Najlepsi lubuscy farmerzy-rolnicy, uczestnicy XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku, odebrali statuetki.
Uroczystość odbyła się w czasie posiedzenia sejmiku lubuskiego 25 czerwca. Do finału XVIII edycji konkursu zakwalifikowało się 30 najlepszych rolników, spośród 250 kandydatów. Do tego grona Konkursu Kapituła nominowała Lubuszan.
3 lutego 2012 r. w Warszawie odbyła się Gala Finałowa XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku. W ten sposób od lat wyłaniani są najlepsi gospodarze w poszczególnych kategoriach oraz agroprzedsiębiorcy reprezentujący najlepsze zakłady branży rolno-spożywczej. Laureaci konkursu pokazują także, że możliwe jest osiągniecie sukcesu prowadząc różnej wielkości gospodarstwa rolne i zakłady przetwórcze. Spośród ponad 250 kandydatów, do półfinału zakwalifikowało się 69, a do finału 30 najlepszych rolników.
Do grona finalistów i laureatów Konkursu Kapituła zakwalifikowała rolników z województwa lubuskiego. Pośród nich znaleźli się:
1.
Aniela i Henryk Sondejowie ze wsi Lipki Wielkie – laureaci w kategorii gospodarstwo o alternatywnych źródłach dochodu, skutecznie łączą prowadzenie 128-hektarowego gospodarstwa rolnego z przetwórstwem warzyw. W gospodarstwie położonym w regionie Puszczy Noteckiej uprawiane są ziemniaki (12 ha), marchew (16,5 ha), seler (2,5 ha), pietruszka (7 ha), kapusta biała (13 ha), cebula (3 ha), kapusta pekińska (3 ha), por (0,5 ha), kapusta czerwona (0,5 ha) oraz ogórki. Uprawę cechuje stosowanie niskich dawek nawozów mineralnych i środków chemicznych oraz stosowanie nawozów naturalnych. Przetwórstwo warzyw to kwaszenie ogórków i kapusty oraz obieranie, rozdrabnianie i konfekcjonowanie warzyw. Przetwarzane są surowce pochodzące z własnego gospodarstwa. Kwaszenie kapusty i ogórków według tradycyjnych receptur oraz niestosowanie konserwantów chemicznych ma bezpośredni wpływ na walory smakowe, doceniane przez licznych konsumentów i jurorów wielu konkursów. Kapusta kwaszona jest wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod nazwą Kapusta Kwaszona Nadnotecka.
Wyróżnienie otrzymali:
1.
Krystyna i Józef Jednorowiczowie ze Starego Dworu. Zostali wyróżnieni za rozwój za rozwój dziesięciohektarowego gospodarstwa szkółkarskiego, które prowadzą od 1980 roku. W 1988 r. poszerzyli działalność o projektowanie ogrodów oraz produkcję małej architektury ogrodowej. Od tego czasu zaprojektowali i założyli kilkaset ogrodów na terenie Polski, jak również poza granicami. Obecnie gospodarstwo liczy 10,5 ha. Ważną częścią działalności, szczególnie w okresie zimowym, jest wytwarzania architektury ogrodowej i ozdób, np. konstrukcji metalowych wyplatanych dereniem białym i wierzbą mandżurską, rzeźb z metalu i gipsu, rzeźb z pni wierzbowych. Państwo Jednorowicz od lat współpracują z Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w organizacji targów rolniczych, aranżacji wystaw ogrodniczych na targach, przyjmują też w ramach szkoleń grupy rolników z całej Polski. W gospodarstwie odbywają praktyki uczniowie szkół średnich i studenci.
Na liście finalistów w kategorii Gospodarstwo o alternatywnych źródłach dochodu (agroturystyka) znalazło się:
1. Gospodarstwo Agroturystyczne „Dereniówka”
Grażyny Dereń. Gospodarstwo rodzinie Dereń zostało nadane AKTEM NADANIA 497/1947 w ramach przesiedlenia z KRESÓW. W roku bieżącym Gospodarstwo i jego właściciele obchodzą Jubileusz 65-lecia. Grażyna Dereń prowadzi je już 37 lat, obecnie tradycje rodzinne podtrzymują dwaj synowie, prowadząc równolegle swoje gospodarstwa. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Farmer Roku - Grażyna Dereń jest także laureatką kilkunastu ogólnopolskich konkursów kulinarnych. W 2012 roku opracowała dwa produkty regionalne – tradycyjne, które został wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od dawna związana z tematyką produktów tradycyjnych, lokalnych i ich promocją. Członkini Slow Food., społecznik.
W kategorii gospodarstwa rodzinne pow. 100 ha znalazł się:
1.
Wiktor Walczak mieszkaniec miejscowości Nowa Wieś, gmina Bledzew. Prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 169,67 ha, ukierunkowane na produkcje roślinną, wyposażone w nowoczesny sprzęt kupowany sukcesywnie w ostatnich latach ze wsparciem funduszy unijnych. W 2012 roku zakupił ładowarkę teleskopową ze wsparciem z „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Gospodarstwo wyłącznie z produkcją roślinną, specjalizuje się w uprawie zbóż, rzepaku i kukurydzy. Dzięki nowoczesnym technologiom uzyskuje wysokie plony. Aktywny działacz Ochotniczej Straży Pożarnej (naczelnik), były sołtys sołectwa Nowa Wieś, obecnie radny rady Gminy Bledzew.
IW
Koniec z kolejowym wykluczeniem?
Gorzów i gminy północy przestaną być wykluczone kolejowo. Już jesienią zwiększy się liczba i poprawi jakość połączeń. Ale to tylko ...
<czytaj dalej>W Arenie po nowemu
Już w najbliższy weekend rozpocznie się kolejny sezon w gorzowskiej hali Arena Gorzów.
Siatkarze Cuprum Stilon Gorzów zainaugurują go podczas rozgrywek ...
<czytaj dalej>Odznaczenia dla świeckich
W najbliższą niedzielę 8 września w gorzowskiej katedrze wręczone zostaną odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym roku wyróżnienie to ...
<czytaj dalej>Cegielski szynobus połączy stolice
Nowiutki lubuski szynobus już na torach.
Pierwszy z dwóch fabrycznie nowych pojazdów zakupionych przez Województwo Lubuskie od polskiego producenta H. Cegielski ...
<czytaj dalej>