zygmunt_marek_piechocki BLOG
SACRUM PROFANUM
A więc i „świętość” i jej przeciwieństwo – „to co ludzkie”. Można te właściwości rozważać na wiele sposobów. Medytować, ale także odnosić się swoim postępowaniem, twórczością, dawaniem świadectwa. Zapewne jest tak, że w każdym człowieku oba te zjawiska występują wspólnie. Owszem, w większości pragniemy i u siebie, i u innych pozytywnych cech, więc zapewne owej świętości, jakkolwiek by ją rozumieć.
Od kilku dni słucham CD nagranego przez „Adam Bałdych Quartet”. Nosi tytuł „Sacrum Profanum”. Dziesięć kompozycji. W tym Adama Bałdycha pięć, pozostałe różnych autorów, ale zaaranżowane wspólnie przez lidera Kwartetu z pianistą Krzysztofem Dysem. Sądzę, że i pozostali dwaj muzycy zespołu Michał Barański na kontrabasie oraz Dawid Fortuna na perkusji dołożyli swego talentu do całości zarówno w zakresie kompozycji, jak i wykonania. Bez wątpienia Adam Bałdych jest tutaj liderem, ale daje się zauważyć klasyczne podejście i kulturę kompozycji na czworo instrumentalistów, gdzie każdy tworzy całość, ale także ma zauważalne, podkreślające tematykę kolejnych utworów autonomiczne wejścia solowe. Adam nie zabiera przestrzeni swoim kolegom, daje im możliwość wypowiedzi.
Czy „wypowiedź” całości płyty jest tylko emanacją uczuć, przemyśleń, medytacji, wiedzy, refleksji, czucia sacrum Lidera Kwartetu, czy wszystkich członków Zespołu? Nie wiem!
W utworach (aranżacjach) kompozytorów obcych powołano tutaj do życia autora średniowiecznego (Hildegarda z Bingen), renesansowego (Thomas Tallis), początku baroku (Gregorio Allegri) i współczesnego (Sofia Gubaidulina).
Wszystkie zaaranżowane utwory mają religijne konotacje i wymowę zarówno w warstwie muzycznej, jak i słownej – tutaj np. motet Thomasa Tallisa pt. „Nadzieja w każdym innym” – zwrotka pierwsza:
„Nigdy nie pokładałem nadziei w żadnym innym
ale w Tobie, Boże Izraela
kto może pokazać zarówno gniew, jak i łaskawość,
i który rozgrzesza wszystkie grzechy
człowieka w cierpieniu
Pan Bóg,
Stwórca nieba i ziemi
Odnaleźć naszą pokorę”
I pierwsze słowa Psalmu 51, którego autorem jest król Dawid brzmią:
„Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej”. To nimi posłużył się Gregorio Allegri w swoim muzycznym „Miserere”, które kiedyś śpiewane było w Kaplicy Sykstyńskiej raz do roku przed Wielkanocą.
Ciekawą postacią muzyczną, wybraną przez Adama Bałdycha jest współczesna kompozytorka pochodzenia rosyjsko-tatarskiego, Sofia Gubaidulina Odebrała wszechstronne wykształcenie muzyczne. Poznała wszystkie rodzaje idei kompozytorskich dwudziestowiecznego Związku Radzieckiego. A tworząc swoje dzieła zawsze miała na myśli, chciała przekazać sens duchowej i cielesnej natury człowieka, jego religijność. A ten ostatni przymiot, o czym sama pisała, stanowił centrum jej zainteresowania. Może dlatego Adam wybrał jej „Concerto For Viola And Orchestra”? Tutaj bardzo ciekawa, mocna introdukcja w wykonaniu perkusisty!
A potem te elektryzujące słuchacza dźwięki skrzypiec Bałdycha…
Nie, nie będę recenzował Muzyki z tej płyty. Każdy, która/który zechce, może jej posłuchać. I mieć własne zdanie. Moim? To świetna, osobna, kunsztowna i estetycznie podana prezentacja. Sądzę, że Adam Bałdych idzie wybraną przez siebie drogą muzyczną i jest konsekwentny w jej kontynuowaniu.
Z. Marek Piechocki
w niedzielę, 3 marca 2019 roku
5 marca 2019 08:42, admin ego
Dodaj komentarz:
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>