
To największa kopalnia w Polsce. Dzięki tej inwestycji krajowe wydobycie ropy wzrośnie z obecnych ok. 500 tys. ton rocznie do ok. 840 tys. ton. Wydobycie gazu sięgnie 100 mln m3. 29 lipca kopalnię symbolicznie otworzył premier
Donald Tusk.
– Ten zakład to symbol coraz większej samodzielności energetycznej Polski. Nasz kraj postrzegany jest jako odważny i ambitny. Wbrew ogólnemu pesymizmowi i problemom, jakie przeżywa Europa, pokazaliście, że potrafimy budować i przełamywać niewiarę ludzi. Za to dziś dziękuję – powiedział premier Donald Tusk podczas symbolicznego otwarcia kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubiatowie.
Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów należy do spółki PGNiG. To największa kopalnia ropy naftowej w Polsce. Złoże ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie Lubiatów-Międzychód-Grotów odkryto na początku XXI w. Przygotowania do realizacji inwestycji rozpoczęto w 2005 r. W 2006 rozpisano przetarg na budowę kopalni. W 2012 zakończono budowę ośrodka uzdatniania paliw pod wsią Grotów i otwarto kolejowy terminal ekspedycyjny w Wierzbnie. Kopalnia eksploatuje złoże węglowodorów Lubiatów-Międzychód-Grotów w utworach dolomitów, które występują w okolicach miejscowości: Chrzypsko, Grotów, Krobielewko, Lubiatów, Międzychód.
Kopalnia składa się m.in. z obiektów umożliwiających:
- wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż Lubiatów, Międzychód oraz Grotów,
- przesył wydobytej kopaliny na Ośrodek Centralny LMG Lubiatów,
- rozdział i wstępną obróbkę wydobytej kopaliny na instalacji technologicznej Ośrodka Centralnego LMG Lubiatów w celu uzyskania produktów o parametrach handlowych,
- magazynowanie produktów handlowych i odpadowych,
- załadunek i transport produktów handlowych oraz odpadowych.
Ośrodek Centralny LMG w m. Lubiatów jest centralnym miejscem zbioru, rozdziału i uzdatniania wydobytych ze złóż Lubiatów, Międzychód i Grotów płynów złożowych tj. ropy, gazu i kondensatu gazu i wody złożowej. W Ośrodku Centralnym, ropa i gaz zostają poddane wielu procesom technologicznym polegającym m.in. na wysokociśnieniowej separacji płynu złożowego, oczyszczaniu, w tym odsiarczaniu gazu ziemnego i magazynowaniu uzdatnionych węglowodorów. Działania te mają na celu nadanie węglowodorom parametrów produktów handlowych.
Uzyskanie produktów o wymaganej jakości i ilości jest możliwe dzięki procesom, jakim poddawane są płyny złożowe w instalacjach technologicznych, w które wyposażony został Ośrodek Centralny LMG.
Obecnie Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przystąpił do realizacji wniosku złożonego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. o wydanie zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych dla instalacji Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów Ośrodek Centralny .
Według planów kopalnia ma od 2013 r. wydobywać rocznie 400 tys. ton ropy naftowej oraz 150 mln m3 gazu ziemnego. Eksploatacja złoża LMG przewidziana jest na około 20 lat.
Kopalnia Lubiatów w liczbach
10 – liczba stref przyodwiertowych i ośrodków grupowych
14 - liczba odwiertów
Ok. 3.000 m – głębokość odwiertów
3,35 MW – moc jednego agregatu prądotwórczego
12,5 ha – powierzchnia ośrodka centralnego
200 km – łączna długość rurociągów
5.000 m3 – największy zbiornik ropy; są dwa
49 m – wysokość flary
60 m – wysokość komina instalacji odzysku siarki; najwyższy punkt kopalni
32 m – najgłębsza studnia z własnych ujęć wody.
Oprac. red. wg LUM
foto lubuskie.pl
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>