sobota 27 kwietnia 2024     Felicja, Teofil, Zyta
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Świętowali 30-lecie
eGorzowska - 13201_bJYbCJV78R58QbafgWgi.jpgZ okazji 30-lecia Euroregionu Pro Europa Viadrina, 12 grudnia w Filharmonii Gorzowskiej spotkały się delegacje polskich i niemieckich samorządów oraz przedstawiciele organizacji społecznych i stowarzyszeń.

Euroregion Pro Europa Viadrina jest jednym z czterech euroregionów, które założono w pierwszej połowie lat 90. na granicy polsko-niemieckiej, zgodnie z umową zawartą 21 grudnia 1993 r. w pałacu Rogi koło Gorzowa. To wówczas, gdy linią dzielącą obie części Europy była Odra, przewodniczący ówczesnych stowarzyszeń podpisali umowę o utworzeniu Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA. Nazwa Euroregionu z łac. oznacza "do Europy przez Odrę".

Głównym celem Euroregionu jest pogłębianie współpracy partnerskiej w celu wykorzystania transgranicznych potencjałów, który ma być realizowany przez 4 cele, tj. wspieranie: wspólnej tożsamości i myśli europejskiej, turystycznych i gospodarczych czynników lokalizacji, innowacyjności i edukacji oraz wzmocnienie wspólnej infrastruktury i usług publicznych.

Euroregiony koordynują i wspierają współpracę przygraniczną w regionie, pomoc w nawiązywaniu i rozwoju nowych partnerstw polsko-niemieckich, reprezentowanie interesów gmin, pomaganie gminom w ich codziennej działalność, informowanie społeczności lokalnych o idei integracji europejskiej, realizacja funduszy pomocowych, np. Program Interreg.

Obecnie stronę polską w Euroregionie reprezentuje 28 gmin i 3 powiaty z województwa lubuskiego, zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina, a ze strony niemieckiej organizacje działające w ramach Stowarzyszenia Mittlere Oder m.in. powiaty: Marchijsko-Odrzański, Odra-Sprewa, miasto Frankfurt nad Odrą, Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Uniwersytet Europejski Viadrina.

- Nasze spotkanie jest podsumowaniem 30 lat funkcjonowania Euroregionu Pro Europa Viadrina. Myślę, że założyciele, osoby, które tworzyły Euroregion, nie spodziewały się tak daleko idących efektów pracy - mówił podczas jubileuszu w gorzowskiej filharmonii jeden z gospodarzy, przewodniczący polskiego zarządu stowarzyszenia Euroregionu Jacek Wójcicki.
- Te efekty to setki twardych inwestycji, które powstały w gminach naszego regionu, te projekty bardzo mocno poprawiły jakość życia naszych mieszkańców. Ale największą wartością funkcjonowania i pracy obydwu biur i całego Euroregion jest przede wszystkim kooperacja i współpraca między ludźmi. Tysiące projektów miękkich, zrealizowanych pomiędzy organizacjami pozarządowymi, pomiędzy gminami, grupami nieformalnymi, które pozwoliły na przybliżenie kultur, przybliżenie życia, po obu stronach granicy. Te tysiące projektów to setki tysięcy ludzi, którzy za sprawą zaangażowania się w projekty, poznali się lepiej, zaufali sobie i współpracują ze sobą w działalności społecznej i biznesie. To spotkanie jest wyrazem wdzięczności i chęci docenienia wszystkich osób, które od początku powstawania euroregionu pracowały na jego rzecz - dodał.

Przewodniczący niemieckiego zarządu stowarzyszenia Reiner Schinkel podziękował za możliwość zorganizowania jubileuszowego spotkania w Gorzowie.
- Dziękuję, że możemy się spotkać w Gorzowie, w tym pięknym gmachu filharmonii i w tak licznym gronie. Obok wdzięczności dla ludzi, równie ważnym uczuciem dzisiaj jest duma - mówił. - Jesteśmy dumni z tych 30 lat Euroregionu i ze wspólnoty, którą w Euroregionie przez te lata tworzyliśmy. Jest bardzo fascynującym aspektem to, że przez te 30 lat współpracy zmieniały się rządy w naszych krajach, ale nie zmieniała się nasza wola współpracy. Chcę powiedzieć, że ta relacja zaufania która powstała, wydaje się czymś najważniejszym.

- Dziękuję za te 30 lat wspólnych działań, przekazuję wyrazy szacunku i uznania. Życzę, abyśmy dalej kontynuowali naszą współpracę, abyśmy znaleźli nową formułę i pomyśleli, jak powinny zmieniać się euroregiony wraz ze światem, aby mieć godne i właściwe dla nas euroregionów miejsce tutaj na polsko-niemieckim pograniczu. Nie dajmy się odwieść od raz obranej drogi przez mosty prowadzące do Niemiec, do Polski. Niezależnie czy pojawią się chmury w polityce zagranicznej, czy pojawią się na granicy tymczasowe kontrole. To wszystko minie. Niech żyje współpraca polsko-niemiecka, niech żyją euroregiony! - życzył marszałek Marcin Jabłoński.

Trzy dekady współpracy

- Dziś z niezwykłą radością i dumą zwracamy się do państwa z okazji 30-letniej rocznicy podpisania umowy o powstaniu naszego Euroregionu. To niezwykłe wydarzenie symbolizujące współpracę, siłę i jedność naszego Euroregionu. Gorzów Wlkp. jako serce tego Euroregionu ma zaszczyt być częścią jego historii. Od tego czasu minęły trzy dekady współpracy sąsiadów po obu stronach rzeki, budowy dosłownie i w przenośni „nowych ścieżek i dróg". Sprawdziło się przysłowie: sąsiadów się nie wybiera - sąsiadów się ma i trzeba z nimi żyć jak najlepiej. Dzięki Euroregionowi przekonaliśmy się, że nasz sąsiad jest pomocny, przyjacielski, że warto być z nim blisko. Myślę, że dziś nazwę Eureregionu można tłumaczyć już nieco inaczej: Dla Europy nad Odrą. Teraz Odra nie dzieli a łączy. Jesteśmy w jednej Europie i wspólnie działamy, aby żyło się tu jak najlepiej. Jako włodarz Gorzowa cieszą mnie wszystkie inicjatywy Euroregionu, wspólne inwestycje i współpraca kulturalna, sportowa i międzyludzka - mówił Jacek Wójcicki.

Łączy nas wspólna historia, kultura i wyjątkowa przyroda
– W tych burzliwych czasach ten proces charakteryzował się duchem optymizmu i intensywnej współpracy. Nasza nazwa wyraża związek z regionem. W naszym regionie gminy po obu stronach granicy utrzymują ze sobą dziesiątki partnerstw, a niezliczone inicjatywy są realizowane każdego roku na poziomie samorządów, organizacji pozarządowych i mieszkańców opierając się na historii i kulturze. Przyczyniają się one do tego, ze nasz Euroregion staje się coraz bardziej atrakcyjny i warto w nim żyć. Pierwsze nawiązane kontakty w ramach projektów przerodziły się w przyjaźnie. Czym byłaby ta współpraca bez europejskiego wsparcia, bez wsparcia obu naszych państw i polsko-niemieckiej współpracy młodzieży. Jadąc dziś do Gorzowa widziałem Europejski Szlak Rowerowy, rzekę Odrę, Twierdzę Kostrzyn, park narodowy Ujście Warty, Muzeum Martyrologii w Słońsku i w pięknym Gorzowie przekraczałem Wartę. Nasz region łączy wspólna historia, kultura i wyjątkowa przyroda. Utrzymanie współpracy wymaga osobistego zaangażowania, refleksji, słuchania i zrozumienia pozycji tej drugiej strony. Dziękuję za to współpracę i świętujmy dzisiaj razem - mówił Rainer Schinkel.

Im silniejsze powiązania na pograniczu, tym silniejsza UE

Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer podkreślał, że to wielki zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu. – Współpraca polsko-niemiecka ponad granicami stała się codziennością. To zróżnicowane liczne formy współpracy na wielu poziomach: krajowym, regionalnym i lokalnym – mówił. Wskazywał, że wspólne inicjatywy polskiego i niemieckiego pogranicza mają kluczowe znaczenie dla spójności europejskiej. – W obszarach przygranicznych styka się Europa, czym silniejsze te powiązania, tym silniejsza jest Unia Europejska. Euroregion powstał 30 lat temu jako punkt łącznikowy, aby sprostać rozwojowi gospodarczemu i społecznemu na pograniczu. Dziś euroregion zapewnia, że granica nie stanowi przeszkody dla lokalnej współpracy – dodał.

Małe projekty – wielkie sprawy
Ważnym narzędziem działalności Euroregionów jest Fundusz Małych Projektów. W jego ramach zrealizowano kilkanaście tysięcy polsko-niemieckich projektów. Jego celem jest wsparcie inicjatyw lokalnych (mikroprojektów) przez promowanie współpracy pomiędzy społecznościami po obydwu stronach granicy w celu wspólnej poprawy sfery kulturalnej, edukacyjnej, społecznej i gospodarczej.

Przynosi trwałe i korzystne efekty w prawie wszystkich dziedzinach, np. nauka języka sąsiada, przewodniki językowe, projekty tandemowe dla służb policyjnych i ratunkowych, wspólne przedstawienia teatralne, muzyczne, imprezy i zawody sportowe, kultywowanie tradycji. Współpraca dotyczy nie tylko lokalnych władz i administracji, ale w dużej mierze różnych organizacji pozarządowych, takich jak kluby sportowe, organizacje młodzieżowe, szkoły, przedszkola, straże pożarne, wolontariat itp.

Oprac. redakcja wg LUM, UM
foto: Łukasz Kulczyński


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/4

, zdjęcie 2/4

, zdjęcie 3/4

, zdjęcie 4/4


13 grudnia 2023 09:38, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"MBM" S.C.

ul. Sikorskiego 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 76 40
branża: Sport, rekreacja - nauka, ośrodki, kluby <czytaj dalej>
Akademia Urody Aspazja Marek Moroch

ul. Łazienki 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 22 48
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>
Wojewódzka Poradnia Onkologiczna

ul. Walczaka 42, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 18 10
branża: Przychodnie i Ośrodki Zdrowia - publiczne <czytaj dalej>

Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
Niepokalana czy Monster
Niepokalana czy Monster - to dwa niepokojące tytuły nowego filmowego ... <czytaj dalej>
Szczegóły protestu
Protest ostrzegawczy rolników zacznie się 25 kwietnia o 10.00 i ... <czytaj dalej>
Nie posłuchano nas
O czym myślisz Dariusz? O tym, jak można spieprzyć szansę, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0306.jpg
admin ego:
Kraina olejem płynąca
O Ponidziu mawiają, że to kraina winem i miodem płynąca. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziłam do szkoły, nie było w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliśmy..... <czytaj dalej>
Anonim_9837:
Tę kwestię reguluje kościół katolicki
Nauczy się by wybierać dobro.

Ale feministkom temat jest obcy i stąd lewica czyli opieku <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Zlikwiduje się wszelkie dyktaty i nakazy unijne, cofnie się unijne imunitety, bo za dużo zasłaniają. Generalnie unia przestanie mieć cokowliek <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Jedni mówią , że życie zaczyna się po "pięćdziesiątce", a inni że dopiero po drugiej.
Wszystkiego dobrego Pani Zofio ... <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Język taki a nie inny dla podkreślenia bezsilności. Mam dokładnie takie samo zdanie. Zakleilismy się w skorupie narodowej martylologii i nie wyle <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej