czwartek 20 czerwca 2024     Bogna, Florentyna, Rafał
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Fachowcy poszukiwani
eGorzowska - 3284_c4hyMCSU2eQQhg2ySr8P.jpgPomimo wysokiego bezrobocia, w niektórych zawodach wciąż poszukiwani są fachowcy. Część firm wciąż narzeka na brak pracowników. Dlatego Komisja Europejska postanowiła zmodernizować sieć EURES, skupiającą 31 europejskich służb ds. zatrudnienia.

– Zwiększenie mobilności osób poszukujących pracy może po części rozwiązać obecny problem, jakim jest niedopuszczalnie wysoki poziom bezrobocia – przekonuje komisarz László Andor.

Komisja Europejska przyjęła decyzję o modernizacji i ulepszeniu ogólnounijnej sieci dla osób poszukujących pracy EURES. Decyzja ta przyczyni się do zwiększenia mobilności pracowników w państwach członkowskich i utoruje drogę do stworzenia prawdziwego europejskiego rynku pracy. Reforma sieci EURES ma ułatwić osobom poszukującym zatrudnienia skontaktowanie się z pracodawcami poszukującymi pracowników posiadających określone umiejętności, przy czym szczególny nacisk zostanie położony na te branże i zawody, w przypadku których istnieje niedobór wykwalifikowanej siły roboczej. Ponadto reforma ma wesprzeć specjalne programy mobilności dla młodych ludzi.

– Zwiększenie mobilności osób poszukujących pracy między państwami członkowskimi może po części rozwiązać obecny problem, jakim jest niedopuszczalnie wysoki poziom bezrobocia. Ulepszona sieć EURES ma ułatwić obywatelom, którzy są gotowi przeprowadzić się do innego kraju, ustalenie, gdzie czekają odpowiednie wolne miejsca pracy, a także pomóc pracodawcom w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Wzywamy teraz wszystkie państwa członkowskie do przygotowania do wdrożenia reformy – stwierdził komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor.

Pomimo wysokiego poziomu bezrobocia (ponad 25 mln osób w UE) nadal występują niedobory pracowników oraz zawody, w których szczególnie trudno jest obsadzić wakaty. Liczba nieobsadzonych miejsc pracy rośnie nieprzerwanie od połowy 2009 r., w szczególności w branżach o wysokim potencjale wzrostu, takich jak technologie informacyjne i komunikacyjne czy gospodarka ekologiczna.

EURES to funkcjonująca już sieć dla osób poszukujących pracy, skupiająca 31 europejskich służb ds. zatrudnienia w państwach członkowskich UE, państwach EOG (Norwegii, Islandii i Liechtensteinie) oraz Szwajcarii. Nowa decyzja Komisji przyczyni się do tego, że sieć EURES będzie mogła bezpośrednio reagować na szczególne potrzeby gospodarcze. W rezultacie za pośrednictwem EURES będzie możliwe proaktywne dopasowywanie profilów osób poszukujących pracy i osób zmieniających pracę do dostępnych w danej chwili wakatów. Oprócz tego pracodawcy zyskają lepszy dostęp do całej puli kandydatów, wśród których będą oni mogli znaleźć osoby posiadające umiejętności, jakie są im potrzebne do dalszego rozwijania działalności i powiększania swoich firm.

Dzięki reformie EURES w większym stopniu skupi się na młodych ludziach, którzy są bardziej skłonni do mobilności, i obejmie również takie formy zatrudnienia, które łączą pracę z możliwością kształcenia się, jak np. przyuczenie do zawodu. Ponadto portal internetowy EURES zostanie zmodernizowany w celu stworzenia przyjaznych dla użytkowników narzędzi online służących szukaniu pasujących ofert pracy i zapewnienia dostępu do informacji o rynku pracy uwzględniających poszukiwane umiejętności.

Wskutek reformy zwiększy się liczba partnerów oferujących usługi w zakresie mobilności poprzez EURES oraz nawiązana zostanie współpraca między publicznymi i prywatnymi organizacjami pomagającymi w znalezieniu pracy, tak aby portal ten uwzględniał jeszcze większą liczbę dostępnych wakatów. Obecnie EURES obejmuje około 30-40 proc. wszystkich dostępnych miejsc pracy.

Decyzja ma zostać wdrożona przez Komisję i państwa członkowskie do dnia 1 stycznia 2014 r. Do tego czasu wszystkie uczestniczące państwa będą musiały powołać wyspecjalizowane służby, które przeprowadzą tę reformę, podejmą współpracę z nowymi partnerami i opracują niezbędne, dostosowane do konkretnych odbiorców usługi.

Portal mobilności zawodowej EURES jest bezpłatny i zawiera informacje w 25 językach na temat warunków życia i pracy we wszystkich uczestniczących państwach. Miesięcznie stronę internetową tego portalu odwiedza 4 mln osób. Poprzez EURES co miesiąc nawiązuje się 150 tys. kontaktów między osobami poszukującymi pracy i pracodawcami, co w 50 tysiącach przypadków rocznie kończy się udanym pośrednictwem. W dowolnym momencie w danym miesiącu na portalu można znaleźć średnio 750 tys. życiorysów osób szukających zatrudnienia. W kalendarzu wydarzeń portalu EURES można też sprawdzić terminy szeregu imprez odbywających się w całej Europie.

KE3 grudnia 2012 07:44, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


My wolimy belweder i skarb państwa.
Anonim_9772, 03.12.2012, 13:10, 62.152.149.61 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Z wizytą u Mikołaja
Najbardziej wyczekana przez Cysię wizyta w Napapiiri (Krąg Polarny) u ... <czytaj dalej>
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Zakończyli rok akademicki
To było wspólne zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów III Wieku z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0531.jpg
admin ego:
Związki Gorzowa z Wielkopolską
Jeszcze w sprawie przynależności Gorzowa do Wielkopolski. Ziemia na której był ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
Anonim_4245:
bo korolewicz z ekipą zajmując stolce w instsytucjach otoczenia okołobiznesowego
wraz z łysym optymistą w różowych okularach Gawroniakiem <czytaj dalej>
Anonim_4245:
prawo i medycyna im się marzy.
może nawet otworzą! dla 20 studentów
Nie o takie kierunki chodzi.

AJP powinno działać jak da <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej