To była II Konferencja Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Gorzowie. Zorganizowana przez Fundację Today Tomorrow Together – Dzisiaj Jutro Razem, skierowana do nauczycieli, pedagogów, psychologów, rodziców i opiekunów, a także do młodzieży. Ściągnęła do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie nadkomplet zainteresowanych.
II Konferencja Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży - zorganizowana 4 października - dotyczyła pomocy młodym znajdującym się w kryzysie psychicznym, budowania więzi rodzica z dzieckiem oraz systemowego wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego.
W pierwszym panelu prowadzonym przez dziennikarza
Janusza Schwertnera o budowaniu więzi, wychowaniu i terapii mówili: psychiatra i psychoterapeuta w Centrum Zdrowia Psychicznego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie dr
Olga Pazdan, psycholog
Bogdan Olechnowicz oraz pedagog i wychowawca w Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze
Marcin Łokciewicz.
W części drugiej bohaterką była dziennikarka, autorka książki „Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć” i cyklu wywiadów "Farbowanie życia"
Małgorzata Serafin, która opowiadała o swoim doświadczeniu dziecka rodziców-nauczycieli, młodzieńczych traumach, braku kompetencji społecznych, lęku o wszystko i niechęci do życia.
W czasie konferencyjnego spotkania padało wiele słów o ogromnych potrzebach i polskich realiach w zakresie pomocy psychiatrycznej.
– Przez lata psychiatria była schowana za woalką wstydu. Dziś dokonuje się gigantyczna rewolucja, a Gorzów to miasto, w którym dzieją się dobre rzeczy – rozpoczął prowadzący.
Paneliści wielokrotnie podkreślali, jak ważne jest budowanie z dzieckiem relacji, jak dorośli często w pośpiechu zaprzeczają, że dziecko ma kłopot, jak dzieci potrzebują wystarczająco dojrzałych dorosłych, by ci rozumieli ich problemy, odmienności i sytuacje, które dla nich są trudne i nie bagatelizowali ich świata.
Psycholog Bogdan Olechnowicz wskazał, że są dwie instytucje, które odpowiadają za zdrowie psychiczne dzieci. To rodzina i szkoła.
– To, co dzieje się w domach, ma znaczenie. Dziecko poradzi sobie, gdy rodzic zbuduje z nim relacje. Ważne jest, by chciało wracać do domu, czyli miejsca, w którym będzie się czuło bezpiecznie – mówił.
– Mnóstwo dzieci choruje, bo brakuje im miłości – podkreślał pedagog z Zaboru Marcin Łokciewicz i wymieniał konsekwencje braku miłości, czyli: przemoc, wychowanie na ulicy, używki, co z kolei prowadzi do depresji i prób samobójczych.
Dr Olga Pazdan wskazywała, jak łatwo można przeoczyć wysyłane przez dzieci sygnały, mówiące o tym, że dzieje się coś złego. Komunikat nie zawsze będzie wyrażony słowem, a zachowania irytujące to nic innego jak wołanie o uwagę.
Innymi ważnymi zagadnieniami, jakie poruszano, były: brak tradycji uczenia komunikacji oraz rozmów z ojcem na poziomie serca. Podkreślano, że w kryzysie rodzicielstwa mamy społeczny kryzys ojcostwa, bo brak jego wzorców.
Ważne jest natomiast, by dziecko dostało w pakiecie rodzinnym bezwarunkowe poczucie akceptacji. A jeśli pojawia się problem, nie bać się i nie wstydzić szukać pomocy. Co ważne, tworzenie więzi powinno odbywać się od najmłodszych lat i musi wynikać z miłości.
Placówki udzielające pomocy w kryzysie z terenu województwa lubuskiego:
-
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - Poradnia Pozytywka, Zielona Góra, ul. Monte Cassino 21B
-
INFOLINIA PORADNI POZYTYWKA - tel. 459 588 995, pon.-niedz. 8:00-20:00 (udzielanie informacji dot. oferty pomocy, pierwszego wsparcia i informacji o zapisach do poradni)
-
REJESTRACJA PORADNI POZYTYWKA - tel. 459 588 988, pon.-pt. 8:00 - 20:00 (zapisy do specjalistów, zmiana umówionego terminu wizyty, wypełnianie kwestionariusza potrzebnego do opracowania indywidualnego programu zdrowienia)
-
https://www.cldim.zgora.pl/poradnia-pozytywka/
-
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.:
-
Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - Zespół Szpitalny przy ul. Walczaka 42, tel. 95 782 79 51/52, e-mail: rejestracjaCZPdzieci@szpital.gorzow.pl
-
Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży - Zespół Szpitalny przy ul. Walczaka 42, tel. 95 782 79 51/52, e-mail: rejestracjaCZPdzieci@szpital.gorzow.pl
Na terenie Polski działają telefony zaufania dla osób potrzebujących pomocy. Rozmowy są bezpłatne i anonimowe:
-
800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
-
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
-
116 123 – kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
-
22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych
-
800 080 222 – infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
-
800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie
-
801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób z problemem narkotykowym
Współorganizatorami gorzowskiej konferencji byli: Zdrowe Lubuskie – Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie. Patronatem objęli wydarzenie: marszałek
Elżbieta Anna Polak, poseł na Sejm RP
Krystyna Sibińska i prezydent Gorzowa
Jacek Wójcicki.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
W sprawie granicy polsko-niemieckiej
Publikujemy list marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego do minister spraw wewnętrznych RFN.
Pani
Nancy Faeser
Minister Spraw Wewnętrznych
Republiki Federalnej Niemiec
Szanowna Pani Minister,
Województwo Lubuskie ...
<czytaj dalej>Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>