
Zbliżają się Dni Gorzowa. Wśród wielu pozycji w scenariuszu znalazła się jedna, którą z pewnością warto obejrzeć. To Sztandar Sąsiada.
Projekt Sztandar Sąsiada to pomysł kuratora
Gustawa Nawrockiego z Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie. Wywodzi się z idei asamblaży Władysława Hasiora, których kolekcję – drugą pod względem wielkości w Polsce po Zakopanem - mamy w gorzowskim MOS-ie.
Instytucja zaprosiła do warsztatów mieszkańców Gorzowa, placówki kultury, społeczne i oświatowe, mniejszości narodowe a także osadzonych w Zakładzie Karnym. I to ich spotkaliśmy w środowe przedpołudnie w czasie pierwszego spotkania warsztatowego.
- Od wielu lat współpracujemy z MOS, stąd też pomysł pana Gustawa Nawrockiego, by społeczeństwo skazanych zaangażować do projektu Sztandar Sąsiada – mówił wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych
Piotr Melinis, jednocześnie rzecznik prasowy zakładu. - Ja wybrałem osoby, które chciałyby wziąć w tym udział. W tej chwili jest ich osiem, ale docelowo chciałbym, żeby w całej akcji uczestniczyło nawet 20 skazanych.
Zanim osadzeni zajęli się kompozycją swoich sztandarów, wycinali m.in. drukowane elementy ludzkich twarzy: oczy, usta, nosy, obejrzeli kolekcję asamblaży i wysłuchali Gustawa Nawrockiego, który wyjaśnił, na czym polega i czym charakteryzuje się twórczość Władysława Hasiora.
Na warsztatach w MOS osadzeni spędzą trzy dni, a czwartego, czyli w sobotę o 17.00 wezmą udział w happeningu, czyli przemarszu z przygotowanymi Sztandarami Sąsiada. Pójdą z okolic Dominanty przez most. Będą im towarzyszyć prace, które zaprojektowali i wykonali m.in.:
Natalia Ślizowska, Zbigniew Sejwa, Lech Dominik, Gustaw Nawrocki, a także ukraińskie mniejszości narodowe.
Jeden z osadzonych w Zakładzie Karnym
Tomasz, dokumentuje wydarzenie od pierwszego dnia warsztatów do ostatniego, czyli przemarszu.
- Co z tego wyjdzie, jeszcze nie wiem – mówi Piotr Melinis. - Chcę oczywiście wykorzystać to w promocji służby więziennej jako instytucji, w której dzieje się szeroko pojęta resocjalizacja, w tym przypadku poprzez sztukę.
Koniecznie przyjdźcie zobaczyć, jak wyglądają efekty prac warsztatowych. My podejrzeliśmy kilka sztandarów, które czekają w MOS. Z pewnością zrobią wrażenie, gdy pojawią się w procesji na moście. Zapamiętajcie, sobota o 17.00.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>Rozlicz PIT w Gorzowie
Od blisko miesiąca podatnicy mogą składać swoje roczne deklaracje PIT. Spora część naszego podatku PIT zasila budżet samorządu. W ten ...
<czytaj dalej>