Dziecko dorasta, żyje wÅ›ród ludzi, jednak na swojej drodze może spotkać dorosÅ‚ych i to nie tylko tych, którzy mu pomogÄ…, lecz też tych, którzy bÄ™dÄ… chcieli wyrzÄ…dzić mu krzywdÄ™. Co robić, aby jak najlepiej uchronić swojÄ… pociechÄ™?
Sprawa uczenia dziecko ostrożności jest niezwykle delikatna, bo jak najlepiej informować o możliwych niebezpieczeństwach, aby przy okazji nie spowodować, że dziecko pozbędzie się swej wrodzonej niewinności, straci do ludzi zaufanie i będzie niepotrzebnie podejrzliwe i coraz bardziej bojaźliwe?
Przede wszystkim należy stworzyć w otoczeniu dziecka atmosferÄ™ życzliwoÅ›ci i zrozumienia, aby mogÅ‚o swobodnie, bez obaw i bez skrÄ™powania mówić o tym, co go spotkaÅ‚o. Dlatego zacznij od budowania bliskiego kontaktu ze swoim dzieckiem.
To niełatwy proces, a sukces nie przychodzi od razu. Pracujesz na niego każdego dnia czułością, pokrzepiającym gestem, miłym słowem. Nie wstydź się przytulać dziecko i okazywać mu czułość przy nadarzającej się okazji.
Rozmawiaj z dzieckiem
Bez umiejÄ™tnoÅ›ci szczerej rozmowy, również o przeżywanych stanach emocjonalnych, uczuciach, trudno bÄ™dzie mu otwarcie mówić o tym, czego siÄ™ obawia czy też jakie ma potrzeby. Bliski kontakt z dzieckiem może przynieść tylko korzyÅ›ci. Dziecko musi wiedzieć, że niezależnie co siÄ™ zÅ‚ego stanie, Ty zawsze bÄ™dziesz po jego stronie i nie bÄ™dziesz wyrażać swojego gniewu.
Najgorsze, co może siÄ™ przytrafić, to strach, że zostanie niezrozumiane, przez co ukryje przed TobÄ… istotny problem lub tajemnicÄ™ zwiÄ…zanÄ… z doznanÄ… krzywdÄ…. A już z pewnoÅ›ciÄ… nie można dziecku dawać do zrozumienia, że jest ono winne zÅ‚ej sytuacji, która siÄ™ przytrafiÅ‚a (np. molestowania).
Mów dziecku o tym, że jego ciaÅ‚o jest jego wÅ‚asnoÅ›ciÄ… i nikt nie ma prawa go dotykać w sposób, który jest dla niego nieprzyjemny lub wprawia go w zakÅ‚opotanie. PodkreÅ›laj, że dotyczy to wszystkich miejsc od gÅ‚owy aż po palce stóp, w tym i miejsc intymnych.
Dziecko powinno wiedzieć, że nie musi być bezwzglÄ™dnie posÅ‚uszne wszystkim dorosÅ‚ym (bo oni też bywajÄ… źli), że ma prawo mówić nawet dorosÅ‚ym – szczególnie obcym: „nie”, jeżeli tylko czuje siÄ™ zagrożone.
Warto też wyczulić dziecko, czym jest dochowanie tajemnicy, szczególnie jeżeli ktoÅ› wymagaÅ‚ od niego caÅ‚kowitego milczenia na przykÅ‚ad w sprawach zwiÄ…zanych z dotykaniem jego ciaÅ‚a czy też próbowaÅ‚ go przekupić. A można to zrobić np. tÅ‚umaczÄ…c, że w sytuacji, gdy jakaÅ› obca osoba, bÄ™dzie chciaÅ‚a zabrać dziecko do kina lub dać mu prezent, by odpowiadaÅ‚o, że „musi zapytać rodziców”.
Nie każdy sympatyczny dorosły jest godny zaufania
Warto uÅ›wiadomić dziecku, że nie zawsze ta osoba, która wyglÄ…da na groźnÄ…, zÅ‚Ä…, wyrzÄ…dza krzywdÄ™. CzÄ™sto bywa tak, że ktoÅ›, kto wzbudza zaufanie, jest życzliwy i miÅ‚y potrafi być jednoczeÅ›nie zÅ‚ym czÅ‚owiekiem. Dlatego zamiast straszyć dzieci, dobrze jest tÅ‚umaczyć im, że ludzie majÄ… w sobie dobre i zÅ‚e cechy i nawet wyglÄ…dajÄ…cy porzÄ…dnie też popeÅ‚niajÄ… bÅ‚Ä™dy i zachowujÄ… siÄ™ niewÅ‚aÅ›ciwie.
Nie unikaj też i nie wymiguj siÄ™ od odpowiedzi na – może trudne i podchwytliwe – pytania stawiane przez dzieci, które rodzÄ… siÄ™ pod wpÅ‚ywem tego, co sÅ‚yszÄ…, co widzÄ…, a czego nie rozumiejÄ…. Nie chodzi o to, by straszyć i opowiadać ponure historie, ale o to, aby przybliżyć mu temat (np. jeÅ›li dziecko podczas oglÄ…dania filmu zada pytanie "co to jest gwaÅ‚t?"- jeżeli jest mniejsze dobrze powiedzieć, że o gwaÅ‚cie mówimy wtedy, gdy ktoÅ› dotyka intymnych części ciaÅ‚a innej osoby w sposób dla niej nieprzyjemny).
Samoobrona
Dziecka nie możesz trzymać pod kloszem, prÄ™dzej czy później musi nauczyć siÄ™ samodzielnoÅ›ci. NajlepszÄ… pomocÄ… bÄ™dzie nauczenie dziecka strategii i zasad samoobrony. Dlatego informuj je o różnych możliwoÅ›ciach jakie ma w sytuacji, kiedy jest samo i czuje siÄ™ niepewnie, np. kiedy jedzie windÄ… i wspóÅ‚pasażer w jakikolwiek sposób je niepokoi. Dziecko powinno wiedzieć też o tym, że wsiadajÄ…c do jakiegokolwiek Å›rodka komunikacji miejskiej lepiej bÄ™dzie, jeżeli wybierze miejsce, w którym przebywa wiÄ™cej osób (i że w autobusie czy pociÄ…gu powinno usiąść bliżej miejsca kierowcy czy konduktora).
Dziecko powinno również wiedzieć, że sÄ… dla niego niezwykle ważne pewne informacje takie jak: jego imiÄ™, jak siÄ™ nazywa, gdzie mieszka, jaki jest numer telefonu do jego rodziców. Jednak informacji tych nie powinno udzielać komukolwiek, np. nieznajomej osobie, która bÄ™dzie dzwonić do domu i pod byle pretekstem wypytywać o tego typu dane lub komuÅ›, kto poprosi go, by przykÅ‚adowo przez komunikator internetowy podawaÅ‚ szczegóÅ‚y z nim lub z jego rodzinÄ… zwiÄ…zane. Dobrze, by miaÅ‚o Å›wiadomość, iż zawsze, gdy czuje siÄ™ zagrożone może zadzwonić na numer alarmowy 112, informujÄ…c odpowiednie sÅ‚użby, że potrzebuje pomocy.
Jednak nie pielÄ™gnuj w dziecku niepotrzebnych lÄ™ków. Jeżeli na przykÅ‚ad sÅ‚yszysz, że dziecko boi siÄ™ spać samo w ciemnym pokoju, zamiast tylko i wyÅ‚Ä…cznie uspokajać go, że w pokoju nikogo nie ma, zapal Å›wiatÅ‚o i razem przeszukajcie caÅ‚y pokój. DziÄ™ki takiej postawie dziecko nabierze przekonania, że istotnie go sÅ‚uchasz i jesteÅ› chÄ™tny/chÄ™tna udzielić mu konkretnej pomocy.
Jako rodzice nie jesteÅ›my w stanie przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji, jakie mogÄ… siÄ™ wydarzyć w obecnoÅ›ci naszego dziecka, nie jesteÅ›my też w stanie przyjąć, że dziecko w nowej, nietypowej sytuacji - gdy przecież niezwykle ważnÄ… rolÄ™ odgrywajÄ… emocje i strach – zachowa siÄ™ z rozwagÄ… i z dużą odpowiedzialnoÅ›ciÄ….
Nikt też nie jest w stanie zagwarantować, że wszystkiemu, co może być potencjalnym niebezpieczeÅ„stwem, co może siÄ™ przydarzyć, da siÄ™ zapobiec. WychodzÄ…c jednak z zaÅ‚ożenia, że dziecko, które ma Å›wiadomość przysÅ‚ugujÄ…cego mu prawa do bezpieczeÅ„stwa oraz ma wiedzÄ™ dotyczÄ…cÄ… tego, jak siÄ™ można siÄ™ obronić, jest przede wszystkim bardziej pewne siebie i w odpowiednim momencie zda sobie sprawÄ™ z grożącego mu niebezpieczeÅ„stwa.
ŹródÅ‚o: www.poprostuzdrowo.pl