poniedziałek 11 grudnia 2023     Waldemar, Damazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Z myślą o kobietach
eGorzowska - 1813_XNGlpjHQLd5TCmyt5P.jpg

– Kiedy w czwartek zadzwonił telefon z propozycją uczestnictwa w projekcie, nie zastanawiałam się ani chwili i w piątek miałam załatwione wszystkie formalności – mówi pani Jolanta z Gorzowa. Od 18 lipca, z dziewięcioma innymi kobietami, bierze udział w warsztatach i szkoleniach, po ukończeniu których ma nadzieję dostać pracę.

W połowie lipca w Gorzowie ruszył projekt „Centrum Integracji Społecznej partnerem Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy w realizacji kontraktów socjalnych”, którego celem jest aktywizacja społeczna i zawodowa. Pomysłodawcą i jednym z realizatorów jest  Stowarzyszenie Pracowników Służb Społecznych Krąg, które przystąpiło do konkursu ogłoszonego przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i otrzymało dofinansowanie w wysokości 96,9 tys. zł. 20 proc. wartości projektu stanowi wkład własny Stowarzyszenia.

Po pierwsze: zmotywować
W projekcie uczestniczy dziesięć bezrobotnych kobiet – korzystających z pomocy społecznej – w tym pięć po 50. roku życia i pięć niepełnosprawnych, w dwóch grupach zawodowych: opieki nad osobą zależną i porządkowo-ogrodniczej. Teraz mają zajęcia z psychoedukacji, poradnictwa rodzinnego, socjoedukacji i doradztwa zawodowego, a od września do grudnia – wykłady i praktyki w ramach reintegracji zawodowej. Potem, od 1 stycznia 2012, będą objęte zatrudnieniem wspieranym lub na otwartym rynku pracy, realizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie.

Projekt ma charakter partnerski. Uczestniczą w nim – poza wspomnianym Powiatowym Urzędem Pracy – Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie i Polityki Społecznej, które przeprowadziło rekrutację uczestników oraz Centrum Integracji Społecznej przy Stowarzyszeniu Pracowników Służb Społecznych Krąg, które prowadzi cykl edukacyjny.
– Stworzyliśmy ten projekt w odpowiedzi na zapotrzebowanie ministerstwa, by zmotywować i przygotować kobiety zagrożone wykluczeniem społecznym do aktywności na rynku pracy – wyjaśnia doradca zawodowy Anna Graczyk. – Proponujemy im zajęcia z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej obejmujące indywidualny cykl szkoleniowo-edukacyjny, w ramach którego oferujemy kursy zawodowe takie jak: język niemiecki, kurs masażu klasycznego (certyfikat wydawany jest w trzech językach), pierwsza pomoc przedmedyczna, kurs komputerowy i obsługi kas fiskalnych. Po zakończeniu cyklu edukacyjnego uczestniczki projektu zostaną skierowane na praktyki zawodowe zgodnie z profilem grupy zawodowej, tj. opieki nad osobą zależną lub porządkowo-ogrodniczą.

Uczestniczki projektu w czasie zajęć z języka niemieckiego

„Cisza” i dobra atmosfera

Jest wtorek, 8 sierpnia, godzina 9.00. W budynku Centrum Integracji Społecznej przy ul. Teatralnej, w sali nr 2, trwają zajęcia z języka niemieckiego.
– Uczymy się dopiero czwarty dzień. Umiemy się przedstawić, powiedzieć, gdzie mieszkamy czy która jest godzina – mówią uczestniczki projektu.
– Nie jest łatwo, ale to powinno się nam przydać, jeśli np. będziemy chciały pojechać do pracy w Niemczech jako opiekunki – podkreśla pani Bożena.
– Tu w Polsce brakuje pracy i środków do życia, więc jeśli bym się nauczyła, to może pojechałabym za pracą za granicę – dodaje pani Jolanta.
Wszystkie kobiety są już w takim wieku, że trudno im o zatrudnienie. Wszystkie są długotrwale bezrobotne i wszystkie chciałyby tę sytuację odmienić.
– Jestem dziesięć lat bez pracy, a brakuje mi trzy lata do emerytury.
– A mi pięć, chociaż 25 lat już wypracowałam.
– Człowiek jest w tym kraju za stary na pracę, a za młody na emeryturę, więc musimy coś robić, by do niej wytrwać – mówią jedna przez drugą.
– Cicho! – uspokaja któraś, ale niewiele to daje.
– Jak jest „cicho” po niemiecku? – pyta inna.
– „Ruhe” – odpowiada prowadząca Maria Tracz i na tablicy zapisuje słowo także w wersji fonetycznej. – Tylko proszę nie czytać tak, jak się pisze – upomina. – „Rue, rue” mówimy i to oznacza ciszę, gdy kogoś uspokajamy, ale gdy chcemy powiedzieć, że panuje cisza, używamy słowa „leise”.
Kobiety dokładnie zapisują uwagi nauczycielki, bo przecież chcą czegoś się nauczyć. W grupie panuje przyjazna atmosfera i choć trzeba codziennie siedzieć na krześle jak uczeń w ławce, tyle że dłużej, bo od 7.30 do 15.00, to nie narzekają i nie opuszczają zajęć. A pani Elżbieta, kiedy miała chorobowe, nie mogła usiedzieć w domu i przyszła na zajęcia:
– Bo tu jest naprawdę przyjemnie. Dobrze się ze sobą czujemy, jesteśmy uśmiechnięte i pożytecznie spędzamy czas – podkreśla.

Aktywność to podstawa

Projekt, w którym uczestniczą kobiety, daje im wiele korzyści.
– Umiemy już nawiązać kontakt, zaprezentować siebie, pracować nad rozwiązywaniem konfliktów. Korzystamy też z ofert kulturalnych, byłyśmy w Miejskim Ośrodku Sztuki na wystawach malarstwa Grzegorza Piotrowskiego i prac Jerzego Kosałki. Nawet przedstawiałyśmy w formie happeningu polskie zalety i przywary. Wybrałyśmy pijaństwo i gościnność. Musiałyśmy też je namalować, więc użyłyśmy odpowiednich kolorów: do pijaństwa ciemnych – czarnych i granatowych, a do gościnności – ciepłych – chwalą zajęcia z psychoedukacji, poradnictwa i socjoedukacji.
W MOS-ie kobiety były z pracownikiem socjalnym, odpowiedzialnym za edukację kulturalną, Karoliną Mazur.

– Najważniejsze, że w czasie projektu każda z pań przez sześć miesięcy dostaje świadczenie integracyjne w wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych, czyli 742 zł, a poza tym – bilet miesięczny MZK, szkolenie z BHP, ubranie robocze i codzienny obiad oraz napoje w przerwach między zajęciami – dodaje doradca Anna Graczyk.

– Jesteśmy naprawdę zadowolone, bo tworzymy grupę kobiet w tym samym wieku, nie siedzimy w domu i nie myślimy, skąd wziąć pieniądze, ale zdobywamy nowe doświadczenie. Podstawą jest aktywność. Spędzamy tu czas na nauce, a codzienna obecność mobilizuje nas do tego, by także o siebie zadbać. Musimy rano wstać, ubrać się i tu przyjechać. Nie tylko uczymy się komunikować z innymi ludźmi, ale też poznajemy siebie – tłumaczy pani Joanna. – A i w domu interesują się tym, co tu robimy. Moja dziewięcioipółletnia córka nawet płakała, że ja uczę się niemieckiego, a ona nie.

Przed dziesięcioma kobietami z Gorzowa jeszcze kilka miesięcy udziału w etapie edukacyjnym. Wrócimy do nich, kiedy będą go kończyć. W ramach promocji projektu została utworzona podstrona, gdzie wszyscy zainteresowani projektem mogą o nim przeczytać. Strona internetowa www.krag.org.pl, zakładka „Projekty realizowane” i dalej „Projekt MPiPS (07.2011-12.2012)”.

Tekst i foto Hanna Kaup
 


11 sierpnia 2011 09:30, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"język niemiecki, kurs masażu klasycznego (certyfikat wydawany jest w trzech językach), pierwsza pomoc przedmedyczna, kurs komputerowy i obsługi kas fiskalnych" - i co? sa etaty w tych zawodach?
Zarabiaja na tym prowadzący "projekt" - dobre i to, dla uczestników zajecia i tak nie bedzie.
Anonim_3197, 11.08.2011, 13:01, 89.79.182.49 ##

Najlepsze jest czarnowidztwo i siedzenie z założonymi rękami. Skąd ta pewność, że nie będzie zajęcia. A może kobiety same sobie coś znajdą, a konkretne umiejętności zdobędą i to za darmo. Trzeba wierzyć, że się powiedzie. Powodzenia drogie panie.
Anonim_3627, 11.08.2011, 14:01, 93.175.129.29 ##

powodzenia dla tych pań .
Anonim_7391, 11.08.2011, 15:51, 89.228.157.122 ##

"Stworzyliśmy ten projekt w odpowiedzi na zapotrzebowanie ministerstwa, by zmotywować i przygotować kobiety zagrożone wykluczeniem społecznym do aktywności na rynku pracy" to w ministerstwie jest bezrobocie?
A moze kobiety "pójda w ministry"?


Anonim_3197, 11.08.2011, 17:05, 89.79.182.49 ##

"Przed dziesięcioma kobietami z Gorzowa jeszcze kilka miesięcy udziału w etapie edukacyjnym." - a potem na rynku pracy znajddą sie wysokiej klasy specjalistki w zawodach poszukiwanych przez gorzowskich pracodawców!
Jakas schizofrenia - bezrobocie likwiduje się tworzac miejsca pracy a nie "produkując" pseudo fachowcow!
Projekt fachowo doi kase z dotacji unijnych. I tyle - nie ma co trąbić o "sukcesach" na rynku pracy - bo tej pracy ubywa.
"Umiemy już nawiązać kontakt, zaprezentować siebie, pracować nad rozwiązywaniem konfliktów. Korzystamy też z ofert kulturalnych, byłyśmy w Miejskim Ośrodku Sztuki na wystawach malarstwa Grzegorza Piotrowskiego i prac Jerzego Kosałki" - no to moga pisac recenzje z wydarzeń kulturalnych!
Anonim_5748, 11.08.2011, 17:14, 93.186.195.34 ##

"Stworzyliśmy ten projekt...na rynku pracy" to w ministerstwie jest bezrobocie?
A moze kobiety "pójda w ministry"?" - Szkoda że nie możesz brać udziału w jakimś kursie, może nauczyłbyś sie czytać ze zrozumieniem, a nie klepać głupoty
Anonim_8588, 11.08.2011, 17:52, 89.228.136.82 ##

zamiast trwonić Unijne pieniądze dajcie je tym biednym kobietom !!!!a nie sobie stworzyliście dobrze płatne stanowiska pracy!!!!
Anonim_4173, 11.08.2011, 19:22, 178.181.78.85 ##

dokładnie wiadomo,że na dzisiejszym rynku pracy ten projekt nie jest w najmniejszym stopniu efektywnym

Anonim_4173, 11.08.2011, 19:25, 178.181.78.85 ##

a może warto poczekać do zakończenia i wówczas ocenić efektywność projektu.
Anonim_7391, 12.08.2011, 12:35, 89.228.157.122 ##

"może warto poczekać" U nas się nie da. Źle jest zawsze i trzeba to z góry założyć. Wszyscy są złodziejami, wszyscy trwonią pieniądze, wszyscy robią źle. Receptę na dobre, dostatnie i uczciwe życie mają tylko ci, którzy zajmują się wieczną krytyką. Czytaj: jeden z drugim sfrustrowany Anonim
Anonim_7612, 12.08.2011, 12:42, 93.175.129.29 ##

"Wszyscy są złodziejami, wszyscy trwonią pieniądze, wszyscy robią źle" - cóż - jeżeli "dowodcy" Gorzowa i lokalnego biznesu maja wyroki za korupcje i złodziejstwo - to trudno inaczej ocenic tych co ich wybrali i poparli!
Tacy wyborcy jak i wybrańcy - sposród siebie wszak wybierali - najlepszych! To co mozna sadzic i tych "gorszych"?
Anonim_3197, 12.08.2011, 12:51, 89.79.182.49 ##

"to trudno inaczej ocenic tych co ich wybrali i poparli!" To znaczy, że wszyscy pracujący "ich" poparli? Wypraszam sobie. Ja nie.
Anonim_7612, 12.08.2011, 13:03, 93.175.129.29 ##

"To znaczy, że wszyscy pracujący "ich" poparli? - a gdzie sie docztałes takiej konstatacji?
"Wypraszam sobie. Ja nie." - bez sensu - jeżeli nie poparłeś/łaś... to co sobie "wypraszasz"?
Anonim_3197, 12.08.2011, 16:14, 89.79.182.49 ##

Najlepsza w naszym mieście to krytyka i krytykanctwo! najlepiej wychodzi to tym, którzy nic nie robią i nic nie wiedzą na ten temat. A ludzie którzy chcą coś robić ocenia się jako "złodziei". A zasada jest jedna każdy sądzi według siebie.
Anonim_6973, 12.08.2011, 17:02, 77.255.4.24 ##

Nie zgadzam się z negatywnymi opiniami o tym projekcie, bo ja tez brałem udział w podobnym projekcie, byłem bardzo długo bezrobotnym i bez zawodu. Poprzez projekt zdobyłem zawód i pracuję już 3lata. Więc te krytyki są śmieszne.
Anonim_6973, 12.08.2011, 17:05, 77.255.4.24 ##

Z tego co tu czytam to wszystkie działania są negowane przez tych co nic nie robią i czekają aż im "kasza manna spadnie z nieba".Chyba zazdrość i złośliwość przez krytykantów przemawia!!!
Anonim_6973, 12.08.2011, 17:07, 77.255.4.24 ##

Popieram takie działania,dają one duża szansę dla osób które chcą zmienić swoje życie i pracować. Brawo Panie! trzymam za was kciuki.
Anonim_6973, 12.08.2011, 17:09, 77.255.4.24 ##

Ja też byłam uczestnikiem takiego projektu, zdobyłam dodatkowe kursy i pracuję.Wiem ze inni też znależli pracę.
Anonim_6973, 12.08.2011, 17:11, 77.255.4.24 ##

Jak ktoś nie rozumie do czego służą programy to niech nie zabiera głosu!, bo głupich wypowiedzi i narzekania w naszym kraju nie brakuje! tylko gdy stanie się tragedia wtedy jest fałszywe ubolewanie.
Anonim_6973, 12.08.2011, 17:16, 77.255.4.24 ##

" tylko gdy stanie się tragedia wtedy jest fałszywe ubolewanie..." to znaczy jak ktos nie pójdzie na takie szkolenie? Pewnie i tak...
:) powodzenia wszelkim wyszkolonym fachowcom!
Anonim_3197, 12.08.2011, 18:36, 89.79.182.49 ##

Myślę, że 6973 miał na myśli nasz polski charakter. I ma w tym dużo racji. A 3197 chce być właśnie tak po polsku dowcipny. Wyciąga wnioski z czego chce, nie z tego, co jest napisane.
Anonim_4915, 12.08.2011, 20:43, 80.53.76.62 ##

" nie z tego, co jest napisane." - na płocie było napisane "dupa" - i wiesz co sie stało jak chcialem pogłaskać? Weszla mi drzazga...
Anonim_3197, 12.08.2011, 22:27, 89.79.182.49 ##

"Weszla mi drzazga..." - szkoda że nie w centralny ośrodek nerwowy. Może by tobą trochę wstrząsnęło. A tak? - lipa i d..a z takiego komentowania
Anonim_4915, 13.08.2011, 12:25, 80.53.76.62 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Optilux" Zakłady Optyczne

ul. Pomorska 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 72 16
branża: Optycy <czytaj dalej>
"Kacperek" Cukiernia0 Agnieszka Bednarczyk

ul. Okrzei 33, Gorzów Wlkp.
tel. 501 514 847
branża: Cukiernicze wyroby - produkcja <czytaj dalej>

Remonty budynków
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej informuje. Będzie remont 20 lokali mieszkalnych komunalnych z ... <czytaj dalej>
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - aaa.jpg
admin ego:
Na granicy Nawarry i Kraju Basków
Santikurutze Kanpezuko Ibernalo – nawet nie umiem tego przeczytać, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Profesorskie granie w Kameralnej
Najpierw to powinienem podziękować osobie/osobom, które zadecydowały o występie/ recitalu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1628:
jak zamknęli dworcową to i ze spoichrzowej nikt nie korzysta ani sikorskiego (bo blokada świateł przy katedrze - można stać w korku 4x czekać n <czytaj dalej>
Anonim_1628:
Zapomniałem dodać posłów sejmowych i europosłów: Sibińska, Rafalska, niezatapialny Komarnicki senator jeden był do wyboru na liście.
O i <czytaj dalej>
Anonim_1628:
lubuskie służy tylko i wyłącznie zielonej górze i tamtym okolicom.

W Zachodniopomorskim byśmy znaczyli jeszcze mniej
nie wiem ja <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Nooo, rewelkowe te Wasze relacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Gratuluję! I bardzo słusznie! Filharmonia i Jazz Club "Pod Filarami" to dwie wiodące instytucje kulturalne! Jest jeszcze w szpicy WiMBP! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej