie marca, a pod koniec kwietnia mogÅ‚am już wrócić do domu. Teraz urodziny obchodzÄ™ dwa razy. DziÄ™kujÄ™ z caÅ‚ego serca! – opowiada Ania.

Warto pomagać. Warto dawać szansę. Warto być dawcą.

oprac. redakcja wg DKMS
foto DKMS


25 kwietnia 2018 20:49, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Oni tu zostajÄ…
„ZostajÄ™!” to hasÅ‚o nowej kampanii promujÄ…cej Gorzów, która ma zwrócić uwagÄ™ na zalety naszego miasta, dziÄ™ki którym jest ono doskonaÅ‚ym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ 27 kwietnia. WyjÅ›cie pielgrzymki na trasÄ™ z Paradyża do Rokitna nastÄ…pi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
NieczÄ™sto zdarza siÄ™, aby tradycyjnie Å›piewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeÅ„ na lat „dwieÅ›cie”. Tak wÅ‚aÅ›nie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doÅ›wiadczenia wiem, że najważniejsze sÄ… relacje bezpoÅ›rednie. Ustalenia, które zapadajÄ… wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Koma-Trans" Usługi Transportowe Czesław Komajda

ul. Zieleniecka 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 83 61
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Auto Pomoc Kotowicz" Waldemar Kotowicz

ul. Cicha 3, Gorzów Wlkp.
tel. 507 355 817
branża: Pomoc drogowa <czytaj dalej>

Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
Poznajcie radnych wojewódzkich
Z dniem 30 kwietnia wygasa VI kadencja Sejmiku samorzÄ…dowego. Od ... <czytaj dalej>
Niepokalana czy Monster
Niepokalana czy Monster - to dwa niepokojÄ…ce tytuÅ‚y nowego filmowego ... <czytaj dalej>
70 tys. osób umiera...
8 mln Polaków regularnie pali, a 70 tys. umiera corocznie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecieÅ„ 2024 »
P W Åš C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosiÅ‚ w niedzielÄ™ kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkaÅ„ców na spacer ulicami Å›ródmieÅ›cia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa PaÅ„stwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszajÄ… uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale PamiÄ™ci „Dumni z PowstaÅ„ców” to ogólnopolski konkurs dla szkóÅ‚ <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1120.jpg
admin ego:
W Ogrodzie na rozstajach
MÅ‚odzawy MaÅ‚e leżą kilka kilometrów na poÅ‚udnie od stolicy Ponidzia, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Rekordowa strata
Rekordowa strata finansowa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za rok ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymaÅ‚a policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziaÅ‚ać wiÄ™cej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. wystÄ™p dwà <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliÅ›my..... <czytaj dalej>
Anonim_9837:
Tę kwestię reguluje kościół katolicki
Nauczy się by wybierać dobro.

Ale feministkom temat jest obcy i stÄ…d lewica czyli opieku <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Zlikwiduje siÄ™ wszelkie dyktaty i nakazy unijne, cofnie siÄ™ unijne imunitety, bo za dużo zasÅ‚aniajÄ…. Generalnie unia przestanie mieć cokowliek <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Jedni mówią , że życie zaczyna się po "pięćdziesiątce", a inni że dopiero po drugiej.
Wszystkiego dobrego Pani Zofio ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej