niedziela 10 grudnia 2023     Julia, Judyta, Daniel
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Fachowcy poszukiwani
eGorzowska - 3284_c4hyMCSU2eQQhg2ySr8P.jpgPomimo wysokiego bezrobocia, w niektórych zawodach wciąż poszukiwani są fachowcy. Część firm wciąż narzeka na brak pracowników. Dlatego Komisja Europejska postanowiła zmodernizować sieć EURES, skupiającą 31 europejskich służb ds. zatrudnienia.

– Zwiększenie mobilności osób poszukujących pracy może po części rozwiązać obecny problem, jakim jest niedopuszczalnie wysoki poziom bezrobocia – przekonuje komisarz László Andor.

Komisja Europejska przyjęła decyzję o modernizacji i ulepszeniu ogólnounijnej sieci dla osób poszukujących pracy EURES. Decyzja ta przyczyni się do zwiększenia mobilności pracowników w państwach członkowskich i utoruje drogę do stworzenia prawdziwego europejskiego rynku pracy. Reforma sieci EURES ma ułatwić osobom poszukującym zatrudnienia skontaktowanie się z pracodawcami poszukującymi pracowników posiadających określone umiejętności, przy czym szczególny nacisk zostanie położony na te branże i zawody, w przypadku których istnieje niedobór wykwalifikowanej siły roboczej. Ponadto reforma ma wesprzeć specjalne programy mobilności dla młodych ludzi.

– Zwiększenie mobilności osób poszukujących pracy między państwami członkowskimi może po części rozwiązać obecny problem, jakim jest niedopuszczalnie wysoki poziom bezrobocia. Ulepszona sieć EURES ma ułatwić obywatelom, którzy są gotowi przeprowadzić się do innego kraju, ustalenie, gdzie czekają odpowiednie wolne miejsca pracy, a także pomóc pracodawcom w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Wzywamy teraz wszystkie państwa członkowskie do przygotowania do wdrożenia reformy – stwierdził komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor.

Pomimo wysokiego poziomu bezrobocia (ponad 25 mln osób w UE) nadal występują niedobory pracowników oraz zawody, w których szczególnie trudno jest obsadzić wakaty. Liczba nieobsadzonych miejsc pracy rośnie nieprzerwanie od połowy 2009 r., w szczególności w branżach o wysokim potencjale wzrostu, takich jak technologie informacyjne i komunikacyjne czy gospodarka ekologiczna.

EURES to funkcjonująca już sieć dla osób poszukujących pracy, skupiająca 31 europejskich służb ds. zatrudnienia w państwach członkowskich UE, państwach EOG (Norwegii, Islandii i Liechtensteinie) oraz Szwajcarii. Nowa decyzja Komisji przyczyni się do tego, że sieć EURES będzie mogła bezpośrednio reagować na szczególne potrzeby gospodarcze. W rezultacie za pośrednictwem EURES będzie możliwe proaktywne dopasowywanie profilów osób poszukujących pracy i osób zmieniających pracę do dostępnych w danej chwili wakatów. Oprócz tego pracodawcy zyskają lepszy dostęp do całej puli kandydatów, wśród których będą oni mogli znaleźć osoby posiadające umiejętności, jakie są im potrzebne do dalszego rozwijania działalności i powiększania swoich firm.

Dzięki reformie EURES w większym stopniu skupi się na młodych ludziach, którzy są bardziej skłonni do mobilności, i obejmie również takie formy zatrudnienia, które łączą pracę z możliwością kształcenia się, jak np. przyuczenie do zawodu. Ponadto portal internetowy EURES zostanie zmodernizowany w celu stworzenia przyjaznych dla użytkowników narzędzi online służących szukaniu pasujących ofert pracy i zapewnienia dostępu do informacji o rynku pracy uwzględniających poszukiwane umiejętności.

Wskutek reformy zwiększy się liczba partnerów oferujących usługi w zakresie mobilności poprzez EURES oraz nawiązana zostanie współpraca między publicznymi i prywatnymi organizacjami pomagającymi w znalezieniu pracy, tak aby portal ten uwzględniał jeszcze większą liczbę dostępnych wakatów. Obecnie EURES obejmuje około 30-40 proc. wszystkich dostępnych miejsc pracy.

Decyzja ma zostać wdrożona przez Komisję i państwa członkowskie do dnia 1 stycznia 2014 r. Do tego czasu wszystkie uczestniczące państwa będą musiały powołać wyspecjalizowane służby, które przeprowadzą tę reformę, podejmą współpracę z nowymi partnerami i opracują niezbędne, dostosowane do konkretnych odbiorców usługi.

Portal mobilności zawodowej EURES jest bezpłatny i zawiera informacje w 25 językach na temat warunków życia i pracy we wszystkich uczestniczących państwach. Miesięcznie stronę internetową tego portalu odwiedza 4 mln osób. Poprzez EURES co miesiąc nawiązuje się 150 tys. kontaktów między osobami poszukującymi pracy i pracodawcami, co w 50 tysiącach przypadków rocznie kończy się udanym pośrednictwem. W dowolnym momencie w danym miesiącu na portalu można znaleźć średnio 750 tys. życiorysów osób szukających zatrudnienia. W kalendarzu wydarzeń portalu EURES można też sprawdzić terminy szeregu imprez odbywających się w całej Europie.

KE3 grudnia 2012 07:44, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


My wolimy belweder i skarb państwa.
Anonim_9772, 03.12.2012, 13:10, 62.152.149.61 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kawka Renata Antykwariat Księgarski

ul. Sikorskiego 107, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 14 04
branża: Antykwariaty <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "Wojcieszyce 66" Ul.Osiedlowa 3a-3b

Ul.Osiedlowa 3a-3b, Wojcieszyce 66
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
admin ego:
Tudela
Do Tudeli zwabił nas jeden z największych klejnotów architektonicznych, artystycznych ... <czytaj dalej>
admin ego:
Huelva z Wybrzeża Światła
Huelva leży na Wybrzeżu Światła (Costa de la Luz), słynącym ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1628:
Zapomniałem dodać posłów sejmowych i europosłów: Sibińska, Rafalska, niezatapialny Komarnicki senator jeden był do wyboru na liście.
O i <czytaj dalej>
Anonim_1628:
lubuskie służy tylko i wyłącznie zielonej górze i tamtym okolicom.

W Zachodniopomorskim byśmy znaczyli jeszcze mniej
nie wiem ja <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Nooo, rewelkowe te Wasze relacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Gratuluję! I bardzo słusznie! Filharmonia i Jazz Club "Pod Filarami" to dwie wiodące instytucje kulturalne! Jest jeszcze w szpicy WiMBP! <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej