środa 15 maja 2024     Zofia, Jan, Izydor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Camembert inspiracją dla Dalego
eGorzowska - 11551_JRTmzFuaqorBTjSFjx6.jpg28 kwietnia. Przysłów o mijającym miesiącu jest cały worek. Większość dotyczy różnych perturbacji śnieżno-deszczowo-burzowych, ale są i takie, w których aura łaskawsza: „Kiedy w kwietniu słonko grzeje, tedy chłop nie zubożeje”.
Z drugiej strony „Pogody kwietniowe wróżą słoty majowe”, natomiast „Mokre dni kwietnia zazwyczaj wróżą, że w lecie będzie owoców dużo”. Jak tu się w tym wszystkim pozbierać? Najlepiej nie zaprzątać sobie głowy, bo przysłowia swoje, a pogoda swoje. U nas dzisiaj horyzont przykryty mało przejrzystym woalem, a o mgle kwietniowej porzekadeł nie znalazłam.

Dziś w kalendarzu świąt nietypowych bardzo smaczne święto – Dzień Sera Camembert. W naszym stadle serolubem jestem ja, dla Bogdana takie delicje mogłyby nie istnieć. Nie próbowałam jeszcze oryginalnego specjału rodem z Normandii (podobno rozpływa się w ustach), wierzę jednak, że jest niezrównany, bo już dostępne w sklepach camemberki całkowicie podbiły moje serce.

Różnica pomiędzy tym tradycyjnym, ciągle produkowanym w kieszonkowym miasteczku na północy Francji, a tymi wytwarzanymi na masową skalę, polega głównie na rodzaju mleka. Certyfikowany „Camembert du Normandie” z nadrukiem AOC, oznaczającym chronioną nazwę pochodzenia, wytwarzany jest z mleka surowego, pochodzącego od lokalnej rasy krów, pozostałe – z mleka pasteryzowanego.

Legenda głosi, że powstał w 1791 r. w wyniku udoskonalenia receptury sera brie przez jedną z mieszkanek miejscowości Camembert. Kobieta nazywała się Marie Harel. Miał się u niej ukrywać zbiegły przed jakobińskimi prześladowaniami mnich z nieodległego klasztoru w Brie, gdzie sery pleśniowe wytwarzano już od dawna. Czy benedyktyn przekazał jej podstawowe tajniki receptury z wdzięczności za pomoc, czy Marie po prostu podpatrzyła sposób produkcji, to nadal owiane jest tajemnicą. Natomiast legendarna wynalazczyni doczekała się pomnika, wystawionego już w 1928 r. Wcześniej domagał się uhonorowania jej w ten sposób Amerykanin, uleczony z ciężkiej i przewlekłej niestrawności dzięki wymyślonej przez siebie diecie, składającej się z camemberta popijanego czeskim pilznerem (o pomniku pilzneńskiego piwowara nie słyszałam).

Podobno również camembert miał być inspiracją Salvadora Dalí podczas malowania przez niego obrazu „Trwałość pamięci”. To jedno z jego najsłynniejszych surrealistycznych dzieł, znane jest także pod tytułem „Uporczywość pamięci” (hiszp. La persistencia de la memoria), albo – mniej oficjalnie – „Miękkie zegary”, „Cieknące zegary”. Trudno dziś odróżnić prawdę od anegdoty, a te są dwie:
  • Według pierwszej obraz jest efektem fascynacji Dalego teorią względności Einsteina i próbą przedstawienia „zawijającej się” czasoprzestrzeni. Na pytanie zadane mistrzowi Salvatore, miał on odpowiedzieć, że „to nie Einstein, ale surrealistyczne postrzeganie sera camembert”.
  • Według drugiej – po kolacji, w trakcie której podano bardzo pikantny ser camembert, Dali pogrążył się w rozmyślaniach na temat jego supermiękkości. Poskutkowało to upiększeniem namalowanego wcześniej krajobrazu Portu Lligat wyjątkowymi zegarami. "Miękkie zegary są wiotkie niczym przejrzały ser, są serem camembert czasu" – miał powiedzieć artysta. - "Same zdają się mówić: Czas musi stracić jakiekolwiek znaczenie. Trwałość razem z nim."

Co jeszcze można powiedzieć o camembercie?
  • Po pierwsze – nie powinien być jedzony na zimno. Żeby poczuć pełnię kremowego smaku i konsystencji, trzeba go wyjąć z lodówki co najmniej dwie godziny przed podaniem.
  • Po drugie – przepyszny jest zapiekany, smażony lub grillowany (koniecznie z dodatkiem żurawin), ale należy pamiętać, że to przysmak nie dla każdego, a w każdym razie nie do częstego objadania się nim. Oszczędnie powinny go sobie dawkować osoby z nadwagą, wysokociśnieniowcy i migrenowcy.


W Normandii byliśmy jeszcze w ubiegłym wieku. Po dzisiejszym poście czuję, że czas najwyższy powtórzyć wizytę.

Zdjęcie dziś zupełnie bez związku z opisywanym tematem, chociaż… można uznać, że siedzący na cokole mężczyzna spogląda tęsknie przed siebie marząc o podróży do Normandii. Cokół znajduje się w duńskim Farum, nad jeziorem o tej samej nazwie. Od miejscowości o nazwie Camembert dzieli go odległość wielu kilometrów.



Tekst i foto Maria Gonta


28 kwietnia 2022 14:12, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa Wawrów 86ab

ul. Wawrzyniaka 79 m. 3a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 43 07
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - cud1.jpg
admin ego:
Z cegłą w tornistrze...
Zdarzyło się tak, że musiałem skorzystać z bankomatu PKO BP, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Nick:
How Perform Baccarat And Win 온라인슬롯 - independent.academia.edu, <czytaj dalej>
Margret:
Guide To Demo Slot Princess 1000: The Intermediate Guide
For Demo Slot Princess 1000 demo slot Princess 1000 <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie są koszta państwowe ksz <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej