
Już obowiązują nowe zasady wycinki drzew. Ustawa z 11 maja weszła w życie 17 czerwca.
Od 17 czerwca obowiązują nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów. Przypominamy, kiedy można wyciąć drzewo bez zezwolenia.
Zasada dotyczy drzew rosnących na nieruchomościach własnych osób fizycznych, gdy są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takiej sytuacji obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie może przekraczyć:
* 80 cm – dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
* 65 cm – dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
* 50 cm – dla pozostałych gatunków drzew.
Jeśli te warunki nie są spełnione, właściciel musi zgłosić zamiaru usunięcia drzewa. Pamiętajmy również, że zasada dotyczy tylko właścicieli, a użytkownicy wieczyści, dzierżawcy i najemcy muszą uzyskać zezwolenie na usunięcie drzew.
Po zgłoszeniu do urzędu w terminie 21 dni zostaną przeprowadzone oględziny drzewa. Następnie w ciągu 14 od oględzin, w drodze decyzji administracyjnej można wnieść sprzeciw. Jego brak oznacza zgodę na usunięcie drzewa. Jeśli jednak nie zostanie ono usunięte przed upływem sześciu miesięcy od oględzin, trzeba ponownie zgłosić chęć wycięcia.
Uwaga!
Jeżeli w ciągu pięciu lat od oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, na właściciela nieruchomości zostanie nałożony obowiązek uiszczenia opłaty.
Do ustalenia opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu stosuje się odpowiednio:
* 500 zł za cm obwodu drzewa,
* 200 zł, za m2 krzewów.
Kary
Nowe przepisy nadal przewidują kary za wycinkę drzewa lub krzewu bez zezwolenia. Ustala się ją w wysokości dwukrotnej opłaty, jaka byłaby naliczona za usunięcie drzewa lub krzewu.
W przypadku, w którym usunięcie drzewa lub krzewu jest zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty, administracyjną karę pieniężną ustala się w wysokości opłaty, która byłaby ponoszona, gdyby takiego zwolnienia nie było.
oprac. redakcja, wg Natalia Chyża
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>