poniedziałek 11 grudnia 2023     Waldemar, Damazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Lubuskie małe i średnie przedsiębiorstwa
na szarym końcu
eGorzowska - 2279_06gmKw9UOJkmdLfGhkY9.jpgZawarte w raporcie „MŚP pod lupą” wyniki badań poświęconych kondycji małych i średnich firm w Polsce wykazały, że przedsiębiorstwa z województw wielkopolskiego i lubuskiego, mimo geograficznej bliskości, znacznie różnią się od siebie pod względem skali przeprowadzanych inwestycji i rozwoju działalności gospodarczej.

Różnica jest znaczna, gdyż MŚP z wielkopolskiego przeznaczyły na ten cel 4,5 razy więcej niż w lubuskim. Istotny wniosek z raportu jest również taki, że różnica ta nadal się pogłębia. Ponadto małe i średnie firmy z lubuskiego w największym stopniu w skali kraju narzekają na niejasne prawo jako jedną z głównych barier stojących na drodze rozwoju przedsiębiorczości.

Małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa wielkopolskiego bardzo korzystnie wypadają na tle pozostałych regionów w zakresie wielkości przeznaczonych funduszy na inwestycje. W roku 2009 łącznie było to 6,7 mld zł, co jednocześnie oznacza czwarty wynik w kraju.

Z kolei lubuskie z sumą 1,5 mld zł znajduje się na 15 miejscu w rankingu. W województwie dochodzi również do znacznego spadku nakładów na inwestycje. W 2008 roku w przeliczeniu na jedną firmę inwestycje wynosiły 41,9 tys. zł, a rok później 33,4 tys. zł. To spadek aż o 20,1 proc. Z drugiej strony, mimo panującego kryzysu gospodarczego, małe i średnie firmy z Poznania i okolic zwiększały nakłady z 35,6 tys. zł do 39,1 tys. zł (wzrost o 9,8 proc.).

Pod względem korzystania z istniejących zewnętrznych źródeł finansowania, elastyczniejsze są firmy z Wielkopolski. Podobnie jak w całej Polsce, a także w wielkopolskim i lubuskim najpopularniejszym źródłem finansowania inwestycji są fundusze własne (odpowiednio 95 proc. i 100 proc. wskazań). Różnice uwidaczniają się w popularności instrumentów zewnętrznych.

W Wielkopolsce z kredytów bankowych korzysta 44 proc. małych i średnich przedsiębiorstw, a dla porównania – w lubuskim tylko 35 proc. Z kolejnego bardzo popularnego instrumentu, leasingu, korzysta 32 proc. wielkopolskich i 38 proc. lubuskich firm. Co jednak jest najbardziej uderzające – mali i średni przedsiębiorcy z lubuskiego praktycznie w żadnym stopniu nie korzystają z funduszy unijnych.

Mimo tego, że leasing jest trochę częściej wykorzystywany przez małych i średnich przedsiębiorców w województwie lubuskim, to zarówno sama wielkość strumienia funduszy uzyskiwana z tego źródła, jak i wartość umów leasingowych w przeliczeniu na jedną firmę zdecydowanie lepiej prezentuje się w przypadku firm z Wielkopolski. Dzięki temu instrumentowi pozyskały one 2,5 mld zł, co stanowi trzeci wynik w kraju.

Z kolei firmy z lubuskiego wzięły w leasing dobra o wartości zaledwie 437 mln zł (15 miejsce). Średnia wartość umowy w przypadku wielkopolskiego wyniosła 200,8 tys. zł, a w lubuskim 168,7 tys. zł.

Porównując obydwa województwa, różnice można znaleźć również w ocenie środowiska do uprawiania biznesu. Jako trzy główne bariery przedsiębiorcy wskazali skomplikowane procedury (35 proc.), niejasne prawo (33 proc.) i zły system podatkowy (29 proc.).

Opinie lubuskich i wielkopolskich firm są dosyć zbliżone, z jednym istotnym wyjątkiem. Jak pokazały badania „MŚP pod lupą” w województwie lubuskim w największym stopniu w skali Polski narzeka się niejasne prawo (50 proc. wskazań). W przypadku pozostałych dwóch najważniejszych kategorii – skomplikowanych procedur i złego systemu podatkowego, w lubuskim wymieniało te bariery odpowiednio 31 i 25 proc. respondentów. W Wielkopolsce na skomplikowane procedury wskazało 32 proc. firm, na niejasne prawo 27 proc., a na zły system podatkowy 25 proc.

Przedstawione w raporcie „MŚP pod lupą” dane wyraźnie pokazują, że mimo bezpośredniego sąsiedztwa obydwu województw istnieją między działającymi w nich małymi i średnimi przedsiębiorstwami duże różnice. Podczas gdy firmy z wielkopolskiego prezentują się bardzo dobrze i pod względem nakładów na inwestycje są jednym z liderów, to w lubuskim można zaobserwować zgoła odmienną sytuację. Pokazuje to jak lokalny klimat oraz uwarunkowania do prowadzenia przedsiębiorczości mają wpływ na całe regiony.

Raport „MŚP pod lupą” został wykonany przez ekspertów Europejskiego Funduszu Leasingowego. Projekt jest częścią edukacyjnej misji prowadzonej przez Europejski Program Modernizacji Polskich Firm. To międzynarodowa inicjatywa współtworzona przez Europejski Fundusz Leasingowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy i Europejski Bank Inwestycyjny.

Janusz Konarski
foto: rowniwpracy.gov.pl

5 lutego 2012 21:38, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ex-IM" Przedsiębiorstwo Andrzej Malinowski

os. Zielona Kotlina 82, Gorzów Wlkp.
tel. 508 136 865
branża: Samochody - używane <czytaj dalej>
"Bel Pol" Sp.j. W. Niewiarowski S. Andrzejczak

ul. Myśliborska 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 14 25
branża: Drzwi <czytaj dalej>
"Centum" Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Dariusz Szułcik

pl. Jana Pawła II 26 m. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 67 45
branża: Metale - obróbka <czytaj dalej>

Remonty budynków
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej informuje. Będzie remont 20 lokali mieszkalnych komunalnych z ... <czytaj dalej>
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
admin ego:
Na granicy Nawarry i Kraju Basków
Santikurutze Kanpezuko Ibernalo – nawet nie umiem tego przeczytać, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Profesorskie granie w Kameralnej
Najpierw to powinienem podziękować osobie/osobom, które zadecydowały o występie/ recitalu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1628:
jak zamknęli dworcową to i ze spoichrzowej nikt nie korzysta ani sikorskiego (bo blokada świateł przy katedrze - można stać w korku 4x czekać n <czytaj dalej>
Anonim_1628:
Zapomniałem dodać posłów sejmowych i europosłów: Sibińska, Rafalska, niezatapialny Komarnicki senator jeden był do wyboru na liście.
O i <czytaj dalej>
Anonim_1628:
lubuskie służy tylko i wyłącznie zielonej górze i tamtym okolicom.

W Zachodniopomorskim byśmy znaczyli jeszcze mniej
nie wiem ja <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Nooo, rewelkowe te Wasze relacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Gratuluję! I bardzo słusznie! Filharmonia i Jazz Club "Pod Filarami" to dwie wiodące instytucje kulturalne! Jest jeszcze w szpicy WiMBP! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej