środa 15 maja 2024     Zofia, Jan, Izydor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Mała Francja w Strasburgu
eGorzowska - 13584_mTf6Z7VNcZnzXbZYWQje.jpgDo Alzacji zawitaliśmy jeszcze raz, przekraczając prawie dwa miesiące później granicę francusko-niemiecką w Strasburgu. Wracaliśmy wtedy z Półwyspu Iberyjskiego. Już sama nazwa – Strasburg, po francusku Strasbourg, po niemiecku Strassburg, po alzacku Strossburi – wskazuje na strategiczne położenie miasta przy ważnej starożytnej drodze. Świadczy o tym początkowy człon „stras” odwołujący się do „strata via”= „droga brukowana”.

Założona w 12 r. p.n.e. celtycka osada doskonale potrafiła to położenie wykorzystać. Rozrastała się przez wieki, stając się najpierw „miastem tysiąca kościołów”, później „skrzyżowaniem Europy” (leży dokładnie w połowie drogi między Paryżem a Pragą), a w końcu jedną z trzech stolic Europy, bo chociaż siedzibą Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest właśnie Strasburg, to Sekretariat Generalny Parlamentu rezyduje w Luksemburgu, a komisje parlamentarne pracują głównie w Brukseli.

Ciągnęły nas tutaj przede wszystkim: opiewana od wieków koronkowa katedra Notre Dame i cudnej urody dzielnica zwana Małą Francją. Zajrzałam do naszej relacji z trasy i doszłam do wniosku, że właściwie niewiele muszę do niej dodawać, oprócz zdjęć oczywiście. Żebyście jednak nie musieli daleko szukać, przytoczę tutaj obszerne fragmenty, odrobinę je tylko uzupełniając.

O Małej Francji (Petite France) warto wiedzieć, że jest doskonałym miejscem na plener malarski albo fotograficzny. Jej urocze kamieniczki przeglądają się w wodach rzeki o nazwie, którą lepiej pisać drukowanymi literami – ILL – bo w przeciwnym razie wygląda jak rzymska trójka (Ill). Fantazyjna krata szachulcowych kamienic, czerwone pelargonie w oknach, knajpki i ich ogródki, sklepiki, mostki, dawne młyny, przeszklone łodzie na rzece i kanale, śluzowanie tychże łodzi (niezwykle zajmujące)… wszystko to przyprawia o zawrót głowy, warto więc patrzeć pod nogi. Ja nie patrzyłam i o mały włos, a rozciągnęłabym się jak długa na trotuarze. Wszystko przez młodego chłopaka, który po prostu siedział, zasłuchany, na chodniku, a ja z głową w chmurach podziwiałam w tym czasie detale na wyższych piętrach najbliższej kamienicy. Solidnie się o niego potknęłam. Nie pytajcie, kto z nas miał większe oczy.

Mała Francja, dziś dość ekskluzywna, kiedyś była dzielnicą rybaków, młynarzy i garbarzy, w której za czasów Franciszka I (król Francji w latach 1515-1547) wybudowano szpitalny przytułek dla żołnierzy cierpiących na „francuską chorobę”. Biorąc to pod uwagę, można pokusić się o stwierdzenie, że właściwsza byłaby tu nazwa Mała Franca, bo tak potocznie mówiono wtedy o kile i syfilisie, ale tak naprawdę ta „francuska choroba” we Francji nazywana była „chorobą włoską” albo „chorobą angielską”, w Rosji „chorobą polską”, w Polsce „chorobą niemiecką”, w Holandii „chorobą hiszpańską” a w Turcji „chorobą chrześcijan” (innych barwnych określeń nie będę już przytaczać).

Spacer stamtąd w kierunku Katedry Notre Dame okazał się wyjątkowo przyjemny. Z wielką przyjemnością ochłodziliśmy się najpierw we wnętrzu kościoła św. Tomasza zwanego luterańską katedrą (wstęp bezpłatny). Na stojakach przy wejściu leżały zalaminowane kartki z opisem świątyni przygotowanym w najprzeróżniejszych językach. Kiedy je wertowałam w poszukiwaniu najbardziej zrozumiałej dla mnie wersji, podszedł pan i zapytał po prostu:
– What language?
– Polski (nie popisałam się niestety lotnością umysłu).
– Polski? You are welcome – i wręczył mi z uśmiechem kartę, na której piękną polszczyzną opisano historię świątyni oraz wszystkich znajdujących się w niej zabytków, w tym okazałego, pomnikowego mauzoleum Maurycego Saskiego, syna polskiego króla Augusta II Mocnego.


Kiedy dotarliśmy później do strasburskiej katedry poświęconej Najświętszej Marii Pannie (stąd jej nazwa Notre Dame), długo staliśmy przed nią z zadartymi głowami i to wcale nie z powodu kolejki do wejścia (wstęp jest bezpłatny i wchodzi się prawie na bieżąco). Świątynia po prostu jest n i e s a m o w i t a. Monumentalna, ze 142-metrową wieżą, która przez przeszło dwa wieki była najwyższa na świecie. Koronkowa z zewnątrz, z wnętrzem pełnym równie pięknych rzeźb (szczególnie polecam tzw. Anielski Filar), z zachwycającymi witrażami i ciągle działającym szesnastowiecznym zegarem astronomicznym. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wybija pierwszy kwadrans, ale do pełnego spektaklu ruchomych figurek musielibyśmy poczekać jeszcze 45 minut, tymczasem trzeba było wracać do pozostawionego gdzieś przed Małą Francją samochodu i ruszać w dalszą drogę.

Tuż przy Notre Dame znajduje się jeszcze jedna perełka architektoniczna – Maison Kammerzell – najstarszy dom w stolicy Alzacji, dziś luksusowy hotel i restauracja. Wybudowana w 1427 r., dwukrotnie przebudowywana w XV i XVI w. jest jedną z najpiękniejszych średniowiecznych kamienic nie tylko w Strasburgu, ale na terenie całej Alzacji i dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Ze swymi trzema piętrami zdobionymi misterną snycerką wygląda jak wyjęta z bajki. Pokrytego freskami wnętrza niestety, nie widzieliśmy.

Dzielnicę Europejską oglądaliśmy już tylko z okien samochodu. Flagi wciągnięte na maszty świadczyły o tym, że w Parlamencie Europejskim właśnie toczą się obrady, ale sam budynek dość szczelnie otoczony był metalowym płotem (trwały tam jakieś prace remontowe). Trochę jeszcze pokręciliśmy się po mieście i przejeżdżając przez most na Renie, w połowie biegu rzeki zauważyliśmy niemieckie napisy. Tak oto niespodziewanie przekroczyliśmy granicę.

Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny



Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/15

, zdjęcie 2/15

, zdjęcie 3/15

, zdjęcie 4/15

, zdjęcie 5/15

, zdjęcie 6/15

, zdjęcie 7/15

, zdjęcie 8/15

, zdjęcie 9/15

, zdjęcie 10/15

, zdjęcie 11/15

, zdjęcie 12/15

, zdjęcie 13/15

, zdjęcie 14/15

, zdjęcie 15/15


24 marca 2024 07:27, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Dorian" Zakład Fryzjerski Diana Brylak

ul. Bolesława Krzywoustego 17, Gorzów Wlkp.
tel. 661 830 715
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
"Oskroba" Sp. z o.o. Zakłady Piekarskie Oddział

ul. Małorolnych 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 81 38
branża: Piekarnie <czytaj dalej>
"MAWO" Sp. z o.o.

ul. Bierzarina 43, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 04 85
branża: Spożywcze artykuły - hurt <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0105a.jpg
admin ego:
Z cegłą w tornistrze...
Zdarzyło się tak, że musiałem skorzystać z bankomatu PKO BP, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Margret:
Guide To Demo Slot Princess 1000: The Intermediate Guide
For Demo Slot Princess 1000 demo slot Princess 1000 <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie są koszta państwowe ksz <czytaj dalej>
Anonim_9968:
Do Warszawy gumofilce. Tam jest mnóstwo węzłów do blokowania. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej