
„Ograniczenie kosztów zatrudnienia o 40 proc. bez ryzyka”, „Bierzemy na siebie wszystkie obowiązki pracodawcy” - to tylko niektóre z ogłoszeń firm outsourcingowych, jakie można znaleźć w intrenecie. Firmy planujące skorzystać z outsourcingu powinny zachować czujność i zwracać uwagę na skutki zawieranych umów.
Często firmy oferujące usługi outsourcingu faktycznie nie przejmują pracowników, tak jak opisano to w art. 23¹ Kodeksu pracy, a jedynie obsługę w zakresie dokumentacji pracowniczej i płacowej. Ich rola sprowadza się wyłącznie do wypłacania wynagrodzenia. Nie dochodzi do przejęcia majątku i kadr poprzedniego przedsiębiorstwa. Bez zmian pozostaje sytuacja pracowników, warunki zatrudnienia i miejsce świadczenia pracy, ten sam zakład pracy i kierownictwo. To oznacza, że płatnikiem składek pozostaje dotychczasowy pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą przejęcie pracowników.
- Gdy ZUS po przeprowadzonej kontroli lub postępowaniu wyjaśniającym ustali, że płatnikiem składek powinien pozostać dotychczasowy pracodawca, to wyda decyzję ustalającą płatnika składek - informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego
Agata Muchowska. - Jej adresatem będzie nie podmiot, który dokonał zgłoszenia przejętych pracowników do ubezpieczeń społecznych oraz dotychczasowy pracodawca, zaś pracownicy, w razie potrzeby będą brać udział w postępowaniu. Uprawomocnienie się decyzji może spowodować, że na koncie podmiotu, który nie był uprawniony do bycia płatnikiem, powstanie nadpłata z tytułu nienależnie opłaconych składek, a na koncie właściwego płatnika powstanie zadłużenie, które będzie musiał spłacić.
Aby zmniejszyć obciążenia przedsiębiorców, którzy skorzystali z oferty tzw. outsourcingu pracowniczego, ZUS z urzędu sporządzi dokumenty związane z ubezpieczeniami społecznymi i przeksięguje wpłaty dokonane przez nieuprawniony podmiot, na konto właściwego płatnika składek.
Firma, która na skutek przeprowadzonego postępowania została zobowiązana do opłacenia należności z tytułu składek, może złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty.
oprac. redakcja
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>