sobota 20 lipca 2024     Czesław, Hieronim, Fryderyk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn
Wyjęte z Internetu
eGorzowska - 13688_gbwxudgVQjKsxuMDQugi.jpgW przeddzień rocznicy powstania. Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn.

(1907, Warszawa – 21 kwietnia 1943, Getto Warszawskie)
„Stojąc na pograniczu życia i śmierci, bardziej pewna, że umrę niż że przeżyję, chcę się pożegnać z moimi przyjaciółmi i z moją pracą. Te 10 lat pracy (zbierałam, darłam i znów pracowałam) zostawiam Żydowskiemu Muzeum, które może powstanie w przyszłości, aby odtworzyć żydowską kulturę do 1939 i pokazać ogrom tragedii polskich Żydów w czasie wojny.
Jestem już spokojna. Muszę zginąć, ale swoje zrobiłam. Chciałabym, aby przetrwała pamięć o moich obrazach, o mnie i o moim dziecku, Marguerite Lichtenstein. Jest moją dumą i radością, zdolna, utalentowana, i śliczna. Taki ból i smutek; jeżeli przeżyję, to tylko dla mojej ukochanej córki.
Żegnajcie, moi koledzy i przyjaciele, żegnaj, żydowski narodzie! Nie dopuśćcie już nigdy do takich zniszczeń."
  •  
Zginęła prawdopodobnie podczas powstania w getcie warszawskim; „prawdopodobnie”, bo nie było świadków.
Była córką biednego szewca; matka jej umarła, kiedy Gela miała zaledwie 11 lat. Na początku lat 30. zaczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dzięki stypendium Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Wystawiała w kołach żydowskich, a w 1938 roku, po dwóch bardzo udanych indywidualnych wystawach, zaczęła zyskiwać uznanie krytyków.
Wzięli ślub w 1938 r., mieszkali przy ul. Okopowej 29/23. Małżeństwo znacznie poprawiło jej sytuację życiową. Dzięki wstawiennictwu męża pracowała w szkołach żydowskich, ucząc dzieci rysunków i prac ręcznych. Dwukrotnie, w 1938 i 1939, prowadzili razem kolonie letnie dla dzieci w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Gela portretowała dzieci, tworzyła martwe natury i pejzaże. Zapewne pod wpływem środowiska szkolnego wpadła na pomysł zorganizowania indywidualnej wystawy zatytułowanej „Dziecko żydowskie”. Tuż przed zamknięciem w getcie, 4 listopada 1940 r. urodziła córkę Margelit (Marguerite).
W getcie Gela uczyła rysunków, przygotowywała wystawy prac uczniów, robiła kostiumy i dekoracje do przedstawień... I rysowała – uczniów, kolegów, żebraków, literatów…. „Co zrobić,” pisała, „gdy dookoła szaleje żywioł zniszczenia, gdy śmierć przybiera postać przykrytych gazetami ciał leżących na chodnikach, gdy uwielbiani dawniej literaci i artyści dziś tak, jak wszyscy inni, są błądzącymi po ulicach cieniami o zapadłych policzkach? MALOWAĆ. Twarze – drobne, czarnookie twarze dzieci, bo to jedyne, co po nich pozostanie, TRZEBA ZACHOWAĆ ICH TWARZE. Nadal malować. Mimo wszystko malować.” Była w getcie znana i ceniona, w 1942 r. otrzymała nagrodę od przewodniczącego Judenratu Adama Czerniakowa.
22 lipca 1942 r. hitlerowcy rozpoczęli deportację mieszkańców getta do Treblinki, trwającą z przerwami do 21 września. Ogółem wywieziono i zamordowano około 300 000 ludzi. Na przełomie lipca i sierpnia, w niezwykle dramatycznych okolicznościach, Gela przygotowywała swoje obrazy do ukrycia. „Teraz ratuję, co się da” – pisała.
Gela wraz z córeczką pozostały w ukryciu. Nic więcej o nich nie wiemy.
Ale wiemy, że getto spłonęło.
  •  
O ucieczce nie było mowy. Cytuję Jana Karskiego:
„Dwa razy byłem w getcie warszawskim. To musiało być w pierwszych dniach października 1942. Już po wielkich wywózkach w lipcu. Wcześniej było tam ok. 450 tys. Żydów, ale jak ja wchodziłem, to zostało nie więcej niż 60-70 tys. Resztę wysłano do Treblinki.
Instrukcje Feinera były takie: „Niech pan się przez parę dni nie goli, weźmie jak najgorsze ubranie, żeby się nie wyróżniać. No i żeby panu dać pewność, to ja z panem pójdę”. I poszedł. Ten Feiner, który po stronie aryjskiej wyglądał jak polski szlachcic, jak wchodził do getta, wyglądał jak stary, pochylony Żyd... Wszedłem do getta przez dom, który był przedłużeniem muru. Muranowska 6. Z jednej strony wychodził na ulicę, a frontem stał już do getta. W piwnicy była dziura i tunelem wszedłem do getta bez trudności. Feiner prowadził mnie ulicami i nic nie mówił. Miałem tylko patrzeć.
Widziałem straszne, straszne rzeczy. Leży na ulicy wychudzony człowiek, nagi, tylko w biodrach przykryty gazetą ze względu na skromność. Kamieniem była przyciśnięta ta gazeta. Pytam Feinera: „Co to jest?”. A on: „Jak Żyd umiera, to oni żądają od nas pieniędzy na pochowanie. Żydzi nie mają pieniędzy, więc rzucają swoich umarłych na ulicę i zdzierają z nich ubrania. Potrzebne są rodzinie, zima się zbliża”...
Wejść do getta było bardzo łatwo, teraz się o tym nie wie. Setki dzieci wychodziły z getta żebrać na ulicach Warszawy i handlować, żeby dostać cebulę, i wracały. Nie było tak trudno wyjść i wrócić. Trudno było Żydom z innych powodów. Powiedział dwa słowa i pan wiedział, że to Żyd. Niech będzie, że Żyd uciekł z getta, no i co teraz? Zaczepi człowieka na ulicy: „Panie, ja jestem Żydem, niech pan mnie przenocuje?”. To powiedzą: „Ty parszywy Żydzie” albo „Odczep się pan”. CAŁA WARSZAWA BYŁA GETTEM. CAŁA POLSKA BYŁA GETTEM”.
  •  
Lichtensztajn, literat i nauczyciel, członek zespołu Oneg Shabbat i jeden z najbliższych współpracowników Ringelbluma, ukrywając w lipcu 1942 roku I część Archiwum, przeznaczył jedną z 10 skrzynek, którymi dysponował na prace Geli.
W ten sposób ponad 300 jej rysunków, gwaszy, i akwarel z lat 1930-1942, wraz z biografią, testamentami jej i jej męża, oraz dokumentami osobistymi przechowało się jako część tzw. Archiwum Getta Warszawskiego.
Większość tych prac i dokumentów jest dzisiaj częścią wystawy stałej Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Sabi Baral
foto FB

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/4

, zdjęcie 2/4

, zdjęcie 3/4

, zdjęcie 4/4


19 kwietnia 2024 21:09, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dlaczego szanowny pan redaktor nie rozpisuje się na temat Rzezi Wołyńskiej i wieli innych faktów historycznych dotyczących Polaków i Polski?. Dlaczego molestuje prawdziwych Polaków historią zydów?. Dla informacji podam, że getta powstały z inicjatywy samych zydów, oni robią biznes nawet na swoich.
Anonim_4314, 21.04.2024, 07:37, 31.60.40.236 ##

"Zaczepi człowieka na ulicy: „Panie, ja jestem Żydem, niech pan mnie przenocuje?”. To powiedzą: „Ty parszywy Żydzie” albo „Odczep się pan”. CAŁA WARSZAWA BYŁA GETTEM. CAŁA POLSKA BYŁA GETTEM”."

panie, za ukrywanie żydów była kara smierci, nie tylko dla ukrywającego ale dla całej jego rodziny.
mimo to najwięcej z Polaków jest wyróżnionych jako sprawiedliwi wsrod narodow tego swiata.

po co ta nagonka na Polaków
to my mordowalismy czy niemcy
że u nas założyli obozy to wiadomo

czemu tylko oni nas winią za holokausta domagajac sie pieniedzy, na całym swiecie opowiadajac kłamstwa i oszczerstwa na nasz temat.

iran ich zaatakował. tak. w odwecie na ich zbombardowanie irańskiej placówki z dyplomatami.

jak izrael benjamin netanjachu bombarduje szpitale z dziecmi palenstynczykow to swiat milczy albo wyraza zaniepokojenie

a USA zbroi miliardami wyposazajac jeszcze w rakiety.

pakiet 70mld przegłosowany przez kongres USA przeznacza 80% dla Ukrainy a 20% dla izraela na kolejne ataki.

zostali "napadnięci" przez palestyńczyków na festiwalu. tak. w odwecie za kilkadzeisiat lat ich okupacji

palestyna została zepchnieta przeciez przez USA na margines, oni tam sie gniezdza w wąskim pasie domy jeden budowane na drugim a izrael ich cały czas gnębi

i cały czas ta narracja że oni poszkodowani dawajcie pieniądze
a izrael jedno z najbogatszych panstw swiata
na terenie tel awiwu funkcjonuje 10 tys złodziejskich firm robiacych finansowe machlojki na gigantyczną skalę.
te wszystkie wieżowce należa do nich.
oszukują miliony ludzi na całym swiecie opiekujac sie ich oszczednosciami życia w fikcyjnych funduszach.
widziałem o tym dokument.

wstydu nie mają grać na holokauscie
cały zas oni poszkodowani.
a najbogatsi na swiecie rządzą ameryką i mordują dzis sami w palestynie kobiety i dzieci. masowo bombami zakupionymi w usa.

ani jednej broni nie przekazali brniacej sie ukrainie przed zbrodniczą agresją współczesnego hitlera jakim jest putin
Anonim_8372, 21.04.2024, 21:11, 37.248.153.4 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata Dusińska. - Arena Gorzów z fazy rozpoczęcia działalności, która zresztą udała ... <czytaj dalej>
Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Ciąg dalszy urodzinowych uroczystości
W najbliższy weekend, od 5 do 7 lipca odbędzie się kolejna część uroczystości uświetniających urodziny miasta. Jednym z elementów świętowania ... <czytaj dalej>
Otwarte nowe rondo przy Słowiance
Po weekendzie otwarte dla kierowców zostanie nowe rondo przy CSR „Słowianka”. Ruch na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta

ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 28 43
branża: Muzea <czytaj dalej>
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Hatys

ul. Mieszka I 54 l. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 22 72
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
Szulżycka Mariola Pośrednik Ubezpieczeniowy

ul. Sczanieckiej 23 m. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 604 439 084
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Co się stanie z Gorzowem Wielkopolskim
Pomysł wyrzucenia z nazwy miasta przymiotnika Wielkopolski rozpala do czerwoności. Szczególnie zwolenników. I choć to oni oskarżają adwersarzy o ataki, to prawda jest taka, że sami je sprowokowali. Bo zarówno ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
admin ego:
Element wojny informacyjnej
Od wczoraj pojawiają się niepotwierdzone informacje o wyrzucie radioaktywnych izotopów ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wyjątkowy dzień w Bergen
Norwegia fiordami słynie. I wodospadami. I oczywiście tunelami. Nigdy w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Koszt zmiany nazwy miasta to puszka farby i pędzel ... Gorzów !!! <czytaj dalej>
Anonim_6312:
Grażyna Ćwiklińska. Łzy cisną się do oczu, jak czytam tekst. Jest klarowny o oddaje powagę sytuacji w tym ekonomicznej naszych mieszkańców. N <czytaj dalej>
Anonim_4891:
Przestańcie grzebać w nazwie Gorzowa . I tak trzeba będzie coś dopisać bo mamy już w Polsce inny Gorzów. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. <czytaj dalej>
MTP:
Brawo za tekst Pani Haniu! <czytaj dalej>
Anonim_3538:
Oczywiście, że Gorzów ma inne problemy i to mnóstwo, ale przecież temat skrócenia nazwy Miasta nie spowodował, żeby jakikolwiek inny temat zos <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej