czwartek 2 maja 2024     Anatol, Zygmunt, Anastazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jesteśmy grubasami? Czas podjąć walkę!
eGorzowska - 6389_YNuqnsYUvxJvpySKBNS.jpg45 kg nadwagi zrzucił Lubuszanin. Każdego stać na walkę z otyłością.

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Ten dzień wyraźnie zaznacza potrzebę mówienia o problemie otyłości oraz sposobach radzenia sobie z nią. – Światowy Dzień Walki z otyłością jest dobrym pretekstem, aby bliżej przyjrzeć się problemowi nadprogramowych kilogramów w Polsce. Tymczasem istnieją sposoby na zdrowe i bezpieczne zrzucenie kilogramów. Dowód? W woj. lubuskim rekord wynosi ponad 45 zrzuconych kilogramów – mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy.

Otyłość - epidemia XXI wieku
Światowy dzień Walki z Otyłością to doskonały moment, by zatrzymać się dłużej nad jednym z poważniejszych problemów, jakim jest otyłość. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstotliwość występowania tej choroby potroiła się. Obecnie, w większości krajów, 30 - 80 proc. dorosłych ma nadwagę. Problem ten w różnym stopniu dotyczy wielu państw, grup społecznych, kobiet i mężczyzn, jednak w niemalże wszystkich częściach Europy liczba osób otyłych wzrasta.
Statystyki są nieubłagane. – Według najnowszych badań SW Research przeprowadzonych na zlecenie GACA SYSTEM w województwie lubuskim problem związany z dodatkowymi kilogramami ma około 33 proc. osób. W Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet, co stanowi, aż 51 proc. populacji całego kraju. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o przyczynach, prewencji i metodach leczenia, ale przede wszystkim uświadamiać, czym jest ta choroba, w jaki sposób możemy się na nią narazić oraz jakie są jej konsekwencje. Otyłość to choroba cywilizacyjna, musimy mieć tego świadomość – mówi Konrad Gaca, trener i ekspert do spraw żywienia.

Przyczyny
Przyczyn otyłości można doszukać się w skutkach przewlekłego stresu, nieprawidłowym odżywianiu, zaburzeniach psychoemocjonalnych, genetycznych lub biologicznych, siedzącego trybu życia, braku ruchu i niezdrowym odżywianiu.
Pocieszające jest to, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak złożonym problemem jest otyłość. Niestety, co czwarty badany nie ma świadomości, jaka to poważna choroba, a brak motywacji uważa za największą barierą w walce z nią. Ministerstwo Zdrowia w swoich działaniach pragnie zwrócić uwagę na problem nadwagi u Polaków i jej związek z chorobami nowotworowymi. Po paleniu tytoniu jest drugim powodem występowania poważnych problemów zdrowotnych, m.in. nowotworów złośliwych (nawet do 30 proc. zachorowań). Otyłość i nadwaga przyczyniają się do powstawania ok. 40 proc. nowotworów trzonu macicy i przełyku, niemal 25 proc. nowotworów nerki i pęcherzyka żółciowego, a także ok. 10 proc. nowotworów piersi .

Posiłki wczoraj a dziś
Dziś podstawowym narzędziem kuchennym stała się… restauracja. Coraz rzadziej jemy posiłki wspólnie z rodziną w domu. Wolimy otrzymać produkt gotowy, który jest przetworzony, niezdrowy lub wręcz szkodliwy dla naszego organizmu. Z dekady na dekadę w naszym kraju (ale również i na świecie) zmieniały się porcje serwowanych nam posiłków. Od lat 70. bardzo się powiększyły, np. duże porcje frytek i napojów gazowanych często są kilka razy większe niż wtedy, gdy wprowadzono je na rynek. Coraz większe porcje z pewnością są przyjazne dla naszej kieszeni (mniej zapłacimy, a więcej zjemy), ale nie dla zdrowia.

Wiedza o otyłości

Większość ankietowanych klasyfikuje otyłość jako epidemię XXI wieku ( 67,3 proc. kobiet i 61,5 proc. mężczyzn), ale wciąż bardzo duży procent respondentów nie traktuje tej choroby poważnie. 34,2 proc. uważa, że można podjąć się jej leczenia we własnym zakresie, natomiast aż 41,4 proc. respondentów szukałoby informacji w internetowych serwisach tematycznych (co czwarty – na portalach społecznościowych lub forach). Odsetek osób zgadzających się z tym stwierdzeniem malał wraz z wiekiem – w najmłodszej grupie wiekowej było to ponad 70 proc. respondentów, a w najstarszej 60 proc.

O czym należy pamiętać?
– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto wprowadzić w swoje życie siedem prostych zasad, które pozwolą nam kontrolować swoją masę ciała, a co za tym idzie – uchronić się od wielu chorób dietozależnych – radzi Konrad Gaca.
  • Regularność posiłków
Regularność odpowiednio zbilansowanego jedzenia gwarantuje systematyczną utratę tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że nie możemy ominąć żadnego posiłku! Powinniśmy jeść ich cztery lub pięć, w zależności od trybu życia.
  • Śniadanie
To, co zjemy rano, będzie miało wpływ na cały dzień. W śniadaniu musi znaleźć się porcja węglowodanów i to najlepiej złożonych, o niskim indeksie glikemicznym. Nie zapominajmy też o dobrym źródle białka.
  • Kolacja
Najlepszym pomysłem na ostatni posiłek dnia, szczególnie w czasie odchudzania, jest kolacja białkowa. Ma ona niezwykle pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, co pomaga w odchudzaniu. Sięgnijmy po chude mięso, ryby, jajka, chudy ser biały lub specjalne proteinowe koktajle.
  • Zero soli, zero cukru
Bez soli w diecie będzie można pić duże ilości wody, dzięki czemu nie tylko oczyścimy organizm, ale także przyspieszymy swój metabolizm. Cukier jest szkodliwy – on nie tylko tuczy, ale przyczynia się do powstawania wielu chorób. Jeśli w skrajnych przypadkach ktoś musi po niego sięgnąć, niech korzysta z cukru brzozowego.
  • Resumując
Wśród 18 analizowanych krajów, Polska zajmuje siódme miejsce w rankingu częstości występowania zbyt dużej masy ciała u osób dorosłych. Dlatego Światowy Dzień Walki z Otyłością jest doskonałym pretekstem do tego, by podkreślić rangę choroby, jaką jest otyłość, zainteresować społeczeństwo tematem zmieniających się nawyków żywieniowych oraz zwrócić uwagę na to, co rzeczywiście jest nam potrzebne do wyżywienia. Dlatego Konrad Gaca stworzył tzw. niezbędnik zdrowego człowieka, który ma pomóc osobom chorym na otyłość okiełznać to schorzenie.

Niezbędnik zdrowego człowieka według Konrada Gacy
1. Otyłość to choroba, nie wstydź się jej, tylko udaj się do specjalisty
2. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu
3. Spożywaj posiłki razem ze swoimi bliskimi, to zbuduje Wasze więzi i poprawi zdrowie
4. Odżywiaj się regularnie
5. Plan minimum na Twoje treningi to 3 razy tyg. 40 min spacer
6. Rób badania profilaktyczne
7. Nigdy nie zapominaj o regeneracji, sen to podstawa

Oprac. red.
foto archiwum własne


21 października 2015 17:09, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


2. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu
rzadko kiedy mam co jeść na śniadanie...

w Caritasie dają raz dziennie 900ml zupy i ćwiartkę chleba...

Jako bezrobotny - chudnę śpiąc długo - budzi mnie głód...



Anonim_9839, 21.10.2015, 17:47, 159.205.76.218 ##

"3. Spożywaj posiłki razem ze swoimi bliskimi, to zbuduje Wasze więzi i poprawi zdrowie"... samotni nie chudną? Mieszkam sam... :(
Anonim_9839, 21.10.2015, 17:55, 159.205.76.218 ##

Jakbyś nie był taki upierdliwie marudny, to pewnie nie byłbyś sam.
Anonim_4287, 21.10.2015, 17:58, 89.228.146.233 ##

Mieszkam sam ale nie samotnie!
Anonim_9839, 21.10.2015, 22:54, 159.205.76.218 ##

kogo obchodzą twoje bzdety?weź się za coś pożytecznego a nie zaśmiecaj forum swoimi upodobaniami..które nikogo nie zainteresuja
Anonim_1663, 22.10.2015, 09:04, 37.131.160.82 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Tar-Food" Rafał Tarnawski

ul. MałorolnychGorzów Wlkp.,
tel.
branża: Mięso, wędliny, drób - hurt <czytaj dalej>
Wrzos

ul. Borowskiego 35 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 03 33
branża: Kamieniarskie usługi <czytaj dalej>
Stiltrans Sp. z o.o.

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 23 60
branża: Wózki przemysłowe <czytaj dalej>

Internet to jego sprawa
97 lat temu w Grodnie przyszedł na świat twórca globalnej ... <czytaj dalej>
Kiedy dziecko było dzieckiem
Zanim w piątkowy wieczór na teatralnej scenie pojawili się tancerze, ... <czytaj dalej>
900 lat diecezji lubuskiej
Kościół na Środkowym Nadodrzu ma swoją długą, bo wielowiekową historię. ... <czytaj dalej>
Rekordowa strata
Rekordowa strata finansowa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za rok ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Wycieczka krajoznawczo-ortograficzna
Jak minął Wam 1 maja? Bo nam na zabiegach (do ... <czytaj dalej>
admin ego:
Z Archiwum Państwowego
1 maja – Święto Pracy. Z okazji dzisiejszego święta prezentujemy fragmenty ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6589:
Obchody na "bogato". Już nawet nielegalne, za "tamtej" Polski były z atrakcjami.
Jakieś orkiestry, występy, tance, a tu <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Pierwsze zdjęcie od gory:radny Kaczanowski, zobacz, tam jest pomnik Pioniera, nic nie zrobiłeś, aby nie był zaniedbaany. Następna sprawa, ile imp <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Zakład Analizy Nieliniowej Wydział Matematyki niestety tylko to będzie zamiast potomstwa i wychowywania. Będę wychowywał swoje teorie. Jeżeli <czytaj dalej>
Anonim_5511:
internet to pożyteczny wynalazek
ale steve jobs zje..ał ludzkosc tymi ifonami.
ludzie nie rozmawiają już ze sobą tylko sie gapią w te <czytaj dalej>
Anonim_3351:
To nie kwestia dobra czy zła tylko odpowiedzialności i wolnej woli. Zdejmujemy z naszych dzieci odpowiedzialność. Mówimy "to są dzieci wię <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej