Miesiące wakacyjne to czas, w którym dochodzi do największej liczby wypadków na drogach. W lipcu i sierpniu w 2013 roku odnotowano 7 291 wypadków, w których zginęło aż 678 osób.
Oznacza to, że latem średnio co dwie godziny jedna osoba ginie w wypadku drogowym. Prawdopodobieństwo zderzenia wzrasta aż czterokrotnie (Insurance Institute for Highway Safety, 2005, USA), gdy podczas jazdy kierowca korzysta z telefonu komórkowego, rozmawiając bądź pisząc esemesy. Temu zjawisku poświęcona została kreskówka z serii edukacyjnej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Patronem honorowym akcji jest Komendant Główny Policji.
Policja alarmuje: Liczba kierowców korzystających z telefonów komórkowych w czasie jazdy gwałtownie wzrasta. W 2012 roku, 27 589 kierowców zostało ukaranych mandatem za używanie telefonu w czasie jazdy, w 2013 roku było ich już aż 89 143 (wzrost o 223%!). Należy pamiętać, że kierowca rozmawiający przez telefon lub piszący esemesy z reguły reaguje w czasie prowadzenia auta podobnie do osoby, która ma prawie promil alkoholu we krwi (badanie Millward Brown SMG/KRC).
– W ostatnim już odcinku serii „Bezpieczna jazdA2” pokazujemy, dlaczego warto przeznaczyć kilka złotych na zakup zestawu głośnomówiącego i wstrzymać się od esemesowania za kółkiem. Należy zdać sobie sprawę z tego, że korzystając z telefonu podczas kierowania nie tylko istotnie wpływamy na obniżenie swojej koncentracji, ograniczamy pole widzenia i czas reakcji, ale również narażamy siebie i innych na poważne konsekwencje w postaci utraty zdrowia czy życia. W najlepszym wypadku narażamy się na 200 zł mandatu i 5 pkt. karnych – informuje rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA
Zofia Kwiatkowska.
Najnowsza kreskówka zatytułowana „Korzystanie z telefonu za kółkiem" (link: http://tiny.pl/q8pjn ) kończy drugą edycję kampanii społecznej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Podczas trwającej dwa miesiące kampanii, Autostrada Wielkopolska SA w sposób niestandardowy i nieco drastyczny, zaprezentowała zachowania będące najczęstszymi przyczynami wypadków: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłową zmianę pasa ruchu, nierespektowanie zakazu zawracania oraz cofania na autostradzie, niewłaściwego używania świateł awaryjnych, czy korzystania z telefonu komórkowego za kółkiem. Wszystkie filmiki dostępne są na kanale AWSA na YouTube (
www.youtube.com/AutostradaWielkopols) oraz w mediach społecznościowych (
www.facebook.com/AutostradaWielkopolska).
– Od dwóch lat Autostrada Wielkopolska konsekwentnie edukuje kierowców i wpaja godne naśladowania wzorce zachowań na autostradzie. Realizowana obecnie, druga edycja kampanii społecznej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” jest kolejnym działaniem na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich autostradach. Mam nadzieję, że filmy edukacyjne przyczynią się do wzrostu świadomości, zwłaszcza młodych, kierowców. Liczymy też, że poprawne nawyki polskich kierowców zostaną przeniesione na trasy wszystkich europejskich autostrad. Autostrada Wielkopolska rozpoczyna sezon BEZPIECZNYCH WAKACJI! – mówi Zofia Kwiatkowska.
Patronat nad kończącą się kampanią „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” objął Komendant Główny Policji.
– Polskie autostrady to drogi o najwyższych parametrach i standardach technicznych. Zachęcamy do korzystania z nich zwłaszcza młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok oraz osoby starsze obawiające się o swoje bezpieczeństwo w ruchu miejskim. Apelujemy do kierowców, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, korzystajmy ze ściąg na autostradach w postaci tablic informacyjnych i pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od pozostałych uczestników ruchu drogowego który wynosi od 80 do 100 metrów”– informuje mł. insp.
Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.
Informacje dodatkowe:
Kampania „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” wystartowała 29 kwietnia br. i poruszała 5 najważniejszych aspektów bezpieczeństwa na autostradach. Każdy temat został przedstawiony w formie niekonwencjonalnej, „krwawej” kreskówki. Formuła filmów zakładała dosadny, ale skuteczny przekaz. Do tej pory filmy animowane obejrzało blisko 10 000 osób.
Tematyka filmów:
1. zakazu zawracania i cofania na autostradzie – film:
http://bit.ly/1lyxrow
2. zasad właściwego używania świateł awaryjnych podczas jazdy – film:
http://bit.ly/1g1vYqD
3. zasad prawidłowej zmiany pasa ruchu – film:
http://bit.ly/1hqNMMS
4. zasad przestrzegania ograniczeń prędkości – film:
http://tiny.pl/q8dh6
5. zasad bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego za kółkiem - film:
http://tiny.pl/q8pjn
Dodatkowo przez ostatnie dwa miesiące na profilach Spółki w mediach społecznościowych opublikowano ponad 70 infografik, prezentujących porady i statystyki związane z bezpieczeństwem na autostradach. Przeprowadzono również serię konkursów, w których dotychczas udział wzięło ponad 100 osób. W poniedziałek (30.06), na profilu AWSA na Facebooku rozpocznie się ostatni konkurs, w którym do wygrania są słuchawki bluetooth – niezbędnik kierowcy przy rozmowach w aucie.
Światowy program eradykacji polio zmierza ku końcowi. Tylko trzy kraje na świecie borykają się z rodzimymi zakażeniami wywoływanymi dzikimi szczepami wirusa polio (kraje endemiczne: Pakistan, Afganistan, Nigeria).
Oprac. red.
Zbadaj tarczycę
Urząd Miasta zaprasza w najbliższą sobotę (21 września) od godziny 10.00 do 18.00 do galerii Nova Park, gdzie mieszkańcy Gorzowa ...
<czytaj dalej>0% VAT dla darczyńców
Informujemy, że istnieje możliwość skorzystania przez podatników podatku VAT z obniżonej do wysokości 0% stawki podatku VAT na darowane towary ...
<czytaj dalej>Stopa bezrobocia bez zmian
W sierpniu było zarejestrowanych 1 196 bezrobotnych gorzowian, o 56 mniej niż miesiąc wcześniej; zarejestrowano 286 nowych osób bez pracy, ...
<czytaj dalej>Uwaga na zapadliska
Służby miejskie, nadzorujące gorzowskie bulwary, podczas codziennego przeglądu zauważyły zapadliska w rogach przystani na Bulwarze Zachodnim.
Zapadanie się nawierzchni jest najprawdopodobniej ...
<czytaj dalej>