sobota 4 lutego 2023     Weronika, Mariusz, Andrzej
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Babunia
eGorzowska - 12264_wWhrrOybhFoCkJQwH2Wn.jpg21 stycznia. Pięknie zapowiada się w tym roku świętowanie babciowo-dziadkowych dni. Z przytupem. A wszystko przez przypadający dziś pierwszy tegoroczny nów. Oznacza to, że w różnych częściach świata miliony ludzi świętować będą jutro początek Nowego Roku Księżycowego.
Będzie to Rok Wodnego Królika. Słońce weszło właśnie w znak Wodnika, który w niebiańskim zwierzyńcu Chin nosi nazwę Królika, ale tamtejszym zodiakiem rządzą też żywioły. Nie pytajcie, dlaczego tym razem przyporządkowano Królikowi żywioł wody, kompletnie się w tym nie wyznaję. Wiem natomiast, że kiedyś w Chinach celebracja Nowego Roku trwała tydzień. Seollal – Koreański Nowy Rok – świętowano przez trzy dni, również kilkudniowe były obchody Tết – Wietnamskiego Nowego Roku, a mieszkańcy Kambodży obchodzą nadejście Nowego Roku aż trzykrotnie: pierwszy raz – pierwszego stycznia, drugi raz – według kalendarza księżycowego (czyli teraz) i trzeci raz – według kalendarza khmerskiego, w połowie kwietnia.

Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, ludowe porzekadło głosi, że dzisiejsza „Święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka”. Skowronki? Na śniegu i mrozie? Zawsze mnie intrygowało, czy jest to w ogóle możliwe i… okazuje się, że jak najbardziej. Mamy w kraju gatunek skowronka zwany górniczkiem, o którym znawcy mówią, że jest „nielicznie przelotny i zimujący”. Górniczki zazwyczaj pojawiają się w mniejszych lub większych grupkach. Zdarza się, że ich stada mogą liczyć i czterysta sztuk. Kiedy tak przysiądą się na śniegu, to faktycznie można to przyrównać do wypuszczania ich z jakiejś sakwy.

W związku z prognozowanymi śnieżycami (których my w północno-zachodniej części kraju raczej nie zobaczymy), warto też przypomnieć kolejne porzekadło: „Jak Święta Agnieszka wypuści śnieg z mieszka, to go nie powstrzyma ani do Franciszka”, ale w sumie nie jest tak źle, bo Franciszka będzie już za trzy dni.

Św. Agnieszka nie tylko o śniegu i skowronkach opowiadała, udzielała także porad gospodarskich, tylko takich niezbyt precyzyjnych, raczej z gatunku „na dwoje babka wróżyła”:
- „Agnieszka li łaskawa – wkrótce w polu zabawa, Agnieszka li nielusa (czyli ospała) – jeszcze zimie pokusa”,
- „Od świętej Agnieszki sprzątaj z drzewa liszki, a jeśli mróz tęgi – sczep gonty i dęgi, radź o drzewie i stodole, a nawozy wywieź w pole”.

Od najmłodszych lat mamy zakodowane, że 21 stycznia przypada Dzień Babci. Czy wiecie, że w naszym kraju osiągnął on już wiek prawdziwie babciowy? Niedługo stuknie mu siedemdziesiątka, ale on się tym nie przejmuje. Jest radosny, bo taki być powinien. Pomysł utworzenia tego święta miał się pojawić na łamach tygodnika „Kobieta i Życie” w 1964 r., jednak na dobre zagościło ono w naszych kalendarzach dopiero w roku 1966. Po drodze był jeszcze rok 1965 i poznańskie występy Mieczysławy Ćwiklińskiej. Artystka skończyła właśnie 85 lat, nie przeszkadzało to jej jednak występować gościnnie w sztuce „Drzewa umierają stojąc”. Grała oczywiście rolę babci, za co poznaniacy uhonorowali ją wielkim tortem „Dla Babci”, wyjaśniając trochę na wyrost i niezbyt zgodnie z rzeczywistością, że w ich mieście właśnie w tym dniu obchodzone jest święto wszystkich babć. W następnym roku warszawki „Express Wieczorny” podchwycił temat i tak trwa aż po dzień dzisiejszy.

Ponieważ babcie uwielbiają przytulać swoje wnuki, nie powinno nikogo dziwić, że w dzisiejszym kalendarzu figuruje również Dzień Przytulania, a ponadto mamy przewygodny Dzień Spodni Dresowych oraz Dzień Doceniania Wiewiórek, w skrócie Dzień Wiewiórki. Wszystkie trzy mają dopisek Międzynarodowy.

Na zdjęciu pomnik jednej z najbardziej znanych babć, bohaterki powieści Boženy Němcovej zatytułowanej „Babička“ (Babunia). Pomnika szukać należy w Czechach, raptem kilkanaście kilometrów od przejścia granicznego Kudowa Słone-Náchod. Babunia w otoczeniu wnucząt stoi sobie w pobliżu pałacu w Ratibořicach, nad rzeką Upa. Bohaterem drugiego planu jest pewien znany niektórym dziadek, niezwiązany z resztą towarzystwa (poza robiącą tę fotę). Ratibořice są częścią miasta Česká Skalice.


Nadrzeczna dolinka, w której toczyła się akcja powieści „Babička“, nosi dziś dźwięczną nazwę Babiččino údolí (Dolina Babuni). Zachęcam do wypadu w tamte strony, chociażby przy okazji pobytu w Kotlinie Kłodzkiej. Jako ciekawostkę dodam, że pałac w Ratibořicach należał do księżnej Wilhelminy Żagańskiej, a o autorce powieści, z racji jej niezwykłego podobieństwa do księżnej, mawiano, że mogła być jej nieślubną córką. Traf chce, że właśnie dzisiaj jest też 161 rocznica śmierci Boženy Němcovej (zmarła w Pradze 21.01.1862 r.)

Tekst i foto Maria Gonta

21 stycznia 2023 09:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ... <czytaj dalej>
Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha. Światowy Dzień ... <czytaj dalej>
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Kalendarium eventów
« luty 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Zakochaj się w Gorzowie
To będzie kolejna okazja by zakochać się w Gorzowie. Wspólnie z <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
admin ego:
Rzadko widziana zima
3 lutego. Wczorajszy dzień udał się nam prawie bezdeszczowy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Co zwiastuje Gromniczna
2 lutego. Najłatwiej podsumować dzisiejszy dzień przysłowiem „Gromnica – zimy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3231:
Super! Gratulacje dla Zespołu i Pacjenta!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_3949:
Może urzędnicy UM niech opowiedzą, jak.....Na takie "bzdety" kasa jest, a na kładkę na Zawarcie juź nie. <czytaj dalej>
Anonim_1169:
Gdzie ja sie w przeszlosci zabujałem?
Na dekerta w uliczce prostopadłej do ostrego akretu do szpitala w lewo.
Czekałem tam w smaochodzie <czytaj dalej>
Anonim_1169:
W parku róż już nie ma tej laweczki tegonustronnego miejsca z krzakami odgradzajacymi unikalne miejsce od otoczenia.

Wókt jak wszystko <czytaj dalej>
Anonim_1169:
Polacy przechodzą obojętnie wobec naprawde potrzebujacych pomocy. Mijają żebraka na ulicy gonią bezdomnego który prosi o parę zł (proszą najc <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej