28 maja. W leniwy sobotni poranek plany klarowaÅ‚y siÄ™ pomaleÅ„ku. PrzygrywaÅ‚y im koÅ›cielne kuranty w Donaueschingen. Ważne, że dzieÅ„ byÅ‚ od rana sÅ‚oneczny i zapowiadaÅ‚ siÄ™ piÄ™knie. Po nocnych Polaków rozmowach dzionek raczej stacjonarny, co nie znaczy, że siedzieliÅ›my na miejscu, ale w dalszÄ… drogÄ™ ruszamy dopiero jutro. Ostatni etap wyprawy bÄ™dzie miaÅ‚ zdecydowanie charakter rodzinno-towarzyski.
O tym, że zgodnie z tradycjÄ… w Donaueschingen znajduje siÄ™ oficjalne źródÅ‚o Dunaju pisaÅ‚am już pierwszego kwietnia, na poczÄ…tku naszej wyprawy i to wcale nie byÅ‚a wiadomość primaaprilisowa. Tak naprawdÄ™, za źródÅ‚o tej rzeki powinno siÄ™ uważać potok Breg, rodzÄ…cy siÄ™ w Furtwangen, bo jest dÅ‚uższy o sześć kilometrów od drugiego ze źródÅ‚owych potoków, który nosi nazwÄ™ Brigach. Breg i Brigach spotykajÄ… siÄ™ w Donauschingen i od ich poÅ‚Ä…czenia rzeka nazywa siÄ™ Dunajem. Furtwangen dÅ‚ugo walczyÅ‚o o uznanie go za „miasto źródÅ‚owe” i w koÅ„cu mu siÄ™ udaÅ‚o. Od 01.01.2022 ono także (obok Donaueschingen) może do swojej nazwy doÅ‚Ä…czyć sÅ‚owo Donauquellstadt. CiÄ…gle jeszcze przed nami wyprawa do w St. Georgen, gdzie wypÅ‚ywa Brigach, bo brodatego starca trzymajÄ…cego symboliczny dzban, obok którego ciurka sobie cieniuchny potoczek Breg już odwiedzaliÅ›my.
Donaueschingen to oczywiÅ›cie nie tylko wspaniaÅ‚a studnia Donauquelle. Jest tu wiele do zobaczenia. Nam bardzo przypadÅ‚a do gustu urokliwa Fontanna Muzyków (Musikantenbrunnen), zbudowana z okazji 1100-lecia miasta (w 1989 r.) na placu przed Nowym Ratuszem (Niebieskim Ratuszem). Sam ratusz pochodzi z lat 1910-1911, zostaÅ‚ odbudowany po pożarze, jaki nawiedziÅ‚ miasto w 1908 r. Jest tu także paÅ‚ac książęcy Fürstenbergów i Browar Książęcy Fürstenberg. Miasto wzmiankowano po raz pierwszy w 889 jako Esginga, przez caÅ‚y okres swojego istnienia zwiÄ…zane byÅ‚o z rodami szlacheckimi.
Fontanna nawiÄ…zuje do na dwunastodniowej wizyty rodziny Mozartów w 1763 r. oraz do organizowanego tu od 1921 r. Festiwalu Muzyki Nowej (w trzeci weekend października), który wzmiankowany byÅ‚ przez Tomasza Manna w powieÅ›ci „Doktor Faustus”. W czasie tej rodzinnej wizyty dziesiÄ™cioletni Wolfgang Amadeus Mozart skomponowaÅ‚ utwór na wiolonczelÄ™ dla ksiÄ™cia Józefa Wenzela zu Fürstenberg. DostaÅ‚ za to 24 zÅ‚ote dukaty. Także jego opery „Uprowadzenie z seraju” i „Wesele Figara” wÅ‚aÅ›nie w Donaueschingen miaÅ‚y swoje niemieckie premiery. Po raz pierwszy wykonywano tu również utwory Béli Bartóka, Paula Hindemitha, Antona von Weberna i Richarda Straussa, a odbywajÄ…cy siÄ™ do dziÅ› festiwal zainaugurowano w książęcej sali balowej jako „kameralne wystÄ™py popularyzujÄ…ce muzykÄ™ wspóÅ‚czesnÄ…”.
PopoÅ‚udnie minęło pod hasÅ‚em wyprawy do Książęcego Parku w Inzigkofen w Górnej Szwabii, w którym znajduje siÄ™ m.in. sÅ‚ynny Diabelski Most. Ten romantyczny park krajobrazowy powstaÅ‚ w latach 1811-1829 za rzÄ…dów księżnej Amalii Zefiryny Hohenzollern. Ma 25 ha powierzchni, leży po obu stronach Dunaju i nadal jest wÅ‚asnoÅ›ciÄ… Hohenzollernów. Mnóstwo tak malowniczych Å›cieżek i schodów prowadzÄ…cych to do wspomnianego Diabelskiego Mostu, to do SkaÅ‚y Amalii, to do punktu widokowego na zakole Dunaju, to do krasowych grot, nawisów skalnych czy skalnej bramy. Jedno piÄ™kniejsze od drugiego.
Most przerzucony jest nad WÄ…wozem Piekielnym, pierwotnie (1843) byÅ‚ drewniany. ZastÄ…piono go kamiennym 50 lat później (1893). NazwÄ™ wziÄ…Å‚ od Teufelsbrücke w pobliżu przeÅ‚Ä™czy ÅšwiÄ™tego Gotarda w Alpach, ponieważ w czasach, kiedy powstawaÅ‚, nawiÄ…zania do krajobrazu szwajcarskiego byÅ‚y wyjÄ…tkowo modne, ale oczywiÅ›cie wymyÅ›lono też legendÄ™ o Diabelskim MoÅ›cie.
WczeÅ›niej odwiedziliÅ›my zamek Hohenzollernów w Sigmaringen. Pierwsze wzmianki o nim pochodzÄ… z 1077 r., ale w rÄ™ce książęcego rodu trafiÅ‚ dopiero w 1535 r. Po pożarze w koÅ„cu XIX w. zostaÅ‚ odbudowany bez specjalnej dbaÅ‚oÅ›ci i wierność oryginaÅ‚owi. Od czerwca 1944 do kwietnia 1945, po wysiedleniu stÄ…d rodziny książęcej, rezydowaÅ‚ w nim marionetkowy „emigracyjny” rzÄ…d Francji (rzÄ…d Vichy). Obecnie ma tutaj siedzibÄ™ dyrekcja grupy książęcych przedsiÄ™biorstw oraz funkcjonuje muzeum wnÄ™trz. Podziwiać tu też można najwiÄ™kszÄ… w Europie prywatnÄ… kolekcjÄ™ dawnego uzbrojenia. Bardzo ciekawa!
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kolejne upomnienie POLREGIO
WicemarszaÅ‚ek województwa lubuskiego Sebastian CiemnoczoÅ‚owski kolejny raz wezwaÅ‚ wÅ‚adze POLREGIO do poprawy jakoÅ›ci usÅ‚ug realizowanych przez przewoźnika.
W środę, 25 września ...
<czytaj dalej>Finisz spotkań w ramach BO 2025
Spotkaniem na Zakanalu zakoÅ„czyliÅ›my spotkania dyskusyjne dla rejonów w Budżecie Obywatelskim 2025. Nie oznacza to jednak koÅ„ca naszej obywatelskiej sztafety ...
<czytaj dalej>Stan klęski żywiołowej
Wojewoda Lubuski podaje do publicznej wiadomoÅ›ci RozporzÄ…dzenie Rady Ministrów z dnia 28 wrzeÅ›nia 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klÄ™ski ...
<czytaj dalej>Przedsięwzięcia w CEZiB
Publikujemy informacjÄ™ Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim.
Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w byłym Zespole Szpitalnym przy ...
<czytaj dalej>