
SEPI, czyli Samorządowa Elektroniczna Platforma Informacyjna to nowość, rozwiązanie pozwalające na elektroniczną i bezobsługową wymianę danych między jednostkami rynku pracy, pomocy społecznej oraz urzędami miast i gmin. Został w nią wyposażony gorzowski Powiatowy Urząd Pracy. System działa od 17 grudnia 2012.
Powiatowy Urząd Pracy uruchomił Samorządową Elektroniczną Platformę Informacyjną. Mają do niej dostęp wszystkie współpracujące ośrodki pomocy społecznej, Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie, Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta, Wojewódzka i Miejska Komenda Policji, sąd, komornicy, Zakład Gospodarki Komunalnej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownikom wymienionych urzędów platforma pozwala sprawdzić status osoby bezrobotnej bez konieczności wymagania od niej zaświadczeń dotyczących pobieranych zasiłków, faktu bycia zarejestrowanym, sprawdzenia okresów, gdy np. renta zachodzi na zasiłek.
SEPI to rozwiązanie kompleksowe stworzone dla potrzeb administracji. Dzięki temu różne podmioty administracji zdobywają informacje błyskawicznie i bezpiecznie oraz zgodnie z obowiązującym prawem, a bezrobotni nie muszą biegać po tych instytucjach, by załatwić sprawę.
– Obowiązuje nas ustawa o oświadczeniach, a ludzie nie zawsze wszystko pamiętają. I kiedy ubiegają się np. o dodatki mieszkaniowe, wystarczy, że urzędnik wejdzie w system, a petent nie musi biegać od instytucji do instytucji. Ten system ułatwia i skraca czas załatwienia sprawy zarówno interesantowi, jak i pracownikowi konkretnej instytucji – mówi dyr. Powiatowego Urzędu Pracy
Izabela Jankowska, która podkreśla, że SEPI przyniesie również wymierne korzyści finansowe.
– Musimy pamiętać, że wszelkie zapytania wysyłane do urzędów idą listami poleconymi, a tutaj wszystkie urzędy bezpośrednio korzystają z danych Urzędu Pracy bez konieczności wysyłania pism i oczekiwania na odpowiedzi.
Dyrektor PUP jest zadowolona, że jej pracownicy – zamiast wypisywaniem zaświadczeń i wysyłaniem korespondencji – mogą zająć się zadaniami merytorycznymi i poświęcić czas kontaktom z osobą bezrobotną.
– Czasami szybko są potrzebne informacje, bo np. przygotowuje się jakiś projekt, więc system SEPI nam sprawę ułatwia, bo dzięki niemu za jednym kliknięciem mamy wszystkie informacje na ekranie komputera.
Najbardziej zainteresowane wprowadzeniem platformy SEPI były policja i ośrodki pomocy społecznej. Te działające w powiecie oraz przy ul. Drzymały w Gorzowie zostały również wyposażone w monitory, na których wyświetlane są informacje o miejscach pracy, nie tylko z podaniem adresu, ale też telefonu do oferenta.
– Jeśli ktoś mieszka na wsi, a nie ma dostępu do Internetu, nie musi przyjeżdżać do nas. Mieszkańcy Lubiszyna, Santoka, Deszczna, Bogdańca i Kłodawy mogą oferty sprawdzać na monitorach u siebie. Wyświetlamy tam również wszystkie ważne dane o giełdach, szkoleniach, projektach. Natomiast informacje o miejscach pracy są aktualizowane trzy razy dziennie: o 8.20, 11.30 i 15.00 – dodaje dyr. Jankowska.
Wprowadzenie platformy SEPI kosztowało 108 tys. zł, a zamontowanie i system monitorów – 52 tys. zł. Całość została sfinansowana z Funduszu Pracy.
Tekst i foto Hanna Kaup
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>