poniedziałek 29 kwietnia 2024     Piotr, Robert, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kaczanowskiego i Kurczyny:
Sugestie i opinie do przemyślenia
Publikujemy List do redakcji, który nadesłali: wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski i przewodniczący Klubu Radnych Gorzów Plus Marcin Kurczyna.

Funkcjonowanie samorządów nie było i nie może być obojętne dla nikogo, bo jest to rodzaj aktywności obywatelskiej, na której mamy nadzieje powinno nam wszystkim zależeć. Każdy z nas ma pewne doświadczenie, które pozwala nam wyrazić określone opinie, co do zasad funkcjonowania samorządów w naszym kraju.

Podzielamy opinię tych wszystkich, którzy uważają, że ustawa o samorządach lokalnych jest jedną z najlepszych uchwalonych po roku 1989. Samorządy terytorialne w znacznym stopniu przyczyniły się do stworzenia społeczeństwa obywatelskiego, a możliwość decydowania o kierunkach rozwoju swojej małej ojczyzny bez oglądania się na odległą „centralę” była czymś najlepszym co mogło spotkać lokalne społeczności.

To, że funkcjonowanie samorządów w Polsce zasługuje na najwyższe uznanie, nie oznacza bynajmniej, że wszystkie aspekty ich działalności są bezbłędne i doskonałe. Po dwudziestu kilku latach historii odrodzonych samorządów terytorialnych w Polsce można i trzeba rozpocząć ogólnopolską rozmowę o tym co w nich należy poprawić, co zmienić by w jeszcze większym stopniu odpowiadać na społeczne oczekiwania.

Jesteśmy więc jak najbardziej za tym by w spokojnej i rzeczowej atmosferze odbyć dyskusję wszystkich sił politycznych i środowisk społecznych na temat ewentualnie nowej ustawy o samorządach.

Niestety musimy stwierdzić, że głos prezesa dziś rządzącej partii takich oczekiwań nie zaspokoił. Swą wypowiedzią o wprowadzeniu kadencyjności dla prezydentów, burmistrzów i wójtów otworzył raczej puszkę Pandory, niż zachęcił do poważnego dyskursu ogólnospołecznego. Sam pomysł ograniczenia kadencji powyższych urzędów do dwóch, a może trzech powinno być przedmiotem dyskusji, jeżeli będzie takie społeczne oczekiwanie. Nie do przyjęcia jest jednak postulat, by zasada ta obowiązywała już od najbliższych wyborów. Na pewno należałoby rozważyć w tym kontekście konieczność wydłużenia kadencji do co najmniej pięciu lat, bo tylko taki dystans czasowy umożliwi włodarzom miast i gmin zrealizowanie dalekosiężnych programów rozwoju.
Nie bez znaczenia są również podnoszone argumenty, że taka zmiana może naruszać konstytucję. Także te głosy należy mieć na względzie. Zgodnie bowiem z art. 60 Konstytucji RP gwarantuje się każdemu obywatelowi polskiemu korzystającemu z pełni praw publicznych dostęp do służby publicznej na jednakowych zasadach.

W doktrynie i orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego przyjmuje się, iż przepis ten znajduje także zastosowanie do organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego. Wskazuje się również na ograniczenia wynikające z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP zgodnie z którym ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

Przy rozważaniu zasad funkcjonowania prezydentów, burmistrzów, wójtów należałoby się poważnie zastanowić nad stworzeniem mechanizmów umożliwiających skuteczne ich odwołanie w przypadkach nieudolności, czy tworzenia tzw. układów towarzysko-korupcyjnych. Obecnie, poprzez wprowadzenie zasady progów referendalnych jest to w praktyce niemożliwe, co sprawia, że nawet najbardziej nieudolny gospodarz miasta czy gminy staje się nieusuwalny. Być może należy wprowadzić do ustaw samorządowych instytucje zbliżoną do „wotum nieufności”. Organ stanowiący mógłby w uzasadnionych przypadkach, kwalifikowaną wielością głosów np. 3/4 ustawowego składu danej rady odwołać nieudolnego włodarza.

Jarosław Kaczyński poprzez swoją wrzutkę medialną bardzo sprytnie skoncentrował uwagę opinii publicznej na kwestii kadencyjności, chociaż w zapowiadanym projekcie znalazły się o wiele bardziej niebezpieczne dla idei samorządności i demokracji propozycje. Za takie uznajemy przede wszystkim zapowiedź wykluczenia z możliwości zgłaszania swych kandydatów do wyborów samorządowych komitetów obywatelskich. Wprowadzenie zasady, że takie prawo posiadałyby wyłącznie partie polityczne miałoby szczególnie negatywne skutki zwłaszcza w małych społecznościach, w niewielkich gminach, gdzie nie ma struktur partyjnych, a aktywność społeczna jest realizowana poprzez lokalne stowarzyszenia, czy grupy sympatyków połączonych wspólną ideą czy konkretnym celem.

Przy okazji dyskusji o kadencyjności pojawia się także problem zasięgu tej zasady. Czy miałaby ona objąć swym działaniem także parlamentarzystów i radnych różnych szczebli? To trudny i złożony problem. Dziś w ogniu walki politycznej używa się argumentu, że jest wielu Posłów w polskim parlamencie zasiadających w nim od ponad dwudziestu pięciu lat i proponowane nowe regulacje prawne w tym zakresie nie uniemożliwiłyby im dalszego posłowania.

Z naszych osobistych doświadczeń wiemy i możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że proces uczenia się funkcji radnego jest długotrwały i trudny. Zanim nowy radny pozna zasady funkcjonowania rady, pozna wszystkie tajniki wypełniania mandatu radnego naprawdę mija sporo czasu. Do tego dochodzi konieczność poznania wszystkich lokalnych problemów, zasad tworzenia i realizacji gminnego budżetu, stworzenia osobistego systemu kontaktowania się z obywatelami. Rzadko się zdarza by do samorządu trafiali ludzie w pełni przygotowani i wyedukowani do roli radnego, z własną i przemyślaną koncepcją spełniania mandatu społecznego zaufania.

W naszym przekonaniu należałoby stworzyć taki mechanizm wyborczy, który umożliwiałby taką konstrukcję rady by stanowiła ona wyważony konglomerat doświadczenia i świeżości. Gdyby się bowiem okazało, że istnieje konieczność wymiany całego składu rady ze względu na to, że większość radnych wypełniłaby swoje możliwe dwie kadencje oznaczałoby to spore problemy w funkcjonowaniu nowo wybranej rady składającej się wyłącznie z nowych radnych.

Inną kwestią, która w ostatnim czasie budziła wiele emocji i kontrowersji była propozycja PiS dotycząca zmiany obszaru miasta stołecznego Warszawy. I chociaż dotyczyła ona tylko samej Warszawy i sąsiadujących z nią gmin budzi zaniepokojenie u większości polskich samorządowców, bo tego typu działanie pokazywało, że rządząca większość parlamentarna nie cofnie się przed żadnym sposobem przejęcia w polskich samorządach lokalnych i jeżeli uzna, że do osiągnięcia tego celu potrzebne będą niczym innym nie uzasadnione zmiany na mapie administracyjnej kraju to niewątpliwie spróbuje je przeprowadzić.

W naszym przekonaniu zmiany administracyjne w Polsce są potrzebne, ale dotyczą one przede wszystkim powiatów. Jest ich po prostu za dużo i fakt ten wpływa na ich niewydolność i niewypełnianie wszystkich postawionych przed nimi zadań. Od ich utworzenia minęło sporo już lat i najwyższy czas na to by dokonać analizy ich funkcjonowania, skuteczności i celowości ich istnienia, czy w takiej ilości.

W rozmowie o polskich samorządach pożądany jest umiar i spokój. Nie można się w niej kierować doraźną korzyścią polityczną. Wielu podejrzewa, że chodzi przede wszystkim o to, by określona partia „zdobyła” samorządy. W obecnej sytuacji społecznej i politycznej trudno się doszukać szczerych intencji w działaniach PiS mających na celu doskonalenie polskich samorządów, zwiększenia ich roli i znaczenia, rozszerzenia kompetencji rad, co niewątpliwie przyczyniłoby się do dalszej budowy społeczeństwa obywatelskiego. W naszym przekonaniu graniczącym z pewnością chodzi wyłącznie o to by dokonać „skoku na samorządy”, przejąć nad nimi całkowitą kontrolę i zdobyć ileś tam tysięcy stanowisk do rozdania pomiędzy swoich członków i sympatyków.

Jan Kaczanowski i Marcin Kurczyna

Gorzów Wlkp. 14 lutego 2017 r.

14 lutego 2017 13:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Radnymi zostają ludzie z łapanki celwbryci sportowcy bladego pojęcia nir mający o samorządzie bo ludzie sie nie interesują polityką a idą jak im kaza media glosowac mimo ze nie znają ludzi zaznaczaja kogos kogo znają.

I dlatego demokracja jest do d..y.

A w spr Warszawy to stolica się rozwija a wystarczy pojechać 50km dalej zeby zobaczyc w jakim stanie jest Polska B.
Berlin sie aglomeracją chyba nie zrobił jest jaki był a rozwiązania komunikacyjne ma doskonałe, na bilecie z berlina calodobowym mozna dojechac az pod neuruppin.


Anonim_8916, 18.02.2017, 06:56, 5.172.238.121 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Dyl Leszek Usługi Budowlane

ul. Warszawska 151 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 77 76
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
Figura Mariola Burdziuk Jan S.C. Biuro Rachunkowe

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 606 791 769
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>

Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziłam do szkoły, nie było w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
Poznajcie radnych wojewódzkich
Z dniem 30 kwietnia wygasa VI kadencja Sejmiku samorządowego. Od ... <czytaj dalej>
Niepokalana czy Monster
Niepokalana czy Monster - to dwa niepokojące tytuły nowego filmowego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 18a.jpg
admin ego:
900 lat diecezji lubuskiej
Kościół na Środkowym Nadodrzu ma swoją długą, bo wielowiekową historię. ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Ogrodzie na rozstajach
Młodzawy Małe leżą kilka kilometrów na południe od stolicy Ponidzia, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
W podstawówce w 6 klasie jezdziłem niezle na deskorolce, pewno do dzisiaj potrafię. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Sorry, ale na co komuś w wieku 50 lat seskorolka. Jak był kort tenisowy w Parku Kopernika wybudowany w czynie społecznym to pózniej korzystali z t <czytaj dalej>
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. występ dw <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliśmy..... <czytaj dalej>
Anonim_9837:
Tę kwestię reguluje kościół katolicki
Nauczy się by wybierać dobro.

Ale feministkom temat jest obcy i stąd lewica czyli opieku <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej