
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. To wyjątkowo urokliwy obszar, gdzie Półwysep Skandynawski wgryza się w cieśninę Skagerrak mnóstwem skalistych wysepek, a w ląd wrzynają się długie, wąskie fiordy. Krajobraz zdecydowanie bardziej przypomina Norwegię, niż Szwecję. Gdyby domalować, bodaj oczami wyobraźni, skaliste grzbiety, na upartego można by powiedzieć: namiastka Lofotów (Lofoty zamierzamy odwiedzić w lipcu, wtedy dokonamy pełnego porównania).
Oto Kungshamn, a właściwie widok na fragment miasteczka noszącego tę nazwę, wyspy Smögen i Hållö z archipelagiem Väderöarna w tle oraz na Smögenbron, czyli betonowy most o długości ok. 400 m i wysokości 35 m łączący tę wyspę z lądem. Zanim oddano go do użytku (1970 r.), na Smögen można się było dostać promem samochodowym (od 1958 r.), a wcześniej tylko łodzią. Mieliśmy w planie wędrówkę po miasteczku, jednak solidny deszcz pokrzyżował nam plany. Ponieważ zrobiło się ślisko, nie próbowaliśmy też spaceru po skałkach. Szkoda, bo ścieżki są tam łatwo dostępne, ale wędrówka do kolejnych położonych coraz wyżej ławeczek widokowych, stała się niebezpieczna.
Kungshamn (Królewska Przystań) to miejscowość złożona z kilku dawnych osad rybackich (Gravarne, Bäckevik i Fisketången) połączonych w jedną całość sporą liczbą drewnianych domków, zapewniających możliwość zakwaterowania coraz liczniej przybywającym tutaj turystom. W sezonie liczba ludności niespełna czterotysięcznego Kungshamn podwaja się wielokrotnie. Znajdujemy się w historycznym Bohuslänie zwanym krainą granitowych skał, który do 1658 r. należał do Norwegii. Nie wiem, jak jest dzisiaj, ale przez wieki była to też kraina śledzia.
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Można składać wnioski
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla wspólnot mieszkaniowych obejmujących od 3 do 7 lokali w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” ...
<czytaj dalej>W Wielkim Tygodniu
W Wielki Czwartek (17 kwietnia) o godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ...
<czytaj dalej>Lubuski Plan Ludnościowy
Czego potrzeba, by zatrzymać ludzi w Lubuskiem? O tym dyskutowała Lubuska Rada Doradcza ds. Rozwoju Regionu.
9 kwietnia 2025 r. obradowała ...
<czytaj dalej>Reakcja na lekceważące słowa radnego Buszkiewicza
List otwarty do radnego Macieja Buszkiewicza w odpowiedzi na wypowiedź wygłoszoną w mediach publicznych.
Szanowny Panie Radny, z ogromnym zdumieniem i ...
<czytaj dalej>