
W minionym roku skończył 80 lat. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa. Za wieloletnią działalność na rzecz kultury romskiej został wyróżniony honorową nagrodą "Świadek Historii".
Honorową nagrodę "Świadek Historii"
Edward Dębicki odbierze w czwartek, 18 lutego, w Filharmonii w Szczecinie.
Kapituła - z prezesem IPN dr.
Łukaszem Kamińskim - zdecydowała o przyznaniu nagród sześciu osobom za działalność edukacyjną, naukową i wydawniczą. Wśród nich jest twórca Teatru Cygańskiego Terno i Romane Dyvesa, gorzowianin Edward Dębicki.
To on w 1955 r. założył cygański zespół artystyczny Kham (późniejsze Terno), on zainicjował Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa, on też jest przewodniczącym Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy. W swoim dorobku ma publikacje wspomnieniowe, współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, Archiwum Państwowym oraz Oddziałem IPN w Szczecinie przy organizacji konferencji naukowej „Przymusowe osiedlenie Cyganów w Polsce. Pół wieku po zakazie wędrówki 1964-2014”.
Na podstawie książki Edwarda Dębickiego "Ptak umarłych" o tragedii rodzin romskich na Wołyniu podczas II wojny światowej powstał pierwszy romski audiobook.
Edward Dębicki otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Polskiej GLORIA ARTIS, nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w twórczości i działalności artystycznej.
Pozostali nagrodzeni:
-
Kazimierz Kostrzewski – uczestnik Grudnia ’70 w Szczecinie, obecnie członek Stowarzyszenia Grudzień ’70 – Styczeń ’71.
-
Zbigniew Piasecki – uczestnik polskiej konspiracji zbrojnej podczas II wojny światowej (Armia Krajowa, Szare Szeregi), powstaniec warszawski, obecnie członek Stowarzyszenia „Katyń” w Szczecinie.
-
Stanisław Piszczek – w okresie II wojny światowej uczestnik konspiracji zbrojnej (żołnierz ZWZ-AK), obecnie członek Koła Powstańców Warszawskich i sympatyk Koła Kresowych Żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin.
-
Józef Pokora – w latach 1940-1946 zesłany wraz z rodziną na Syberię, obecnie członek Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków.
-
Wojciech Woźniak – w latach 80. działacz młodzieżowej opozycji antykomunistycznej w Szczecinie, obecnie działacz społeczny, członek Zarządu Stowarzyszenia Federacja Młodzieży Walczącej, inicjator akcji charytatywnych (m.in. „Paczka dla Bohatera i Rodaka na Kresach”).
oprac. redakcja
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>