
Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą w domu, może zaliczyć amortyzację lokalu mieszkalnego do kosztów uzyskania przychodu. W ten sposób możemy zmniejszyć podatek dochodowy nawet o kilka tysięcy złotych rocznie – informuje portal
http://zus.pox.pl.
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu lub domu, masz prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu również koszty pośrednie, związane z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania lub domu, proporcjonalne do powierzchni mieszkania wykorzystywanej dla celów działalności gospodarczej.
I jeśli będzie to 30 proc. powierzchni mieszkania, masz prawo zaliczyć 30 proc. wydatków ponoszonych na jego utrzymanie.
Do kosztów działalności możemy zaliczyć proporcjonalną część kosztów eksploatacyjnych, czyli: czynsz, opłaty za prąd, gaz i wodę. Poza tym, wyodrębnioną na prowadzenie firmy część mieszkania można ująć w ewidencji środków trwałych i do kosztów działalności zaliczyć część odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania oraz amortyzację lokalu. Najpierw trzeba jednak wpisać lokal do Ewidencji Środków Trwałych. Może nim być:
● lokal stanowiący własność lub współwłasność przedsiębiorcy,
● własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
● spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
● prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
Jeśli wartość mieszkania wynosi 400 tys. zł, a do celów działalności gospodarczej wykorzystujemy 30 proc. powierzchni, to wartość jaką wykażemy w Ewidencji Środków Trwałych wyniesie:
400 000 • 30% = 120 000 zł
Od tej wartości można dokonywać co miesiąc odpisów amortyzacyjnych według odpowiednich stawek amortyzacji.
Niezależnie od typu lokalu jakim dysponujemy, zawsze należy określić jego wartość początkową. Najczęściej wartość tę określamy na podstawie ceny nabycia mieszkania lub domu. Cenę zakupu powiększamy wówczas o wszelkie koszty dodatkowe związane z zakupem, tj. koszty notarialne, prowizja pośrednika, podatek od czynności cywilno-prawnych, koszty wykończenia lokalu, itp. W przypadku, gdy nieruchomości nie kupujemy, ale sami ją budujemy, jej wartość początkową określamy na podstawie kosztu wytworzenia – czytamy na portalu http://zus.pox.pl.
Można też określić wartość początkową lokalu metodą uproszczoną. W tym przypadku wartość początkową stanowi iloczyn powierzchni lokalu i kwoty równej 988 zł. Kwota ta została wpisana do ustawy już wiele lat temu na bardzo niskim poziomie, dlatego wartość początkowa ustalona na podstawie tej metody praktycznie nigdy nie będzie korzystniejsza niż ta ustalona na podstawie dwóch poprzednich metod.
A co zrobić, gdy nieruchomość jest współwłasnością?
O tym przeczytacie w całości tu:
http://zus.pox.pl/pit/amortyzacja-prywatnego-mieszkania-jako-koszt-firmy.htm
Oprac. redakcja
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>