Projekty systemowe instytucji pomocy społecznej, realizowane w województwie lubuskim, za główny cel stawiają sobie pracę z osobami zagrożonymi marginalizacją i wykluczeniem społecznym. – Wszystko po to, by ich bezradność nie stawała się dziedziczna – powiedziała
Marianna Mazan z Drezdenka.
6 lutego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie odbyło się drugie z cyklicznych spotkań pracowników instytucji pomocy społecznej zaangażowanych we wdrażanie projektów systemowych. Dotyczyło Poddziałania 7.1.1 PO KL „Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” oraz 9.1.2 PO KL „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.
Pierwsza część spotkania poświęcona była prezentacji realizowanych projektów systemowych: „Aktywna integracja "Powrócę do pracy" z Drezdenka i „Lepszy Start w Nowe Jutro” z Bogdańca.
– Jesteśmy tu dziś, by odebrać to, co nasi projektodawcy robią. Chcemy w ten sposób monitorować postępy w realizacji wybranych projektów – powiedziała eGo wicedyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Zielonej Górze
Małgorzata Jażdżewska. – To pozwala przyspieszyć realizację projektów i podnieść poziom działań. Ostatnio w departamencie odkryliśmy wiele błędów we wnioskach o płatność, a to stwarza problem dla wszystkich, bo my nie możemy wypłacić pieniędzy, a realizatorzy nie mogą działać. Stąd cykl roboczych spotkań, na które zapraszamy zainteresowanych z laptopami i uczymy ich, jak poprawnie wypełniać wnioski. Dzięki temu każde spotkanie powoduje polepszenie współpracy.
Jako pierwszy Ośrodek Pomocy Społecznej z Drezdenka przedstawił zrealizowany projekt, do którego zaprosił osoby zagrożone marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Sukcesem projektu była nie tylko poprawa wizerunku, ale też wzmocnienie własnej wartości, dzięki zajęciom edukacyjnym, spotkaniom z psychologiem, doradcą zawodowym i prawnikiem.
– Naszym celem była pomoc ludziom w taki sposób, żeby podjęli pracę, a nie pozostawali na garnuszku opieki społecznej i nie dziedziczyli bezradności – powiedziała koordynator Marianna Mazan. – To wymaga ogromnej pracy, bo trzeba przełamywać pewne stereotypy, np. dotyczące utraty pracy. Najczęściej jest tak, że nawet jedna osoba z tych, które ją straciły, nie przyzna, że coś zawaliła i przerzuca odpowiedzialność na pracodawcę.
M. Mazan zaznaczyła, że nikt nie ma możliwości załatwienia wszelkiego zła tego świata. – I wszystkich nie zmusimy do zmiany, możemy pokazywać, wspierać i motywować, nie dawać ryby, ale wędkę – zakończyła.
Z kolei dyrektor Zespołu Szkół w Bogdańcu
Małgorzata Reks zaprezentowała realizację projektu dotyczącego wyrównywania szans edukacyjnych przez indywidualizację procesu kształcenia w klasach 1-3. W projekcie uczestniczy 115 uczniów z Jenina, Bogdańca, Lubczyna i Jenińca, a punktem wyjścia była diagnoza potrzeb i problemów dzieci. Okazało się, że mają one nie tylko wady postawy, ale też wady wymowy, problemy z komunikacją społeczną czy emocjonalne. Zostały podzielone na dwie grupy: matematyczno-przyrodniczą i informatyczno-komunikacyjną. Po czterech miesiącach widać znaczną poprawę, która była możliwa dzięki atrakcyjności zajęć realizowanych przy wsparciu nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi. Dzieci stały się odważniejsze, szybciej i chętniej chłoną wiedzę.
Druga część spotkania miała charakter roboczy. Kolejne na temat wdrażania projektów systemowych prawdopodobnie odbędzie się w Skwierzynie.
Tekst i foto Hanna Kaup
W sprawie granicy polsko-niemieckiej
Publikujemy list marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego do minister spraw wewnętrznych RFN.
Pani
Nancy Faeser
Minister Spraw Wewnętrznych
Republiki Federalnej Niemiec
Szanowna Pani Minister,
Województwo Lubuskie ...
<czytaj dalej>Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>