sobota 24 lutego 2024     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Współbrzmienia
eGorzowska - 12370_R2mGoznvETC0wsc3P4O.jpgNa kilka dni przed dzisiejszym, trzeciomarcowym piątkiem posłuchałem w Internecie utworów, które w naszej, filharmonicznej kameralnej będą zagrane.
I tak: najsampierw Franciszka Schuberta Kwartetu Smyczkowego a-moll nr 13, później Carla Marii von Webera Kwintetu klarnetowego B-dur op. 34. Chciałem mieć jakieś pojęcie o tej Muzyce, która wybrzmi w wykonaniu naszych filharmoników.

O obu utworach można powiedzieć, że to kultowe, ważne i znakomite dzieła tamtego, romantycznego czasu.

O Kwartecie Franciszka Schuberta w wydanym przez Filharmonię Gorzowską folderze (programie na 3 marca 2023) można przeczytać świetnie napisane, oddające w pełni to, co napisałem powyżej:
„Ten Kwartet to przede wszystkim barwna, ujmująca nastrojem i poruszająca głęboką emocjonalnością muzyczna opowieść napisana w znakomitym stylu – klarownie, ekspresyjnie, plastycznie. Poza emocjonalną bezpośredniością oraz poetyckim, czystym pięknem brzmienia odnajdziemy w niej również liczne dowody maestrii technicznej Schuberta…”

I w innym miejscu: „… - dzieło, którego największa siła tkwi w osobliwej, niezwykle lirycznej delikatności, charakterystycznej dla Schuberta introwertycznej czułości…”

Tak, to wszystko prawda! Ale kiedy wczytamy się w biografię Kompozytora, jego perturbacje towarzyskie, miłosne, zdrowotne, a w końcu przeczuwanie swojego przedwczesnego odejścia z tego świata, to możemy poznać i Jego wycofanie, nade wszystko zaś zrozumieć ucieczkę w Muzykę, nadawanie jej tego, czego Mu w życiu brakowało: czułości, uznania. Owszem, miał grono przyjaciół, znajomych, hołubiony w czas kawiarnianych „schuberiad”. Wtedy on w roli głównej…

I kiedy słuchałem dzisiejszego wykonania Kwartetu, myślami błądziłem w tamtym, z jego czasów Wiedniu, myślałem o tym, że za życia nie zaznał akceptacji dzieł, które dzisiaj z pietyzmem są odgrywane. Z takich myśli kiedyś napisałem wiersz:

Przychodzę do ciebie z Muzyką Franciszka Schuberta,
bo jakże mi współczująco dzisiaj…

„Krótkowzroczny, o niezgrabnym wyglądzie
dla swojego wzrostu nazywany Grzybkiem.
Nieśmiały, małomówny. Ożywiony, doceniony
tylko wtedy, gdy siadał do fortepianu i grał do tańca, śpiewu”

– zwłaszcza kiedy obok ona – sopranistka Teresa Grob.

To dla niej partie Mszy F-dur
pieśni
arcydzieła zrodzone z miłości.

A mógł być przy niej tylko w czas, kiedy próby,
kiedy koncert.

Wykradanie chwil szczęścia,
wzajemności uśmiechów, dotyków dłoni.

W 1820 koniec marzeń Franciszka.
Teresę wydano za Johanna Bergmana – piekarza.

Pierwsze nieśmiałe wykonania dzieł Schuberta to rok 1920, ale dopiero wydanie jego partytur przez Breitkopfa i Härtla, sześćdziesiąt lat po śmierci kompozytora, przyniosły mu należny rozgłos i uznanie.

Z pietyzmem. Tak odebrałem wykonanie „Kwartetu” przez czworo instrumentalistów Filharmonii Gorzowskiej. Z pietyzmem, wyczuciem intencji i zamierzeń autora i tak by nas, słuchaczy zauroczyć wykonaniem tej pięknej narracyjnie i muzycznie kompozycji. I nie można tutaj wymienić wyróżniająco żadnej osoby z Con Amabile – to była syntonia czworga instrumentów. Jakże właściwie się uzupełniających. Tutaj znakomita i świetnie zagrana partia wiolonczeli (Agnieszka Lasek), błyskotliwa, pełna blasku gra pierwszej skrzypaczki (Daria Krzysztoń-Baran) i jakże perfekcyjnie napisane i wykonane partie skrzypiec drugich (Yi Ding Dana), altówki (Paweł Gaca).

Stąd też zasłużone, frenetyczne brawa widowni!

Po przerwie, Carla Marii von Webera, Kwintet klarnetowy B-dur op. 34 w takiej, jak w Kwartecie Schuberta obsadzie smyczkowej. W roli solisty na klarnecie Maciej Dana.


I znów podeprę się cytatem z wydanego przez FG programu:
„Kwintet klarnetowy B-dur op. 34 Carla Marii von Webera to muzyczny skarb zrodzony z jednego z najwspanialszych międzyludzkich doświadczeń. Dzieło jest bowiem pokłosiem wyjątkowej przyjaźni kompozytora z wybitnym klarnecistą Heinrichem Bärmannem, przyjaźni, która stała się zarazem jedną z najbardziej twórczych i owocnych relacji w historii muzyki. Wielki wirtuoz, jakim na początku XIX wieku był już Bärmann, swoim nadzwyczajnym, niezwykle barwnym stylem gry nie tylko przekonał Webera do muzyki klarnetowej, ale również stał się nieocenionym doradcą genialnego kompozytora w kwestii dzieł na klarnet, inspirując go do eksponowania w nich pełni muzycznych i technicznych możliwości instrumentu”.

Owszem, w historii muzyki wielokrotnie spotykamy kompozycje napisane specjalnie dla instrumentalisty i z jego pomocą. Spotkałem się z opinią, że Koncert skrzypcowy
D-dur op.77 Johannesa Brahmsa, dedykowany przyjacielowi, wielkiemu skrzypkowi tamtych czasów Josephowi Joachimowi, też został napisany w porozumieniu i po konsultacjach z wykonawcą.

Maciej Dana. Klarnecista naszej Gorzowskiej Filharmonii. Razem ze swoim kolegą Grzegorzem Tobisem, także klarnecistą, zajmują miejsca w ostatnim rzędzie krzeseł orkiestry. Rzadko kiedy można ich usłyszeć w czas wykonań filharmonicznych, a jeśli, to na krótko. Jedna z najdłuższych solówek klarnetowych (w ducie z kotłami) to ta, z I Symfonii op. 39 Jeana Sibeliusa. Wspominam ją w wykonaniu Waldemara Zarowa.

A tutaj klarnecista w roli głównej. W jakże trudnym utworze. Wszak pisanym dla wirtuoza tamtych czasów. Cóż mogę napisać? Maciej Dana jest wirtuozem tych czasów! Znakomicie poradził sobie z wszystkimi trudnościami technicznymi, dając nam nie tylko świadectwo swoich umiejętności, ale także pokazując ducha utworu, jego romantyczną proweniencję. Opowiedział historię (każdy mógł budować swoją, o czym opowiadaliśmy sobie po koncercie) czystym, nieskazitelnym dźwiękiem, budowaniem zamierzonych napięć, modulowaniem barw, stosownym używaniem wolumenu instrumentu. Moim zdaniem było to wykonanie znakomite, jak też znakomitym było towarzyszenie soliście przez kwartet Con Amabile. Współbrzmienie!

PS

Programy, foldery na poszczególne koncerty w Filharmonii Gorzowskiej są świetnie opracowane i napisane. W możliwie skrótowej formie, charakterystycznej dla takiego wydawnictwa, można posiąść sporą wiedzę o tym, co się usłyszy. Szkoda, że nie ma podpisu pod tymi „encyklopediami” w miniaturze.

Zygmunt Marek Piechocki
3 marca 2023
foto Filharmonia Gorzowska


4 marca 2023 18:25, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Przepraszam! Zapomniałem dodać: po ostatniej nucie sekunda ciszy, po niej owacje na stojąco!
Całkiem zasłużenie!
Z.M.P.
Anonim_2184, 04.03.2023, 19:52, 176.221.121.68 ##

Byłam, odbierałam mniej wyrafinowanym uchem i równie gorącym sercem. Emocje kuluarowe i spotkania towarzyskie- równie cenne. Tobie Marku dziękuję za...korki z teorii.
Cenne.
MI RE LA
( Umiem zaśpiewać ten fragment gamy)
Anonim_4153, 06.03.2023, 00:18, 92.55.196.93 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kaszczyński Zdzisław Sklep Mięsny

ul. Hawelańska 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 44 90
branża: Mięso, wędliny - detal <czytaj dalej>
Brodziński Witold Introligatornia

ul. Długosza 45 lok. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 39 49
branża: Introligatornie <czytaj dalej>
"Gormetal" Sp. z o.o.

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 23 49
branża: Aluminiowe konstrukcje <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5b.jpg
admin ego:
Nigdy przeciw komukolwiek
Kampania wyborcza do samorządu – nigdy przeciw komukolwiek. Mamy półtora miesiąca ... <czytaj dalej>
admin ego:
Domek na dach
Dziś, zamiast kontynuacji szwedzkich przygód, post o rozpierającej nas radości. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej