
W minionym tygodniu (21 kwietnia) Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła w całości odwołanie w sprawie utrzymania w czystości i przejezdności dróg w Gorzowie wniesione przez firmę Eneris Surowce. Oznacza to, że miasto będzie mogło powierzyć wspomniane usługi spółce Inneko RCS, będącej spółką córką Inneko.
Komunikat w sprawie do przeczytania tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,z_pierwszej_reki,7687,
Informacja w sprawie możliwości powierzenia utrzymania w czystości i przejezdności dróg w Gorzowie spółce Inneko RCS, będącej spółką córką Inneko spotkała się z komentarzami na forach internetowych oraz licznymi wątpliwościami co do słuszności tego posunięcia, stąd wystosowaliśmy do prezesa Inneko sp. z o.o.
Artura Czyżewskiego prośbę o uzasadnienie sensowności powoływania spółki, szczególnie gdy zarzucano poprzedniemu prezesowi
Markowi Wróblewskiemu, że te córki tworzył, a nowy prezes musiał się niektórych pozbyć, z uwagi na ich nierentowność.
Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:
"In-house może być zrealizowany tylko przy spełnieniu jednego z poniższych wymogów:
- Spółka wykonująca zadanie w ramach in-house, realizuje ponad 90 proc. swoich przychodów z działalności komunalnej na rzecz gminy.
- Powstaje nowa spółka, która realizuje ponad 90 proc. swoich przychodów z działalności komunalnej na rzecz gminy.
Jedyną możliwością było powołanie spółki celowej, która jest dedykowana tylko temu zadaniu i jest ściśle i w sposób przewidziany ustawą nadzorowana przez Miasto. Nie jestem zwolennikiem mnożenia spółek, tu jednak ustawodawca zawęził pole działania" - napisał prezes Artur Czyżewski.
Poprosiliśmy o uzupełnienie informacji i wyjaśnienie wątpliwości dotyczących faktu, że nowa spółka nie ma zaplecza sprzętowego i nie jest przygotowana do świadczenia usług porządkowych. Zadaliśmy też pytania: Skąd więc spółka weźmie/za ile kupi konieczny sprzęt przy kapitale zakładowym 5 tys. zł? Kto wyłoży na ten sprzęt pieniądze. Czy może usługę będzie wykonywał podwykonawca? Czy w takim razie nie lepiej by było pozostawić wykonanie usługi firmie Eneris? Co w idei in-hous jest tak ważnego dla Miasta? Na ile powołanie spółki zapewni utrzymanie porządku w mieście i nie będzie skutkowało koniecznością jej dofinansowywania z budżetu Miasta?
Prezes Artur Czyżewski odpisał:
"Techniczne rozwiązania realizacji zadania obecnie są tajemnicą handlową. Inneko do kontraktu przygotowywała się od roku nie tylko pod kątem prawnym, ale także dostępności sprzętowej, potencjału ekonomicznego i ludzkiego. Zapewniam, że nie przewidujemy podwykonawstwa, jeśli chodzi o realizację zadania. W jego efekcie ma ulec istotnemu wzmocnieniu potencjał ekonomiczny grupy kapitałowej Inneko oraz pojawią się oszczędności dla miasta. Pamiętajmy jednak, że umowa z miastem dopiero zostanie podpisana, a nasza wygrana przed KIO - jest wydarzeniem śledzonym w całym kraju przez wiele gmin i spółek komunalnych - to jeszcze nie oznacza a kontraktu. Ten zostanie dopiero podpisany w najbliższych tygodniach. Ranga sprawy jest tak duża, że z pewnością wszyscy niechętni idei In-house będą obserwowali dalsze wydarzenia, stąd nie ma potrzeby na obecnym etapie zdradzać szczegółów.
Spółka Eneris - o ile wiem - wykonywała kontrakt bez wielkich zastrzeżeń co do jakości, więc będziemy mieli przed sobą wysoko postawiona poprzeczkę. In-house jest ważny nie tylko dla Gorzowa, ale dla całego kraju. Dziesiątki spółek i gmin obserwują toczącą się batalię, bo ona może zmienić cały rynek usług komunalnych. Wiele miast chce zlecać własnym spółkom zadania komunalne z wolnej ręki, a dotąd nie miało ku temu możliwości. Gorzów piątkowym wyrokiem KIO otworzył tę możliwość dla wszystkich i wskazał, jak należy to zrobić od strony formalno-prawnej. Czy mogło to robić nadal Eneris? Oczywiście, mógł to robić każdy, kto wygrałby przetarg. Wyrok KIO zdecydował, że własny kontrakt Gorzowa będzie podnosił wartość własnej miejskiej spółki."
Tekst i foto Hanna Kaup
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>