sobota 20 lipca 2024     Czesław, Hieronim, Fryderyk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Politykom puszczają nerwy
Kampania wyborcza rozkręca się na dobre. Takiej różnorodności kandydatów nie mieliśmy dawno. Pokazują się komitety znanych i całkiem świeżo utworzonych ugrupowań czy stowarzyszeń i każde z nich liczy na wygraną. No bo przecież inaczej nie zadawałoby sobie tyle wysiłku i nie wkładało sporych pieniędzy w przekonanie do siebie wyborców.

W tym gorącym okresie ci, którzy uważają, że wystarczy przedwyborczy miesiąc, by zyskać swoje, szczególnie wyczuleni są nie tylko na jakiekolwiek komentarze, ale doszukują się w normalnej dziennikarskiej pracy przedwyborczych manipulacji.

W środę odebrałam telefon od kandydata na prezydenta Gorzowa. Był wzburzony – kandydat, nie telefon – że w audycji telewizyjnej skomentowałam jego zainteresowanie mało ważnymi lub odgrzewanymi niczym kotlet sprawami miasta, a nie zadałam sobie cytuję: „odrobiny wysiłku intelektualnego”, by sprawdzić jego program. I na nic zdało się wyjaśnianie, że jego program znam, że śledzę to, co pokazuje nie tylko na portalu społecznościowym, ale i kanale YouTube, że tak usilnie podnoszony przez niego temat oddziału geriatrycznego też nie jest jego autorskim pomysłem, bo już dobre kilka lat temu rozmawiałam o tym z prezesem naszego szpitala Jerzym Ostrouchem. Grzeczny i miły w oficjalnych spotkaniach i swoich nagraniach do obywateli kandydat, tak miły i grzeczny wobec mnie już nie był. Zarzucił, że kładę mu jakieś kłody pod nogi, bo pewnie mam swojego, którego chciałabym wypromować. Żadne moje zdanie nie mogło być dokończone, bo emocje rozmówcy były zbyt duże. Dowiedziałam się również, że to przeze mnie i innych nierzetelnych dziennikarzy, przez takie programy jak „Prosto z miasta” w lokalnej telewizji, w których przekazujemy pół, a nawet ćwierćprawdy, Gorzów jest taki a nie inny, a on z niejednego pieca chleb jadł, jest wrażliwy i ja go obraziłam.

Zarzuty kandydata trwały 13 minut i wyglądały tak, jak przed laty, gdy prowadziłam „Ziemię Gorzowską” i po publikacji jakiegoś niewygodnego felietonu odbierałam telefony z naciskiem na wyjaśnienia, sprostowania czy nawet usunięcia. To był popis swojej ważności z przerzuceniem win całego świata (czytaj kandydata) na mnie.

Jak to mówią, nieszczęścia chodzą parami. Ledwie skończyłam rozmowę z kandydatem, zadzwoniła gorzowianka Urszula Zydorczak (pozwoliła na publikację danych) z prośbą o interwencję w sprawie przyszpitalnych drzew na ul. Walczaka. Przesłała zdjęcia, które chciałam pokazać wiceprezesowi szpitala Robertowi Surowcowi na spotkaniu wyborczym, które akurat było zaplanowane w GOT na 17.00. Zdążyłam jeszcze w sprawie porozmawiać z rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta Wiesławem Ciepielą i pojechałam wcześniej, by nie zabierać czasu w trakcie prezentacji. Sądziłam, że prezesi, którzy poprzedniego dnia byli w Warszawie na rozmowach w sprawie kardiochirurgii, zdążą dojechać. Niestety, nie zdążyli. Miałam więc zamiar sprawę kontynuować następnego dnia. Rano dostałam – jak i inne redakcje – pismo od radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, więc opublikowałam je i udałam się na rehabilitację. Tam dotarła do mnie od Roberta Surowca wiadomość następującej treści:

„Widzę, że Pani po rąk (chodziło raczej o słowo „raz” – dop. mój HK) kolejny lubuje się w przedwyborczych manipulacjach. Takie to przewidywalne z Pani strony”.
A potem było tak:
Ja: Ale o co Panu chodzi?
Robert Surowiec: Nie wie Pani?
Ja: Nie rozumiem Pana zarzutu. Poza tym, że źle o Panu świadczy.
Robert Surowiec: Pozdrawiam Pani Haniu.
Ja: Zaczyna Pan jakąś zaczepką i pozdrawia?
Powiem tylko, że nie jestem workiem do bicia, więc nie będę wciąż zbierać za jakieś oskarżenia niemające nic wspólnego z prawdą. Może będzie miał Pan odwagę na spotkanie w cztery oczy.

Po godzinie, gdy próbowałam dodzwonić się do Roberta Surowca, ponieważ nie odbierał, poszłam do jego sekretariatu, ale nie było go w pracy. Zostawiłam prośbę o kontakt i niemal natychmiast otrzymałam kolejną wiadomość:
„Pani Haniu nie mam problemu ze spotkaniem. Teraz jest trudny czas, ale po świętach nie widzę problemu ze spotkaniem”.
Po świętach? Super czas. Na pisanie wiadomości, nie tylko do mnie – coś chyba jest na rzeczy, że nerwy puściły – prezes czas znajduje, a na trzy do pięciu minut spotkania nie? Na proste „przepraszam” też nie? Nasza wymiana esemesów trwała jeszcze prawie dwie godziny. Odebrałam je - esemesy - jako cyniczną manipulację i ostatecznie poinformowałam, że Robert Surowiec wszystkiego dowie się z mojego tekstu. Tego właśnie. Potem jeszcze był telefon z sekretariatu z zaproszeniem na spotkanie w piątek na 7.35, ale moja cierpliwość się wyczerpała. Straciłam za dużo czasu – o dobrym nastroju nie wspomnę.
Cała ta tyleż śmieszna co smutna sytuacja pokazuje, że to, co należy do dziennikarza, czyli interwencja w imieniu mieszkańców poprzez zadawanie pytań, to jest przedwyborcza manipulacja i że ja tak mam w zwyczaju.

Zadziwia mnie, jak łatwo politykom przychodzi wygłaszanie takich sądów. I że – w walce o wyborcę – mogą sobie pozwalać na personalne zarzuty wobec tych, którzy działają w imieniu mieszkańców, o których w końcu oni zabiegają, że stawiają pytania, próbują rozwikłać problemy, ale też mają prawo do komentarza. Czasami wydaje mi się, że niektórzy są oderwani od rzeczywistości i widzą tylko własne idealne oblicze. I smutne jest to ich zachowanie, często wyuczone na szkoleniach, nieszczere i nie mające nic wspólnego z wrodzoną grzecznością, uprzejmością czy poszanowaniem drugiej osoby.

Zadziwia mnie, że tak ważni ludzie, jak kandydat na prezydenta, wiceprezes szpitala i jednocześnie kandydat na radnego nie potrafią spojrzeć na sprawę z innej, lepszej strony. Bo w przypadku pierwszego, powinien być zadowolony z tego, co powiedziałam, że słucha ludzi, od nich się uczy, bo przecież taki właściwie powinien być prezydent. W przypadku drugiego – należało po prosu szybko odpisać, że drzewa zostały oznaczone do inwentaryzacji, zamiast zarzucać mi przedwyborczą manipulację. Oby ta jedna złośliwość nie okazała się przysłowiowym gwoździem do politycznej trumny.

Proponuję Panom wziąć głęboki oddech i nie walić we mnie jak w worek treningowy, bo to o Was źle świadczy. Czyżbyście czegoś obawiali się ze strony zwykłego człowieka, za którym nikt nie stoi, który o żadne stanowiska czy funkcje nie walczy ani zabiega, który nikogo nie popiera, nie ma żadnych swoich kandydatów, który od 14 lat społecznie prowadzi portal i robi, co może, by dawać ludziom sprawdzone informacje, wyjaśniać i wyciszać emocje? Czyżbyście nie wierzyli, że można robić tak dużo pro bono? Gdybyście to wzięli pod uwagę, może Wasza codzienna aktywność w tym mieście nie wymagałaby stawania na głowie w okresie przedwyborczym i nie powodowała przyspieszonego bicia serca w sytuacji pojawienia się zwykłego pytania o sprawy dla ludzi ważne czy dziennikarskiego komentarza na temat.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca

14 marca 2024 16:17, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Wy establishment trzymacie się mocnp

dlatego się w miescie źle dzieje bo nie ma niezależnego dziennikarstwa.
Nie chodzi tylko o tej portal tu sie można czasem choc zbyt często ocenzurowanie przez wycinkę wypowiedzieć w komętach.

W echogorzowa pisowskim - już nie można
Ale na pocieszenie powiem że kluwaka gorzowianin też cenzuruje i blokuje konta a on ma największy wpływ na wysiewanie głupoty do głów Gorzowianom każdego dnia
Anonim_3845, 14.03.2024, 19:25, 37.248.155.68 ##

Co do poprzedniego postu nr tego że trzeba głosować na kandydata który jest poukładany ma rodzinkę itd
Czyli establishment? Posadka się udała na znajomościach politycznych mieszkanko jest itd nie tędyk droga!

Mieszkańcy Gorzowa a znak to miasto ja wskroś to nie tylko establiszment to patologia. Zadłużona po uszy w kredytach chwilowkach i rozkradana przez lichwę lombardów w centrum. to pijaństwo i niski poziom wykształcenia sprasowanych w kołchozach zakładanych tu jakojobozy pracy zagranicznych firm niewolacych jego mieszkańców którzy nie mają wyboru swojego bytu.
To niedostępność mieszkań z powodu poczyna n flipersów (to problem całej Polski w tym bogatej warszawki). Jak to jest że pracującego dorosłego nie stać na zakup czy najęcie własnego mieszkania? Bez problemu ogromnego zadłużania się.

Jest zachwiany rynek. I developer bachalski nie naprawi tej sytuacji.
Cielak (wójt, sołtys wiem że niegrzecznie tak mówić ale to ..m które on odwala mieszkańcom jest gorsze niż nazwanie rzeczy po imieniu) tak tym miastem zarządza mając poparcie mediów na poziomie umysłowym rynsztoka, że mieszkańcy wielunl z nich większość ma ogromne problemy z życiem w tym mieście. Są jak już mówiłem niewolnikami kołchozów zadłużonymi których jedyna rozrywką jest pijaństwo. Problem uciekających młodych ludzi z którymi tak dzielnie walczy Marta bebe że aż Gorzowowi przybyło na minus 13 tys mieszkańców
Mimo napływu Ukraińców których też nie zintegrowaliśmy. Te nisko wykształcone społeczeństwo w słabiutkiej ajp te 2 tys studentów zamkniętego miasteczka powiatowego ja region aglomeracji liczącej 400tys.nte zamykanie się Gorzowa tylko na siebie forsowane przez Martę bebe i celebrytów medialnych od hołowni dziennikarza tvnu i portal innego dziennikarza tvnu kluwaka
Wpaja każdego dnia mieszkańcom swoje głupoty oni w nie wierzą jako własne poglądy bo nie mają swojego zdania.tak działa przklekaz medialny wpływa na rzeczywistość
I winą za to że Gorzowal tak odstaje od reszty Polski (jesteśmy najgorsi w Polsce obok kieleckiego bodaj i warmińsko mazurskiego) mówi samo za się


Ilu jest uśmiechniętych zadowolonych z życia mieszkańców Gorzowa? Nie licząc poustawiane go ja znajomościach establishmentu?
Kiedyś były szef mnie zapytał co jeździ po świecie czemu ci ludzie na ulicach Gorzowa tacy smutni. Ja ku a z czego mają się cieszyć jak zarabiają 1200 na mc
Anonim_3845, 14.03.2024, 19:39, 37.248.155.68 ##

Pytać, dociekać to zadanie dziennikarza. A wyborcy - oprócz oddania głosu - muszą się jeszcze nauczyć jednej rzeczy: wymagać od tych, których wybraliśmy. A politycy chcieliby, abyśmy szczekali na siebie nawzajem i żyli nienawiścią.
Anonim_1911, 14.03.2024, 20:14, 176.221.125.8 ##

Łatwo Pani nie ma Redaktorko Haniu.
Maria , 14.03.2024, 20:55, 178.235.176.89 ##

Polityka to sztuka udawania. W Gorzowie nie ma dobrego klimatu do wyborów. Ludziom się nie chce, niewiele wiedzą o kandydatach i mało ich obchodzą wybory. A takie zachowania pokazują, kto tu ma być ważny. Trzeba tym panom podziękować.
Anonim _4590, 15.03.2024, 08:36, 37.30.4.133 ##

A cóż panią redaktor tak zabolało?, przecież to jest ryzyko dziennikarskie, że politycy będa kołki ciosać na głowie. Po cóż ten cały lament?. Trzeba mieć grubą skóra do tego szamba, które rozlewa się w Polsce od 1989r.
Anonim_3635, 15.03.2024, 12:16, 31.60.16.158 ##

A może chodzi o to żeby nam pokazać prawdę o politykach? Ich fałszywe uśmiechy to tylko metoda na zdobywanie wyborców. A widać że prawda o nich nie taka różowa
Anonim _4590, 15.03.2024, 16:27, 37.30.4.151 ##

Właśnie dziennikarze powinni nie czekać na instrukcje, tylko "walić, obrażać, szukac "haków" na chcących do koryta. Na początek powinowactwo, powiązania-krs.
Anonim_7935, 15.03.2024, 20:15, 83.20.86.225 ##

Wisi komentarz o wyborach i żadna ......do koryta nie odpowiada-już panisko- kiedy i o ktorej spotkanie z nim, jego komitetem. Ludzie, oni nas zwyczajnie w "wała"robbią. Myślą, że obwieszą plakatami miasto i ich facjaty będą nam się śnić do postawienia krzyżyka. Otóż nie, wa....cie się. Boi ie się ludzi, wyborców, informujecie po fakcie spotkania ze swoimi? Na redaktorkę napadacie? To wolnośç wypowiedzi, słowa jest? Dna i szambo, politykierzy z gorzowskiej pipiduwy
Anonim_?????, 18.03.2024, 14:43, 83.20.86.225 ##

Panowie, o których mowa (mimo braku nazwiska jednego z nich)są znani ze swej arogancji czyt.głupoty. Brak klasy politycznej, poczucia przyzwoitości, od lat pokazują się z tej gorszej strony, nie wróży to nic dobrego w ich parciu bycia Prezydentem Gorzowa. To jest właśnie kampania , którą prowadzą i ułatwiają tym samym na kogo nie zagłosować. Dzięki Panowie.
Anonim_2871, 21.03.2024, 11:59, 92.55.196.110 ##

Pani Redaktor, proszę obejrzeć z uwagą polski film "RANCZO" i postepowanie Czerepacha i wójta Kozioła. "Nasi" do żłoba są o niebo lepsi.Szefostwo szpitala, przychodni startuje po co, jak mają bur...l w kierowanych przez nich placówkach. Kaczanowski, odpuść, to samo Kochanowscy, nie, nie, nie.....Lepsi byliby ludzie z bazaru, kwadratu czy z parków.
Anonim_8832, 21.03.2024, 12:46, 80.54.212.98 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata Dusińska. - Arena Gorzów z fazy rozpoczęcia działalności, która zresztą udała ... <czytaj dalej>
Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Ciąg dalszy urodzinowych uroczystości
W najbliższy weekend, od 5 do 7 lipca odbędzie się kolejna część uroczystości uświetniających urodziny miasta. Jednym z elementów świętowania ... <czytaj dalej>
Otwarte nowe rondo przy Słowiance
Po weekendzie otwarte dla kierowców zostanie nowe rondo przy CSR „Słowianka”. Ruch na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Orbi" S.C. Ryszard Owczarek Adam Owczarek

ul. Marcinkowskiego 90 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 70 56
branża: Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>
"Wamar" Zakład Handlowo-Usługowy Mariola Waszak

ul. Władysława Łokietka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 58 10
branża: Kosmetyczne artykuły - detal <czytaj dalej>
"Jubiler-Piaskowski" Sklep

ul. Sikorskiego 119, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 23 47
branża: Jubilerstwo - detal <czytaj dalej>

Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata ... <czytaj dalej>
Ulga dla rodzica
Prawo.pl: ulga podatkowa przysługuje rodzicowi, który bardziej się angażuje w ... <czytaj dalej>
Oszustwo na 60 tys. zł
Gorzowska seniorka została oszukana na ponad 60 tysięcy złotych. Kobieta ... <czytaj dalej>
Stanąć na najwyższym podium
Rozmowa z prezesem AZS AJP Gorzów Wiekopolski Michałem Kuglerem. Rozmawiamy tuż ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Co się stanie z Gorzowem Wielkopolskim
Pomysł wyrzucenia z nazwy miasta przymiotnika Wielkopolski rozpala do czerwoności. Szczególnie zwolenników. I choć to oni oskarżają adwersarzy o ataki, to prawda jest taka, że sami je sprowokowali. Bo zarówno ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
admin ego:
Element wojny informacyjnej
Od wczoraj pojawiają się niepotwierdzone informacje o wyrzucie radioaktywnych izotopów ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wyjątkowy dzień w Bergen
Norwegia fiordami słynie. I wodospadami. I oczywiście tunelami. Nigdy w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Koszt zmiany nazwy miasta to puszka farby i pędzel ... Gorzów !!! <czytaj dalej>
Anonim_6312:
Grażyna Ćwiklińska. Łzy cisną się do oczu, jak czytam tekst. Jest klarowny o oddaje powagę sytuacji w tym ekonomicznej naszych mieszkańców. N <czytaj dalej>
Anonim_4891:
Przestańcie grzebać w nazwie Gorzowa . I tak trzeba będzie coś dopisać bo mamy już w Polsce inny Gorzów. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. <czytaj dalej>
MTP:
Brawo za tekst Pani Haniu! <czytaj dalej>
Anonim_3538:
Oczywiście, że Gorzów ma inne problemy i to mnóstwo, ale przecież temat skrócenia nazwy Miasta nie spowodował, żeby jakikolwiek inny temat zos <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej