![eGorzowska - 13198_Htr6GI75sa3AiFE3UDfe.jpg](./upload/articles/thumbs/100_13198_Htr6GI75sa3AiFE3UDfe.jpg)
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy za miesiąc.
Za nami ostatni odcinek negocjacji trójstronnych w sprawie unijnego rozporządzenia o sztucznej inteligencji. W dokumencie znalazły się obowiązkowe oceny ryzyka dla systemów należących do kategorii wysokiego ryzyka, prawo do skargi na działanie systemów AI i podwyższone standardy dla modeli podstawowych, o które walczyły organizacje społeczne. Szczegóły przyjętych rozwiązań poznamy dopiero za około miesiąc, kiedy opublikowana zostanie oficjalna wersja AI Act.
Przedstawiciele Parlamentu, Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej wypracowali konsensus po 36-godzinnym maratonie negocjacyjnym. O efekt pytamy prezeskę Fundacji Panoptykon
Katarzynę Szymielewicz, która w ramach koalicji europejskich organizacji społecznych zabiegała o prawa ludzi w tworzonej regulacji.
– Nie jest dobrze, ale na pewno mogło być gorzej. Ochrona praw ludzi w ostatecznej wersji aktu jest słabsza niż to, co proponował Parlament Europejski w czerwcu, ale jest dużo lepsza niż w projekcie, który wyszedł z Komisji Europejskiej – ocenia Szymielewicz.
Od kwietnia 2021 r., kiedy Komisja Europejska ogłosiła swój projekt regulacji, organizacje społeczne w całej Europie walczyły o wydłużenie listy systemów zakazanych, doprecyzowanie kryteriów decydujących o tym, jaki system trafi do kategorii wysokiego ryzyka, a także realne obowiązki dla firm i instytucji wdrażających takie systemy.
– Najbardziej kontrowersyjne z punktu widzenia organizacji społecznych jest rozwodnienie zakazów, które miały chronić Europejczyków i Europejki przed systemami, które potrafią ustalać tożsamość człowieka na podstawie zdjęcia jego twarzy albo rozpoznawać przeżywane w danym momencie emocje. Takie systemy mogą być łatwo użyte przeciwko ludziom, np. przez niekontrolowane w sposób demokratyczny służby – wyjaśnia Szymielewicz. – Na szczęście ostał się przynajmniej zakaz scoringu społecznego.
Organizacje chciały też wprowadzenia konkretnych mechanizmów chroniących ludzi w zetknięciu z systemami sztucznej inteligencji.
– Według przecieków w ostatecznym tekście AI Act znalazło się prawo do indywidualnej skargi na źle działający albo dyskryminujący system. Będziemy mieć też możliwość zbiorowego dochodzenia praw. To ważne, bo mówimy o systemach, których działanie dotyka wielu osób. A więc kiedy popełniają błędy – również wiele osób na tym cierpi – dodaje Szymielewicz.
Najtrudniejsze w negocjacjach okazały się zagadnienia związane z regulacją modeli podstawowych, takich jak GPT, Bard, Anthropic czy Gemini. Ostatecznie regulacja obejmie także ich twórców i dostawców. Nałożone na nich obowiązki, w tym m.in. zarządzanie ryzykiem, udostępnianie dokumentacji technicznej partnerom, przejrzystość, jakość i zgodność z prawem baz danych treningowych, będą minimalne dla niewielkich modeli, a większe dla liderów rynku takich jak Microsoft czy OpenAI.
Duże emocje wzbudziły też obowiązki firm i instytucji wdrażających systemy z kategorii wysokiego ryzyka. – Ostatecznie w AI Act – przynajmniej według przecieków – znalazł się obowiązek przeprowadzania oceny wpływu na prawa człowieka dla każdego takiego systemu przed jego wdrożeniem. W ten sposób Unia Europejska chce zapobiegać szkodom, jakie może powodować źle zaprojektowana albo źle wykorzystana sztuczna inteligencja, a nie czekać aż mleko się wyleje – wyjaśnia Szymielewicz.
Z bardziej szczegółowym komentarzem Panoptykon wstrzymuje się do momentu, kiedy zostanie opublikowana ostateczna treść rozporządzenia o AI – co powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni.
Prawa do materiału prasowego: Fundacja Panoptykon.
Treść dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.
foto pixabay
W sprawie granicy polsko-niemieckiej
Publikujemy list marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego do minister spraw wewnętrznych RFN.
Pani
Nancy Faeser
Minister Spraw Wewnętrznych
Republiki Federalnej Niemiec
Szanowna Pani Minister,
Województwo Lubuskie ...
<czytaj dalej>Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>