
11 kwietnia odbędzie się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Romów.
Akademickie Centrum Kultury PWSZ, Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy oraz Lubuski Urzęd Wojewódzki zapraszają na obchody Międzynarodowego Dnia Romów.
Uroczystość odbędzie się 11 kwietnia o 12.00 w Bibliotece Głównej PWSZ przy ul. Fryderyka Chopina 52. W programie: otwarcie wystawy „Cygański Teatr Muzyczny TERNO”, wręczenie odznaczeń honorowych oraz spotkanie autorskie
Edwarda Dębickiego.
Podczas uroczystości zostaną wręczone Honorowe Odznaczenia „Zasłużony dla kultury polskiej”, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego działaczom gorzowskiego Stowarzyszenia i animatorom kultury cygańskiej:
• Dr. Piotrowi Krzyżanowskiemu
Piotr Krzyżanowski od niemal 20 lat związany jest z działalnością naukową i upowszechnianiem kultury cygańskiej. Jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs – Papuszy w Gorzowie. Zorganizował i przeprowadził wiele konferencji naukowych, które towarzyszyły Międzynarodowym Spotkaniom Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” w Gorzowie. Jest autorem artykułów naukowych, publicystycznych z zakresu stosowania prawa wobec Cyganów, ich obyczajowości, historii, które publikował m.in. w cygańskich periodykach „Pheniben”, „Rrom – po – Drom”,
w gorzowskich miesięczniku „Aspekty”. Jest inicjatorem i wiodącym autorem książki „Cyganie- mity i fakty”, wydanej dzięki współpracy z Funduszem „Know How” Ambasady Brytyjskiej w Warszawie. W tej ważnej pozycji ukazał wiele nieznanych faktów dotyczących historii Cyganów, w tym – po raz pierwszy w Polsce – zawarł unikalne dokumenty dotyczące akcji osiedleńczej Cyganów w PRL.
• Ewie Dębickiej
Ewa Dębicka od lat skutecznie kreuje dorobek kulturowy Cyganów. Od lat jest artystką Cygańskiego Teatru „TERNO” w Gorzowie – solistką, ale też menadżerem, organizatorem i promotorem zespołu w kraju i na świecie. Od pierwszej edycji „Romane Dyvesa” w Gorzowie Ewa Dębicka jest konferansjerem gorzowskiego festiwalu a także członkiem założycielem Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy w Gorzowie. 25-letnia działalność artystyczna Ewy Dębickiej w Cygańskim Teatrze „Terno” jest istotnym dorobkiem twórczym artystki, stanowiąc jednocześnie o jej pasji tworzenia i oddania dla kultury cygańskiej.
•
Januszowi Dreczce
Janusz Dreczka to znany animator życia kulturalnego regionu oraz poeta. Autor tomików: „W cieniu słowa” i „Zaćmienie Ziemi” oraz przekładu z niemieckiego zbioru baśni i legend Rosemarie Pankow „Legendy i Historie Ziemi Torzymskiej i Okolic”. Był zaangażowany w prace Zespołu Standaryzacyjnego przy ministrze kultury w zakresie organizacji i funkcjonowania instytucji artystycznych oraz upowszechniania kultury i sztuki w Polsce, czego efektem było opracowanie „Raportu o stanie finansowania z budżetu państwa instytucji kultury w Polsce”.
J. Dreczka to konferansjer i autor scenariuszy uroczystości historyczno-patriotycznych, rocznicowych i współczesnych. Publikował artykuły poświęcone literaturze, teatrowi i życiu kulturalnemu, m.in.: reportaż z wizyty Christy Wolf w Gorzowie, wspomnienie o gorzowskim epizodzie w życiu Zbigniewa Herberta oraz o Irenie Byrskiej. Był zaangażowany w pracę redakcyjną publikacji naukowych Światowej Rady Badań nad Polonią. To wieloletni prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku (Marienwalde); inicjator imprez upowszechniania kultury mniejszości: Cyganów, Litwinów (odznaczenie Dariusza i Girenasa nadane przez Prezydenta Litwy
Waldasa Adamkusa), Łemków, Ukraińców, Tatarów, Niemców; członek założyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs – Papuszy w Gorzowie.
• Stanisławowi Dębickiemu
Stanisław Dębicki od 56 lat nieprzerwanie tworzy i popularyzuje folklor i kulturę Cyganów polskich. Jest tancerzem i instrumentalistą Cygańskiego Teatru Muzycznego „TERNO”. Karierę artystyczną rozpoczął w 1955 r., z chwilą założenia przez Edwarda Dębickiego Zespołu Pieśni i Tańca „KCHAM” . Z Teatrem Muzycznym „Terno” występował m.in. we Francji, USA i Kanadzie, gdzie m.in. został laureatem prestiżowej indywidualnej nagrody „Złotej Gwiazdy”, jako najlepszy tancerz amerykańskiego festiwalu.
Idea obchodów Międzynarodowego Dnia Romów zapoczątkowana została 8 kwietnia 1971 w Orpington k. Londynu. Tam po raz pierwszy zebrała się grupa Cyganów i ich sympatyków, by zamanifestować obecność tej grupy etnicznej w społecznościach całego świata, zabiegać o polityczne, społeczne i kulturowe prawa dla własnych obywateli, by organizacje międzynarodowe i parlamenty poszczególnych krajów traktowały swoich mieszkańców – niegdysiejszych przybyszów z dalekich Indii – na równi z własnymi obywatelami. Utworzono wówczas Światową Radę Cyganów Romani Union oraz zatwierdzono hymn Romów „Gelem, gelem”. Przyjęto też barwy Romani Union – cygańska flaga składa się z poziomych pasów: niebieskiego, symbolizującego niebo i zielonego, oznaczającego ziemię – pośrodku jest stylizowane czerwone koło od wozu, które kojarzyć ma się nie tylko z wędrówką Cyganów, ale także z kołem występującym na fladze i godle Indii (czakra), które symbolizuje wieczny ruch i słońce.
Oprac. JanKa
Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>Rozlicz PIT w Gorzowie
Od blisko miesiąca podatnicy mogą składać swoje roczne deklaracje PIT. Spora część naszego podatku PIT zasila budżet samorządu. W ten ...
<czytaj dalej>