
Zbliża się koniec roku szkolnego. Każdego dnia nawet kilkanaście zorganizowanych wycieczek wyjeżdża z Gorzowa czy Zielonej Góry. Każdy wyjazd, zgłoszony wcześniej Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego, rozpoczyna się od kontroli autokaru.
Niestety, po kilku latach względnego spokoju coraz częściej stwierdza się usterki uniemożliwiające autokarom jazdę. Tylko jednego dnia – 10 czerwca – w Zielonej Gorze na zaplanowane wcześniej trasy nie wyjechały cztery autokary. Wycieczki z młodzieżą wyruszające z ulic Braniborskiej, Wojska Polskiego, spod zielonogórskiej Palmiarni oraz z miejscowości Słone musiały czekać na podstawienie zastępczych pojazdów. W dwóch przypadkach autobusy zdyskwalifikował ogólny stan techniczny. Praca silnika wskazywała, że auta swoje lata świetności mają już dawno za sobą. Liczne wycieki oleju potwierdzały bardzo znaczny ich przebieg. W trzecim przypadku właściciel firmy przewozowej podstawił autokar niemający w ogóle badań technicznych. W czwartym, pod Palmiarnię przyjechał zbyt mały autokar, do którego organizator starał się upchnąć całą, kilkudziesięcioosobową wycieczkę. W trzech pierwszych przypadkach właściciele autobusów pożegnali się z dowodami rejestracyjnymi swoich pojazdów. Grupy szkolne musiały czekać na przyjazd sprawnych autokarów. Tak samo było w sytuacji, gdy przewoźnik ściągał na miejsce w trybie awaryjnym większy pojazd.
Po kilku latach względnego spokoju i tendencji potwierdzającej wzrost jakości usług przewozowych, w tym sezonie widać sytuację odwrotną. Jej przyczyny to prawdopodobnie bardzo duży popyt na przewozy w czerwcu i chęć ograniczenia kosztów ponoszonych przez przewoźników. Wiadomo, że kiedy telefony się rozdzwonią i jednego dnia chce z miasta wyjechać nawet kilkanaście grup szkolnych, przewoźnicy starają się wykorzystać każdy autokar będący w stanie wyjechać na trasę. Nie może to jednak prowadzić do nadużyć. Lekceważące podejście w tym przypadku może skończyć się poważną usterką lub nawet wypadkiem. Z tego powodu lubuska Policja oraz Inspekcja Ruchu Drogowego systematycznie będą weryfikować stan techniczny pojazdów, które przewożą zorganizowane grupy wycieczkowe. Warunkiem kontroli jest w tym przypadku wcześniejsze zgłoszenie terminu wyjazdu mundurowym.
Prócz stanu technicznego istotne są również kwalifikacje kierowców. W tym przypadku, niestety, też pojawiają się nieprawidłowości. Zdarza się, że świadczący przewozy organizują kierowców z łapanki. Siadający za kierownicą autokarów albo nie mają wystarczających kwalifikacji, albo, jak zdarzyło się to ostatnio w Gorzowie, ruszają w trasę wiedząc, że poprzedniego wieczoru pili alkohol. Sytuacje takie są niedopuszczalne, a odpowiedzialni za taki stan muszą liczyć się z niemałymi ich kosztami i dotkliwymi konsekwencjami karnymi.
KWP
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>