Serwis internetowy Business Insider sporządził ranking najlepszych polskich miast do życia. Okazało się, że najlepszym do zamieszkania miastem wojewódzkim jest Poznań, drugie miejsce zajęły Katowice, a trzecie Opole. Gorzów znalazł się na siódmym miejscu. Daleko z tyłu jest Kraków i Warszawa, a na szarym końcu Białystok.
- Sporo rankingów ukazuje się w ostatnim czasie, w niektórych nie mamy tak dobrej pozycji, ale ten ranking jest bardzo obiektywny, bo bierze pod uwagę wiele aspektów i wydaje się adekwatny do stanu faktycznego – uznał prezydent Gorzowa
Jacek Wójcicki.
Business Insider wziął pod uwagę stopę bezrobocia, wysokość wynagrodzeń i cen mieszkań z rynku wtórnego oraz dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza.
Ceny mieszkań w Gorzowie to średnio ok. 6,500 zł za m kw. We Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku stawki są pięciocyfrowe, a w stolicy przekraczają 14 tys. zł.
Drugie miejsce zajęliśmy nie tylko w kategorii „dostępność mieszkań” (po Katowicach, przed Opolem), ale także w kategorii „jakość powietrza” (po Opolu, przed Poznaniem).
Choć stopa bezrobocia w Gorzowie jest niska, w rankingu Gorzów znalazł się dopiero na ósmym miejscu (pierwsza trójka to Poznań, Katowice i Warszawa). Podobnie w kategorii przestępczość (najbezpieczniej jest w Rzeszowie, Olsztynie i Lublinie).
14 miejsce, czyli trzecie od końca, mamy w kategorii: średnie wynagrodzenie oraz dostęp do lekarza na NFZ.
Jacek Wójcicki jest zadowolony z rankingu. Podkreśla, że to za jego kadencji miasto się rozwija, jest dobrym do mieszkania, pracy i do nauki. – Systematycznie podnosimy jakość dróg, komunikacji miejskiej, poszerzamy ofertę kulturalną, inwestujemy w rozwój ekologiczny, czuwamy nad jakością powietrza – mówi. – Na miasto trzeba patrzeć w szerszym kontekście, przez pryzmat innych porównywalnych miast, jak wypadamy na ich tle, tego co się dzieje w kraju, jak wygląda w nim rozwój społeczny czy demografia. Prezydent Szymankiewicz wspomniał niedawno o problemie wyludniania. To problemem ogólnopolski, wystarczy zajrzeć do danych. U nas nie jest źle, bo co prawda mamy mniej zameldowanych, ale ze spisu powszechnego wynika, że liczba zdeklarowanych gorzowian wcale nie zmalała. Poza tym rośnie liczba ludzi w pobliskich gminach, czyli powiększamy się jako aglomeracja – dodaje Wójcicki.
Oprac. redakcja wg UM
Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>Trzech Króli z orszakiem
Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego. Podczas mszy ...
<czytaj dalej>Za to grozi kara
Weszło w życie ROZPORZĄDZENIE PORZĄDKOWE WOJEWODY LUBUSKIEGO w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa lubuskiego.
Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych ...
<czytaj dalej>Ochrona przed zachorowaniem na raka
Prawie 13 % dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat w województwie lubuskim zaszczepiło się przeciwko HPV. Z tego około ...
<czytaj dalej>