
Czas na inżynierię lotniczą i elektromobilność. Uniwersytet Zielonogórski tworzy nowe kierunki.
Samorząd Województwa Lubuskiego wspiera finansowo utworzenie nowych kierunków na Uniwersytecie Zielonogórskim.
- Wierzę, że te pieniądze pomogą w kształceniu nowoczesnych kadr, które są potrzebne, aby województwo dynamicznie się rozwijało – mówił wicemarszałek
Łukasz Porycki podczas podpisywania umowy z rektorem UZ.
We wtorek, 17 maja, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego wicemarszałek Łukasz Porycki i rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab.
Wojciech Strzyżewski podpisali umowę na wsparcie nowych kierunków. Samorząd Województwa Lubuskiego przyznał Uniwersytetowi Zielonogórskiemu 700 tys. zł na dofinansowanie kosztów związanych z tworzeniem inżynierii lotniczej oraz elektromobilności.
- To już trzecia umowa, którą podpisujemy w niedługim czasie z uczelniami, działającymi na terenie województwa lubuskiego – powiedział wicemarszałek Łukasz Porycki. - W związku z tym, że Uniwersytet Zielonogórski jest największą uczelnią w naszym regionie, ta kwota 700 tys. zł jest pokaźną kwotą, która pomoże utworzyć nowoczesne kierunki kształcenia. Wymaga tego zmieniająca się rzeczywistość i wyzwania stawiane w związku z rozwojem naszego regionu.
Prace nad utworzeniem kierunku inżynieria lotnicza na UZ rozpoczęto dwa lata temu, a w przedsięwzięciu bierze udział Aeroklub Ziemi Lubuskiej, bo na jego terenie w Zielonej Górze Przylepie powstaje hangar, gdzie przyszli mechanicy lotniczy będą odbywali swoje staże.
Elektromobilność, czyli inteligentne systemy miejskie to potrzebny kierunek, bo związany ze wzmożonym ruchem ludności.
- Myślę, że tego typu działania, które wspierają Uniwersytet Zielonogórski w zakresie nowego kształcenia, będą procentowały dla całego regionu, będą dostarczały fachowców, którzy będą zarządzali nowoczesnym miastem czy naprawiali nam samoloty, którymi będziemy latać. Bardzo dziękuję za wsparcie – mówił rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.
Urząd Marszałkowski podkreśla, że bieżący rok jest rekordowym, z największą liczbą pasażerów, którzy skorzystali z lotniska w Babimoście w jego historii.
Oprac. redakcja
Foto Hanna Kaup
Spóźnione tramwaje
PESA spóźni się z tramwajami, miasto pieniądze przeznaczy na infrastrukturę transportu niskoemisyjnego.
Producent tramwajów PESA poinformował, że z powodu sytuacji gospodarczej ...
<czytaj dalej>Znów zmiany
Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Mieszka I, Roosevelta, al. ks. Andrzejewskiego – etap 3 i 4.
W niedzielę, 3 lipca ...
<czytaj dalej>Adrian Put biskupem pomocniczym
28 czerwca 2022 r. o godz. 12.00 Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła komunikat informujący o nominacji biskupa pomocniczego dla diecezji ...
<czytaj dalej>Raport o stanie województwa
44. sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Raport o stanie województwa przyjęty.
Radni przyjęli raport o stanie województwa za 2021 r., zaprezentowany przez ...
<czytaj dalej>