sobota 27 kwietnia 2024     Felicja, Teofil, Zyta
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Prof. Lucjan Agapow patronem rezerwatu Buki Zdroiskie
eGorzowska - 9525_2QHQLfOozjKlcgd2F2D.jpgOficjalnie od 3 października imię prof. Lucjana Agapowa nosi rezerwat Buki Zdroiskie. Uroczystość związaną z odsłonięciem tablicy i pamiątkowego kamienia zorganizowały: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie i Lasy Państwowe.

Miłośnik przyrody, jej obrońca i naukowiec, pracownik gorzowskiej AWF, współtwórca Drawieńskiego Parku Narodowego, prof. Lucjan Agapow ma w rezerwacie Buki Zdroiskie swój pamiątkowy obelisk. Jego symbolicznego odsłonięcia dokonali: organizatorzy i goście spotkania – w tym samorządowcy, na których terenie znajduje się rezerwat, przedstawiciele poszczególnych nadleśnictw oraz instytucji związanych z ochroną środowiska - rodzina – w tym żona, córka, syn i synowa – a także przyjaciele. Oprawę muzyczną zapewnił zastępca nadleśniczego Kłodawa Tadeusz Szyszko, który rozpoczął i zakończył część poświęconą odsłonięciu tablicy i pamiątkowego kamienia sygnałami myśliwskimi granymi na trąbce.

O nadaniu rezerwatowi Buki Zdroiskie imienia profesora Lucjana Agapowa zdecydował regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gorzowie Józef Kruczkowski po tym, jak prof. Ludwik Lipnicki z AWF na pierwszym posiedzeniu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przedłożył tę propozycję, która została przyjęta jednogłośnie.

- Pana profesora znaliśmy wszyscy tu obecni, o czym świadczy fakt, że przybyliśmy tu w takim gronie – powiedział prof. Ludwik Lipnicki, który z dr. Piotrem Grochowskim przypomniał sylwetkę i dorobek L. Agapowa, podkreślając jego wkład w ochronę przyrody oraz rozwój naukowy. Warto przypomnieć, że profesor był autorem i współautorem kilkudziesięciu prac na temat walorów przyrodniczych nie tylko województwa lubuskiego, gniazd bociana białego, występowania pijawek czy wpływu zanieczyszczeń atmosfery na florę i faunę naszego regionu. – Profesor był również autorem koncepcji korytarzy ekologicznych, która stała się wzorcem dla innych regionów Polski – dodał prof. Lipnicki i zakończył stwierdzeniem, że odsłonięcie tablicy to najmniej, co można było zrobić, by uczcić pamięć profesora.

W czasie spotkania poruszano również wątki osobiste. – Kiedy około 30 lat temu przybyłem na te tereny, poznałem dwóch ojców mojej drogi zawodowej. Pierwszym był prof. Lipnicki, a drugim prof. Agapow – podkreślił dr Piotr Grochowski. – Dzięki nim jestem tu i teraz, a ten kontakt zaowocował pasją i miłością do ochrony przyrody – dodał. Swoje wystąpienie zakończył zdaniem: - Profesor Ludwik Agapow był wielkim człowiekiem, choć niezbyt wysokiego wzrostu.

Z kolei dyr. Józef Kruczkowski przypomniał, że spotkał prof. Agapowa, gdy kończył Technikum Elektryczne. – Nie miałem ciągu do elektryki, chciałem skończyć Technikum Leśne, ale ojciec inaczej zdecydował. Wtedy zmieniłem jednak kierunek wykształcenia. Zapisałem się na kurs przygotowawczy na studia i trafiłem na profesora. Dzięki niemu dostałem się na upragniony kierunek – wspominał. Wyraził również zadowolenie z tego, co zdarzyło się 3 października w rezerwacie Buki Zdroiskie. – Cieszę się, że to się dzieje – podkreślał. – Jako instytucja zajmująca się nadzorem, chcemy również przygotować ten teren, by ludzie mogli z niego korzystać. Warto zobaczyć ten urokliwy rezerwat jesienią, kiedy złota buczyna pięknie wygląda w dolinie rzeki Santoczna. Chcemy przypominać i upowszechniać nazwisko Lucjana Agapowa, który tu pracował i kochał las.

W czasie spotkania swoje wstąpienia mieli również: regionalny konserwator przyrody Andrzej Korzeniowski, który przedstawił sytuację rezerwatu w kontekście planu ochrony lasu bukowego; nadleśniczy Tomasz Kalembkiewicz z Nadleśnictwa Kłodawa i Grzegorz Jankowski z Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, którzy omówili szczegóły związane z obszarem swoich działań.

Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa osiągnięć dydaktycznych i naukowych prof. Lucjana Agapowa, a także zdjęć fotografa i miłośnika przyrody ze Zdroiska Kazimierza Króla, którego zdjęcia udostępniła małżonka. Na zakończenie obrad krótki program muzyczny, prezentujący tematyczne piosenki przedstawił Zespół Bukowina, a następnie chętni mogli udać się na miejsce widokowe rezerwatu Buki Zdroiskie, by podziwiać piękno przyrody.

Rezerwat Buki Zdroiskie im. prof. L. Agapowa to ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo obszar. Prowadzą tamtędy oznaczone trasy piesze i rowerowe. Rzeka Santoczna dzieli rezerwat na dwie części: jedna leży na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, a druga - Nadleśnictwa Kłodawa.

Tekst i foto Hanna Kaup

PEZERWAT PRZYRODY BUKI ZDROISKIE IM. PROF. LUCJANA AGAPOWA
Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 12 października 1982 r. w sprawie uznania za rezerwaty przyrody (Monitor Polski z 1982 r Nr 25,poz 234)

Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z 8 sierpnia 2019 r. r., w sprawie rezerwatu przyrody „Buki Zdroiskie im. prof. Lucjana Agapowa”, (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2019 r., poz. 2218) ustanawia rezerwat przyrody o powierzchni 78,42 ha, położony w gminach Zwierzyn i Strzelce Krajeńskie, powiat strzelecko-drezdenecki oraz gminie Santok powiat gorzowski, województwo lubuskie. Rezerwat zlokalizowany jest w obrębie miejscowości Zdroisko w gminie Kłodawa. Rzeka Santoczna dzieli rezerwat na dwie części, część północno-wschodnia położona jest na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, a południowo-zachodnia na obszarze Nadleśnictwa Kłodawa.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i naukowe lasów liściastych o cechach naturalnych wraz z charakterystycznymi gatunkami roślin i zwierząt, a także utrzymanie ciągłości spontanicznie zachodzących naturalnych procesów przyrodniczych na obszarze rezerwatu.

Walory przyrodnicze i społeczne:
  • położenie na stromych zboczach doliny rzeki Santoczna, rozcinającej równiny sandrowe;
  • występowanie lasu mieszanego o charakterze buczyny przy północno- wschodniej granicy zwartego europejskiego zasięgu buka;
  • występowanie większości drzewostanów bukowych w optymalnej i terminalnej fazie rozwojowej;
  • położenie w granicach Ostoi Ptasiej Natura 2000 Puszcza Barlinecka PLB080001 oraz Ostoi Siedliskowej Natura 2000 Ostoja Barlinecka PLH080071.
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 1/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 2/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 3/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 4/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 5/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 6/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 7/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 8/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 9/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 10/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 11/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 12/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 13/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 14/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 15/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 16/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 17/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 18/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 19/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 20/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 21/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 22/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 23/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 24/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 25/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 26/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 27/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 28/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 29/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 30/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 31/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 32/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 34/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 35/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 36/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 37/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 38/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 39/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 40/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 41/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 42/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 43/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 44/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 45/46

prof lucjan agapow patronem rezerwatu buki zdrois, zdjęcie 46/46


4 października 2019 14:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dymiące "pety" z Różanek planowane dwa kilometry dalej. Również z ochrony środowiska.
Anonim_5348, 06.10.2019, 21:08, 5.173.234.214 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Zakład Gastronomiczny Krystyna Czernecka

ul. Szwoleżerów 2, Gorzów Wlkp.
tel. 502 411 953
branża: Restauracje <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "Wawrów 85"

ul. ---------------, Wawrów 85
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji ... <czytaj dalej>
Nie posłuchano nas
O czym myślisz Dariusz? O tym, jak można spieprzyć szansę, ... <czytaj dalej>
Co na to władze miasta?
Wobec informacji o planowanym na 2 maja Marszu Flagi i ... <czytaj dalej>
Miliony na ekonomię społeczną
19 kwietnia 2024 r. w Trzcielu wicemarszałek Łukasz Porycki podpisał ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
admin ego:
Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziłam do szkoły, nie było w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Zlikwiduje się wszelkie dyktaty i nakazy unijne, cofnie się unijne imunitety, bo za dużo zasłaniają. Generalnie unia przestanie mieć cokowliek <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Jedni mówią , że życie zaczyna się po "pięćdziesiątce", a inni że dopiero po drugiej.
Wszystkiego dobrego Pani Zofio ... <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Język taki a nie inny dla podkreślenia bezsilności. Mam dokładnie takie samo zdanie. Zakleilismy się w skorupie narodowej martylologii i nie wyle <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Jeżeli zapotrzebowanie na takie odruchy "narodowościowe" rośnie, znaczy że w społeczeństwie coś się psuje. Staje się sfrustrowane, <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Gumofilce na traktory i do Warszawy. Żoliborz wam pomoże. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej