środa 15 maja 2024     Zofia, Jan, Izydor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Czerwiec w czerwce bogaty
eGorzowska - 11646_hVxJAHt28SUmSLD45zUF.jpg

4 czerwca. Niby to takie oczywiste, ale czy zwróciliście kiedyś uwagę, że czerwiec tylko w kilku słowiańskich językach nazwano w sposób kojarzący się z czerwienią (czeski červen, ukraiński червень = czerweń i białoruski чэрвень = czerwień), a w większości państw świata nosi nazwę wywiedzioną z łaciny (Iunius), najczęściej kojarzoną z Junoną?

Wytłumaczenie jest proste i z pewnością większość z Was je zna, jednak pociągnę trochę ten temat, żeby utrwalić go we własnej pamięci. Nic tak mnie nie wkurza, jak kłębiące się pod czaszką myśli „No przecież wiem, że wiedziałam, tylko, do diaska, nie pamiętam”. Najwłaściwszym wprowadzeniem będzie tu pleonazm „oczywista oczywistość”. W końcu nie na darmo w naszym kraju mawiano, że czerwiec w czerwce bogaty i że „w czerwcu pod czerwcem siedzi czerwiec”.

Ten co siedzi, to czerwiec polski – owad z którego Rzeczpospolita Obojga Narodów słynęła aż do końca XVI w., a ten, pod którym siedzi, to roślina – czerwiec trwały – do korzeni której przytwierdza się czerwcowa larwa na czas przepoczwarzania. Właśnie w czerwcu odbywały się niegdyś czerwcowe wykopki na skalę przemysłową.

Zbiorami zajmowały się zwłaszcza kobiety i dzieci, które wyrywały całe rośliny, po czym zbierały z ich korzeni kuliste „ziarenka”. Ziarenka, przy zgnieceniu, barwiły palce na czerwono. Zalewano je w kadziach wrzątkiem i po odcedzeniu suszono na słońcu lub w piecach chlebowych. Zmielone na proszek, ponownie rozpuszczano w kwasie z żytniego chleba i znów poddawano procesowi suszenia. Tak otrzymywano finalny produkt eksportowy.

Powszechnie uważano, że jeśli nie zbierze się ziarenek w odpowiedniej porze, wylęgną się z nich „robaczki". Tylko że ziarenka nie były owocem grzmotka, jak popularnie nazywano tę roślinę, ale czerwiem – przejściową formą rozwojową pasożytującego na niej pluskwiaka, który w okolicach nocy świętojańskiej przekształcał się w dorosłą, przypominającą mszyce postać i dla farbiarzy stawał się nieużyteczny. Owadzie, a nie roślinne pochodzenie „ziarenek czerwcowych karmazynowych” udowodnił dopiero w XVIII w. Jan Filip Breyne, gdański doktor filozofii i medycyny (z zamiłowania przyrodnik).

W XV i XVI wieku „ziarenka farbierskie” były – obok soli, drewna, ziaren zbóż, potażu i bursztynu – jednym z najważniejszych polskich towarów eksportowych. Handel załamał się dopiero w pierwszej połowie XVII w., po odkryciu, że żyjący w Meksyku pluskwiak opuncjowy jest o wiele łatwiejszy do pozyskania, a uzyskiwana z niego koszenila daje trwalszą barwę. W drugiej połowie XIX w. barwniki produkowane z pluskwiaków zastąpiono jeszcze tańszymi syntetykami.

Współcześnie obserwuje się powrót do naturalnych, zdrowszych produktów, wobec czego występująca w wielu produktach spożywczych koszenila (kwas karminowy, E120) produkowana jest martwych owadów pluskwiaka kaktusowego. Idąc dalej tym tropem, trzeba sobie uświadomić, że wytwarzane z jej dodatkiem lody, jogurty, kisiele, budynie, nalewki czy soki, nie są produktami wegetariańskimi. Syntetyczną "czerwień koszenilową" oznaczono symbolem E124.

Czerwiec był barwnikiem o bardzo szerokim zastosowaniu, niezwykle cenionym także w medycynie. Do XVIII w. wchodził w skład gęstego konfektu karmazynowego przywracającego siły po ciężkich chorobach, wzmacniającego serce, hamującego nadmierne krwawienia menstruacyjne i hemoroidalne.

Według Syreniusza (lekarz, botanik, zielarz, profesor Akademii Krakowskiej) w skład konfektu wchodziły: „surowy jedwab farbowany w soku z „ziarenek czerwcowych karmazynowych", sok jabłkowy i wódka różana, w których ów jedwab moczono przez 24 godziny. Wszystkie składniki gotowano, jedwab odrzucano, a wywar po dodaniu cukru kanar (cukier trzcinowy) zagęszczano do konsystencji miodu. Na koniec dodawano jeszcze aromatyczne ambrę i piżmo, drzewo rajskie, cynamon, a także szlachetne perły i złoto oraz kamień lazurowy”.

„Serce utrapione” wspomagały też sproszkowane owady rozpuszczone w winie. Działało to również przy nadmiernych krwawieniach.

Cierpiącym na dolegliwości sercowe robiono okłady ze szkarłatnych płócien, opasywały się nim ciężarne (mówiono, że wzmacnia płód i chroni przed poronieniem), a barwione „czerwcowymi ziarenkami” nici służyły do obwiązywania chorych miejsc w przypadku róży, anginy czy w innych chorobach gardła. Pewnie stąd wywodzi się też tradycja umieszczania w wózkach z niemowlakami czerwonej wstążeczki „od uroków”.

Stosowany niegdyś w kosmetyce „papier hiszpański” (używany przez kobiety do różowienia twarzy), to nic innego, jak papier nasączony sokiem z czerwca zmieszanym z sokiem cytrynowym, natomiast wykorzystywana do nadawania barwy płynom (wodzie, winu, spirytusom) „bezetta czerwona” = płatek lniany nasączony sokiem czerwcowym.

Czyż można się dziwić, że miesiąc wyróżniający się obfitością „ziarenek czerwcowych karmazynowych” nazwany został czerwcem, a pamiątką po czasach czerwcowego boomu jest czerwona (pierwotnie karmazynowa) barwa na polskich flagach?

Fotografia nieprzypadkowo przedstawia dziś fragment fresku z zespołu klasztornego cysterek w Owińskach. Według przekazów historycznych, mniszki obsiewały stoki nieodległej Dziewiczej Góry czerwcem trwałym i zwyczajnie hodowały tam czerwca polskiego. Prawdopodobnie stąd też wywodzi się nazwa podpoznańskiego Czerwonaka.

(Głowa mnicha, ledwie widoczna w lewym narożniku, to Adama Swacha portret własny; ten poznański franciszkanin był jednym z najpłodniejszych malarzy barokowych, działających na ziemiach Rzeczpospolitej).



Tekst i foto Maria Gonta


4 czerwca 2022 20:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Euronet Bankomat

ul. Witosa 50, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Trzpis Bogdan Usługi Ubezpieczeniowe

ul. Spokojna 70 m. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 26 63
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
Krzymiński Krzysztof Usługi Transportowe

ul. Szkolna 1 lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 697 990 741
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
Z cegłą w tornistrze...
Zdarzyło się tak, że musiałem skorzystać z bankomatu PKO BP, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie są koszta państwowe ksz <czytaj dalej>
Anonim_9968:
Do Warszawy gumofilce. Tam jest mnóstwo węzłów do blokowania. <czytaj dalej>
Anonim_1881:
W tel awiwie jest 10tys takich firm oszukańcze inwestycyjnych tam są wirtualne pieniądze i wirtualne zyski
Wielkie drapacze chmur które nale <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej