Na sobotnim spotkaniu z parlamentarzystami PiS, gorzowski przedsiębiorca, były radny
Augustyn Wiernicki zdiagnozował obecną sytuację Polski jako przerażającą. – Co na ten temat wy, opozycja? Czy coś robicie? Czy grzmicie, bo to wymaga już wielkiego krzyku! – pytał.
2 lipca parlamentarzyści z PiS gościli w województwie lubuskim. Od końca maja uczestniczą w akcji otwartych spotkań pod hasłem „Porozmawiajmy o Polsce”. W Gorzowie pojawili się – senator
Zbigniew Romaszewski, posłowie:
Jolanta Szczypińska,
Gabriela Masłowska,
Piotr Cybulski,
Joachim Brudziński,
Marek Gróbarczyk,
Czesław Hoc,
Zbigniew Dolata,
Stefan Strzałkowski.
Polska z obrazu Breughla
– Chcemy mówić o trudnych sprawach, dlatego przyjechali do nas koledzy z różnych miejsc Polski: z Chojnic, Szczecina, Legnicy, Słupska, Białogardu, Strzelec. To są nasi sąsiedzi, którzy borykają się z podobnymi jak my problemami – mówiła gospodyni spotkania poseł
Elżbieta Rafalska.
Reprezentująca rejon słupski Jolanta Szczypińska, podkreśliła: – U nas jest na pewno tak samo jak w całym kraju. Ludzie skarżą się na bezrobocie, fatalny stan gospodarki, przyszłość młodzieży, edukacji, szpitali, które będą upadać, drożyzny, czyli wszystkiego, co konkretnie nas dotyka.
Z kolei Gabriela Masłowska ze Szczecina przypomniała, że PiS przygotowuje referendum na temat komercjalizacji szpitali.
– One potem będą przekształcane w spółki prawa handlowego, a w Anglii, Francji czy Niemczech w prywatnych rękach jest najwyżej 30 proc. szpitali. Ta sytuacja w Polsce może być niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzi, bo prywatnym placówkom nie wszystkie usługi medyczne się opłacają – podkreślała.
– PiS zajmuje się także sprawami rolników. Mamy program rolny, bo 4 mln ludzi pracuje w rolnictwie, a dopłaty, które dostają, są 30-40 proc. mniejsze niż dla rolników w Niemczech czy Francji. Chcemy ustabilizować te ceny – uzupełnił poseł Zbigniew Dolata i dodał: – Pewnie niewielu wie, że 1 lipca koalicja wprowadziła do rejestru roślin – rośliny modyfikowane genetycznie. Jakie tego będą konsekwencje? Rolnik będzie mógł kupować sobie nasiona modyfikowane genetycznie i swobodnie je uprawiać. Nikt nie mówi o konsekwencjach, ale już Amerykanie stwierdzili, że to nie jest dobre dla człowieka. My mieliśmy dotąd czystą produkcję.
Najstarszy stażem i wiekiem Senator Romaszewski odniósł się do opinii, jaka krąży o ludziach PiS-u, że są smutni i ciągle straszą jakąś katastrofą: – Lubiłbym być fajny i wesoły. Ale to, co dzieje się dziś w Polsce, przypomina mi jeden z obrazów Breughla. Przedstawia tłum idący na Golgotę i miasteczko, w którym występują kuglarze otoczeni przez zafascynowanych i wpatrzonych w nich gapiów. Między nimi krążą kieszonkowcy i wyciągają pieniądze. Właśnie tak my byliśmy okradani przez OFE, na co – dzięki Bogu – wskazała minister Fedak. Przed nami bardzo duże uderzenia w nasze portfele, zasoby finansowe, w naszą gospodarkę, stąd koniecznie potrzebni są odpowiedzialni ludzie na te trudne czasy. My mamy program. Można się z nim nie zgadzać, można dyskutować, ale on nie jest udawaniem.
Patologia, głód i bezrobocie
W czasie spotkania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie, na które przyszło ok. 100 osób, padały różne pytania. Ludzi interesowała możliwość pozyskiwania energii wiatrowej, problemy braku pracy dla absolwentów szkół wyższych, którzy muszą po studiach wyjeżdżać do Anglii na zmywaki, czy też niemal zerowych szans na własne mieszkanie.
Pedagog z I LO
Elżbieta Niekrasz skrytykowała m.in. obowiązującą ustawę o danych osobowych.
– Ona jest źródłem utrudnień w udzielaniu konstruktywnej pomocy ludziom potrzebującym. Instytucje do tego powołane nie mogą sobie przesyłać danych - mówiła. – Natomiast zasiłki rodzinne są źródłem patologii, bo kiedy jest rodzina, w której kobieta ma dwójkę dzieci i zarabia 1,2 tys. zł, to ona fikcyjnie rozchodzi się z mężem i dostaje: zasiłki na te dzieci, wyprawki do szkoły, dodatki mieszkaniowe, a dalej mieszka z tym mężem.
Najcięższą diagnozę sytuacji w Polsce wystawił gorzowski przedsiębiorca Augustyn Wiernicki: – Od 30 lat pomagam ludziom. Mamy dziś 50 proc. dzieci niedożywionych, 40 proc. ma wady rozwojowe, 40 proc. młodych ludzi po studiach nie może znaleźć pracy w swoim zawodzie, około miliona z nich będzie musiało wyjechać. Średnia płaca wynosi 1,5 tys. zł. Wynajęcie mieszkania tyle samo. Szans na własne nie ma, więc młodzi mieszkają z rodzicami, nawet jak stworzą własną rodzinę. Nastąpił wzrost spożycia alkoholu do ponad 12 l rocznie na osobę. Sklepy spożywcze, żeby się utrzymać, musza oferować swoim klientom alkohol. W szwedzkim Malmo – ok. 600 tys. mieszkańców – jest sześć sklepów z alkoholem. W Gorzowie – 125 tys. mieszkańców – 250 punktów sprzedaży alkoholu. Dodajmy do tego sytuację gospodarczą. To przeraża. Wy jesteście w opozycji, jesteście głosem społecznego sumienia. Czy wy coś z tym robicie? Czy grzmicie, bo ta sytuacja wymaga już wielkiego krzyku.
Na tak postawione pytanie, byłemu radnemu odpowiedział poseł Joachim Brudziński. – Postawił pan podobną do naszej diagnozę tego państwa, ale my za nią zostaliśmy straszliwie skrytykowani. Do ludzi nie dociera nasz głos. Docierają kolejne epitety pana Niesiołowskiego czy Palikota. W audycjach Moniki Olejnik czy Pawła Rymanowskiego na PiS nieustannie się najeżdża. To jest zwykła sieczka, nie merytoryczna rozmowa. Ta dzisiejsza wizyta i ta drużyna to jeden z wycinków naszego klubu parlamentarnego – Jarosław Kaczyński jest dziś w Katowicach – który ma problem z przeforsowaniem tego na forum parlamentu. Brak nam przewagi medialnej. Władza jest pobłażliwie traktowana przez media. To, że polskie dzieci w niepodległej Polsce są głodne, to hańba. A to, że absolwenci po studiach nie maja pracy? Jest ich już nie 40, a 50 proc. Jakich obszarów życia by nie ruszyć, mamy patologię i to jest przerażające.
Tekst i foto Hanna Kaup
Uwaga na zapadliska
Służby miejskie, nadzorujące gorzowskie bulwary, podczas codziennego przeglądu zauważyły zapadliska w rogach przystani na Bulwarze Zachodnim.
Zapadanie się nawierzchni jest najprawdopodobniej ...
<czytaj dalej>