5 października, na ostatnim posiedzeniu obecnej kadencji, Powiatowa Rada Zatrudnienia (PRZ) podsumowała dotychczasową działalność.
Na spotkaniu w sali konferencyjnej hotelu Gracja Powiatowa Rada Zatrudnienia zapoznała się z propozycją wybudowania warsztatów w Regionalnym Centrum Edukacji Ponadgimnazjalnej (RCEP) w Kostrzynie nad Odrą i zaopiniowała nowy projekt kierunków kształcenia zawodowego.
RCEP to – otwarta 1 września – najnowocześniejsza szkoła ponadgimnazjalna w województwie lubuskim, która wpisuje się w rozwój zreformowanego kształcenia zawodowego na terenie powiatu gorzowskiego. Będzie on możliwy także dzięki współpracy z Kostrzyńsko Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, która najlepiej rozumie potrzeby i oczekiwania lokalnego rynku pracy. Uzupełnieniem edukacji w Regionalnym Centrum ma być budowa warsztatów zawodowych, które umożliwią praktyczne doskonalenie zdobywanej wiedzy i stworzą kompleks edukacyjny o profilu zawodowym.
Pomysł wybudowania warsztatów przedstawił starosta gorzowski
Józef Kruczkowski:
– Nie mamy u siebie wzorców budowy warsztatów zawodowych. Będziemy krok po kroku tworzyć odpowiedni program, by w ciągu dwóch lat zbudować obiekty. Często mówi się o parku technologicznym, ale co to jest, nie wiemy. Wiemy natomiast, czym są warsztaty do nauki zawodu, od których trzeba zacząć myślenie o nowoczesnym kształceniu. Dziś musimy wykształcić człowieka nie tylko w systemie ogólnym, ale zawodowym. Mamy przecież ostatnie miejsce pod względem zatrudnienia absolwentów szkół wyższych. Czas pomyśleć o przygotowaniu uczniów do konkretnej pracy, by znaleźli zatrudnienie u siebie. Najpierw trzeba postawić na naukę zawodu, a potem myśleć o parkach technologicznych - przekonywał.
Wstępny projekt warsztatów przedstawił
Marcin Giedrowicz, który przed stworzeniem koncepcji zapoznał się z działaniem warsztatów na terenie naszego województwa. Za wzór posłużyła mu placówka w Świebodzinie.
Z kolei dyrektor RCEP w Kostrzynie nad Odrą
Leszek Naumowicz podkreślił, że budowa warsztatów to doskonały pomysł, bo coraz więcej młodych ludzi jest zainteresowanych kształceniem zawodowym.
– Szkoła zawodowa powinna być szkołą pozytywnego wyboru. W 2012 roku wejdą zmiany, do których już dziś się przygotowujemy – powiedział.
Poparcie Powiatowej Rady Zatrudnienia to początek działań. Trzeba jeszcze stworzyć i zaakceptować projekt budowlany warsztatów, zdobyć pozwolenie i szukać środków. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem Powiatowej Rady Zatrudnienia. Należy więc oczekiwać, że będzie realizowany.
PRZ funkcjonuje na podstawie i w ramach przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Do jej zadań należy: inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w powiecie, ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy, opiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy dla samorządu powiatowego na finansowanie programów promocji zatrudnienia, opiniowanie opracowanych przez powiatowy urząd pracy propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy oraz składanie wniosków i wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w powiecie.
Tekst i foto Hak
Koniec z kolejowym wykluczeniem?
Gorzów i gminy północy przestaną być wykluczone kolejowo. Już jesienią zwiększy się liczba i poprawi jakość połączeń. Ale to tylko ...
<czytaj dalej>W Arenie po nowemu
Już w najbliższy weekend rozpocznie się kolejny sezon w gorzowskiej hali Arena Gorzów.
Siatkarze Cuprum Stilon Gorzów zainaugurują go podczas rozgrywek ...
<czytaj dalej>Odznaczenia dla świeckich
W najbliższą niedzielę 8 września w gorzowskiej katedrze wręczone zostaną odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym roku wyróżnienie to ...
<czytaj dalej>Cegielski szynobus połączy stolice
Nowiutki lubuski szynobus już na torach.
Pierwszy z dwóch fabrycznie nowych pojazdów zakupionych przez Województwo Lubuskie od polskiego producenta H. Cegielski ...
<czytaj dalej>