wtorek 30 kwietnia 2024     Marian, Katarzyna, Jakub
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Centrum onkologii jest potrzebne - to oczywiste
eGorzowska - 2273_jTHszO44lYXe7EXwVoqt.jpg3 lutego w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się IV posiedzenie Zespołu ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego. Jednym z tematów był rozwój onkologii w północnej części województwa.

Na konferencji prasowej wojewoda Marcin Jabłoński przekazał stanowisko, które wynika z analizy danych, jakie spłynęły od konsultantów wojewódzkich i krajowych zajmujących się onkologią.
– Kiedy rozpoczęła się dyskusja na temat rozwoju onkologii w północnej części regionu, zdecydowałem, że nie będziemy zabierać głosu w tej sprawie, dopóki nie zbierzemy pełnych danych, analiz i opinii, które pozwolą merytorycznie odnieść się do problemu – powiedział wojewoda.

Podkreślił, że jest potrzeba powołania i rozwoju centrum onkologii i radioterapii na północy województwa lubuskiego. – Opinii na ten temat wcześniej było wiele i różnych. Teraz wielu przeciwników zmieniło swoje zdanie – dodał M. Jabłoński.

Na konferencji, dyr. wydziału polityki społecznej LUW Małgorzata Krasowska-Marczyk wskazała, że – biorąc pod uwagę wskaźnik pięcioletnich przeżyć pacjentów w wieku 15-99 lat, u których zdiagnozowano nowotwór – nasze województwo zajmuje ostatnie miejsce w kraju. Wobec średniej 42,2 proc. wynik lubuski jest znacznie mniejszy – 37,1 proc. Niemal dziesięciu procent brakuje nam do najlepszego województwa mazowieckiego.

Argumentem wskazującym na konieczność rozwoju centrum onkologii w Gorzowie jest prognozowany 40-proc. wzrost zachorowalności na nowotwory w l. 2006-25, a także znaczne migracje mieszkańców północnej części lubuskiego do ośrodków radioterapii i brachyterapii w innych województwach. Zielonogórski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wskazał, że ich wartość wynosi ok. 32 mln zł, z czego ponad 16 mln zł to wartość migracji pacjentów z północy regionu.

Trzeba podkreślić, że choć na północy województwa mieszka ok. jedna trzecia populacji Lubuszan, to właśnie stąd migruje dwa razy więcej chorych - niż z południa lubuskiego - do ośrodków w innych województwach.

W czasie posiedzenia zespołu do spraw Bezpieczeństwa Zdrowotnego powołanego przy Wojewodzie Lubuskim wypracowano stanowisko, w którym czytamy:
„Biorąc pod uwagę trendy epidemiologiczne, nowoczesne metody leczenia oraz dobro pacjentów Zespół do spraw Bezpieczeństwa Zdrowotnego powołanego przy Wojewodzie Lubuskim popiera inicjatywę rozwoju lecznictwa onkologicznego w północnej części województwa lubuskiego, w tym utworzenia ośrodka radioterapii.
W opinii autorów opracowania „Nowotwory złośliwe w Polsce – wskaźniki pięcioletnich przeżyć według województw – różnice regionalne w czasie przeżycia chorych wynikają z wielu przyczyn, np.;
• organizacji systemu opieki onkologicznej,
• czasu dostępu do leczenia,
• jakości metod diagnostycznych,
• zakresu leczenia wdrażanego w ośrodkach,
• stopnia zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania i rozpoczęcia leczenia.

Biorąc pod uwagę dobro pacjentów onkologicznych oraz:
• najniższy w kraju wskaźnik pięcioletnich przeżyć osób, u których zdiagnozowano nowotwór złośliwy w wieku 15-99 lat,
• rosnący trend współczynnika zgonów z powodu nowotworów,
• niepokojąco wysoki współczynnik zgonów z powodu nowotworów, których umiejscowienie pierwotne nie było znane (co może świadczyć o późnej diagnozie i rozległych przerzutach) - trzecia przyczyna zgonu z powodu nowotworów u kobiet i piąta – u mężczyzn.
• zwiększone migracje mieszkańców północnej części województwa lubuskiego do ośrodków w innych województwach, szczególnie w zakresie radioterapii i brachyterapii,
• opinie Konsultantów Krajowych i Wojewódzkich, w tym do spraw radioterapii,
• preferowaną coraz częściej metodę leczenia skojarzonego (równoczesna chemioterapia i radioterapia)

uznano za zasadny rozwój lecznictwa onkologicznego w północnej części województwa lubuskiego, w tym utworzenie ośrodka radioterapii.

Powyższe działania będą miały wpływ na poprawę dostępności, jakości i zakresu leczenia w bliskim sąsiedztwie miejsca zamieszkania, skrócenie czasu leczenia onkologicznego. Przełoży sie to bezpośrednio na poprawę wyników leczenia oraz jakość życia pacjentów onkologicznych i ich rodzin (ograniczenie niedogodności oraz obciążeń fizycznych, psychicznych i finansowych).

Ponadto rozwój lecznictwa onkologicznego może wpłynąć na zmniejszenie ilości migracji poza województwo, a tym samym zatrzymanie środków finansowych na leczenie onkologiczne w LOW NFZ oraz przyczynić się do pozyskania środków za leczenie pacjentów z ościennych województw.

Liczyć się jednak należy z koniecznością:
• zaangażowania dużych środków finansowych na realizację powyższego działania (m.in. infrastruktura , sprzęt),
• zapewnienia kadry specjalistycznej,
• zapewnienia wysokiego standardu świadczonych usług.

Podłożem wielu decyzji dot. ochrony zdrowia jest zazwyczaj aspekt finansowy, natomiast pacjent znajduje się na dalszym planie. Zapomina się, iż w systemie ochrony zdrowia to właśnie pacjent i jego potrzeby powinny wyznaczać kierunki rozwoju opieki zdrowotnej. Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka oraz warunkiem dla dobrego samopoczucia i odpowiedniej jakości życia, a także bogactwem dla społeczeństwa. Inwestycje w zdrowie i jego ochronę, których celem jest utrzymanie zdrowia i jego umacnianie, stanowią inwestycje w kapitał ludzki będący jednym z zasadniczych czynników wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego. Waga problemu zarządzania zdrowiem, inwestycji w zdrowie i problematyka jego ochrony nabiera w tym przypadku szczególnego znaczenia.”

Prezentujemy opinie konsultantów wojewódzkich i krajowych związanych z onkologią (za www.luw.pl), którzy popierają inicjatywę rozwoju onkologii w północnej części regionu:

konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. dr hab. Marian Reinfuss

„Biorąc pod uwagę optymalny wskaźnik dostępności akceleratorów na poziomie 1 na 200 tys. mieszkańców na terenie woj. Lubuskiego, należy dążyć do zainstalowania w przyszłości pięciu w pełni czynnych i nowoczesnych urządzeń”. Konsultant podkreśla także, iż lepiej jest mieć 2-3 mniejsze ośrodki konkurujące ze sobą, niż jeden niemający żadnej konkurencji – korzystają na tym chorzy oraz samorządowe władze służby zdrowia.

konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej dr n. med. Danuta Rogowska
„Propozycja powstania kompleksowego ośrodka zabezpieczającego potrzeby pacjentów w podregionie gorzowskim jest godna rozważenia. Poprawiłoby to możliwość leczenia w bliskim sąsiedztwie miejsca zamieszkania i skróciło czas oczekiwania na leczenie, co bezpośrednio przełoży się na poprawę wyników leczenia.”

konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski
Konsultant uznaje za uzasadnione rozważenie możliwości utworzenia dodatkowego ośrodka onkologicznego w Gorzowie. Powinien on posiadać przede wszystkim możliwość prowadzenia radioterapii oraz z uwagi na ograniczone możliwości kadrowe stanowić jednostkę satelitarną wobec Lubuskiego Ośrodka Onkologii w Zielonej Górze. Uzasadnieniem dla utworzenia dodatkowego ośrodka jest rosnąca zachorowalność i umieralność na nowotwory w województwie lubuskim oraz niski wskaźnik pięcioletnich przeżyć. Wpływ na te wskaźniki może mieć m.in. ograniczona dostępność do radioterapii w regionie.

konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej prof. dr hab. Jerzy Stelmachów

Konsultant popiera inicjatywę utworzenia ośrodka onkologicznego w Gorzowie i deklaruje pomoc w uruchomieniu tej działalności. Utworzenie ośrodka poprawi sytuację pacjentek onkologicznych, skracając i upraszczając drogę do wizyt kontrolnych jak i rozpoczęcia leczenia.

konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej dr hab. n. med. Andrzej Roszak

„Rozwój bazy onkologicznej w Gorzowie jest w pełni uzasadniony – sytuacja epidemiologiczna dot. chorób nowotworowych w woj. lubuskim świadczy o konieczności poprawy w zakresie diagnostyki, leczenia oraz długoterminowej opieki nad chorymi na nowotwory złośliwe. Z uwagi na skojarzony charakter lecznictwa onkologicznego (leczenie operacyjne łączone z chemio- i radioterapią) należy rozważyć powstanie ośrodka radioterapeutycznego." Konsultant jest przekonany o konieczności centralizacji leczenia w tej dziedzinie w szpitalach w Zielonej Górze, Gorzowie i Nowej Soli. Docelowo powinien także powstać ośrodek akredytacyjny w dziedzinie ginekologii onkologicznej w woj. lubuskim.

były konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka
Profesor Chybicka popiera powstanie dodatkowego ośrodka w województwie lubuskim – ośrodek jest jak najbardziej potrzebny (poprawa jakości metod diagnostycznych i zakresu leczenia, poprawa leczenia w pobliżu miejsca zamieszkania, skrócenie czasu oczekiwania na leczenie, zmniejszenie i odwrócenie migracji).

konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej prof. dr hab. n. med. Jerzy Kowalczyk
Konsultant powstanie ośrodka w Gorzowie uważa za w pełni uzasadnione i możliwe do zrealizowania. Obecna i specjalizująca się kadra medyczna pozwala na właściwe zabezpieczenie leczenia chorych na nowotwory, w tym również nowotwory układu krwiotwórczego. Ze względu na liczbę zatrudnionych specjalistów w istniejących ośrodkach profesor wskazuje na możliwość podziału zakresu działalności pomiędzy Zieloną Górą a Gorzowem.

Tekst i foto Hanna Kaup

3 lutego 2012 20:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Oby stanowisko Zespołu ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego i Wojewody było zwiastunem dobrego klimatu do utworzenie Gorzowskiego Centrum Onkologicznego.
BM, 04.02.2012, 19:11, 79.186.35.77 ##

Dobrze, że TO ruszyłeś, Bronku. Mam nadzieję, że na pustym poparciu i pogadaniu - ja to zwykle bywa - się nie skończy.

bytek, 04.02.2012, 19:53, 79.186.31.115 ##

Andrzeju po takiej deklaracji Wojewody i zespołu nie pozostaje nam nic innego jak dokładnie patrzeć na dalsze ich poczynania i nie odpuszczajmy im na milimetr.

BM, 04.02.2012, 20:42, 79.186.35.77 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Mladshop" Łupiński Łukasz

pl. Jana Pawła II 60 l. 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 70 02
branża: Sprzedaż wysyłkowa <czytaj dalej>
Zakład Budowlany "Stewbud" Stanisław Garbarczyk

ul. Kosynierów Gdyńskich 98 l. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 514 384 699
branża: Budowlane technologie <czytaj dalej>
Zawadzki Wojciech Warsztat Samochodowy

ul. Drzewicka 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 726 32 07
branża: Samochody - elektromechanika <czytaj dalej>

Kraina olejem płynąca
O Ponidziu mawiają, że to kraina winem i miodem płynąca. ... <czytaj dalej>
Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziłam do szkoły, nie było w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
Milion na Filharmonię Gorzowską
Sejmik samorządowy podjął uchwałę w sprawie wsparcia działań Filharmonii Gorzowskiej. W ... <czytaj dalej>
Poznajcie radnych wojewódzkich
Z dniem 30 kwietnia wygasa VI kadencja Sejmiku samorządowego. Od ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4f.jpg
admin ego:
O dobrym nauczycielu
To już trzeci program z cyklu „Przerwa na rozmowę”. TVP 3 ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej
Niedziela, jak wiadomo, jest w sanatorium dniem bezzabiegowym, a że ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2113:
Piękna muzyka była w spektaklu. Cudownie zaśpiewana piosenka finałowa. <czytaj dalej>
Anonim_2289:
108tys
I durna dająca efekt odwrotny kampania <czytaj dalej>
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. występ dw <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliśmy..... <czytaj dalej>
Anonim_9837:
Tę kwestię reguluje kościół katolicki
Nauczy się by wybierać dobro.

Ale feministkom temat jest obcy i stąd lewica czyli opieku <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej