środa 15 maja 2024     Zofia, Jan, Izydor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Pluskwiak, pistacje, dinozaury, dżinsy i Karin Stanek
eGorzowska - 12354_UMqpVkHAsTPyp2Cr0c8.jpg26 lutego. Niezależnie od pobielonego dziś aż po horyzont widoku za oknem, zera stopni na termometrze i wczorajszej paskudnej, mokrej i wietrznej pogody – zima nas nie przestraszy. Kończy się kolejny dość ciepły luty.
Z porzekadeł wynika, że nasi antenaci przyzwyczajeni byli raczej do jego wersji z podkutymi butami („Idzie luty, podkuj byty”), więc większość przysłów dotyczących tego miesiąca, mówi o trzaskających mrozach. Jedno z niewielu ułożonych na inne warunki pogodowe, radzi gospodarzom: „Skoro po Macieju drzewa się ogrzeją, leć do sadu, oczyść je z owadów”. Obserwacje w terenie potwierdzają słuszność tego zalecenia.


Fotografia przedstawia lipę, jedną z wielu zaatakowanych przez pluskwiaka śródziemnomorskiego (Oxycarenus lavaterae). Moją uwagę ściągnęła z daleka srebrząca się kora drzew, ale kompletnie nie spodziewałam się takiego obrazka. W Internecie można wyszperać, że owady te przywędrowały do nas z cieplejszych regionów już kilka lat temu i – pewnie w związku z ociepleniem klimatu – coraz bardziej się rozprzestrzeniają. W takich liczących setki, a nawet tysiące osobników skupiskach, są w stanie przetrwać temperatury sięgające -10°C. Stwierdzono, że najlepiej usuwać je przy pomocy specjalnych zasysających odkurzaczy. Raczej nie powodują alergii, ale kiedy taka chmara wleci do mieszkania lub w cieplejszy dzień obsiądzie np. huśtawkę na placu zabaw, potrafi być dokuczliwa.

W kalendarzach figuruje dziś Światowy Dzień Pistacji. Pałaszując pyszne zielone orzeszki, mało kto myśli o nich w kategorii najstarszych roślin uprawianych przez człowieka, tymczasem znaleziska archeologiczne potwierdzają istnienie pistacjowych sadów już przed siedmioma tysiącami lat. Ich uprawa nie jest opłacalnym zajęciem. Drzewka rosną wolno, wymagają częstego przycinania, owocować zaczynają dopiero po siedmiu latach i na dodatek nie robią tego corocznie. Trzeba też zadbać, by na osiem „orzeszkujących” drzew żeńskich przypadał chociaż jeden osobnik męski. W dodatku na jakie takie plony trzeba czekać prawie ćwierć wieku, a światowym potentatem pistacjowym jest Iran. To stwarza dodatkowe problemy z importem i powoduje, że orzeszki pistacjowe do tanich nie należą.

Ponieważ obchodzimy też Dzień Opowiadania Bajek, wypada wspomnieć legendę o zakochanych, którzy spotykali się w księżycowe noce przy pistacjowych drzewkach, żeby usłyszeć dźwięk pękających orzeszków. Miało to im zapewnić szczęście w miłości. W naturze taki dźwięk oznacza, że owoce dojrzały już do zbioru. Ze względu na swój „uśmiechnięty” wygląd, w Chinach uważane są za owoce szczęścia.

Świętujemy także Dzień Dinozaura, a ja już się cieszę na kolejną możliwość zobaczenia ich śladów. W trakcie wędrówki po Ponidziu odwiedziliśmy m.in. rezerwat „Gagaty Sołtykowskie” (polecamy!), w którym zachowały się odciśnięte w podłożu autentyczne tropy rodzinki zauropodów i tropiących ją drapieżnych dilofozaurów. Niedługo wybieramy się do Portugali, gdzie takich podpisów „Halo to ja, dinozaur! Byłem tu!” jest więcej, a w sierpniu ubiegłego roku odkopano tam w prywatnym ogródku (w centralnej części kraju) szkielet brachiozaura, być może największy, jaki kiedykolwiek został odkryty w Europie.

Dzień Leviego Straussa obchodzony w rocznicę jego urodzin (26.02.1829) jest najzwyczajniejszą w świecie pochwałą dżinsowej odzieży. Najpierw, zanim zawojowała świat, był produkowany od XVI w. materiał nazwany „jeansem” od włoskiej Genui („blue de Gênes” = „błękit Genui”), z którego szyto ubrania dla angielskich marynarzy. Potem była amerykańska gorączka złota i jego poszukiwacze, potrzebujący odzieży odpornej na przetarcie i rozerwanie oraz spółka niemieckiego biznesmena Oskara Leviego Straussa z krawcem Jacobem Davisem, którzy w 1853 r. założyli w San Francisco przedsiębiorstwo tekstylne i wyprodukowali w nim pierwsze, wzmocnione dodatkowymi szwami i miedzianymi nitami ogrodniczki z jeansu. 20 lat później stworzyli pierwszy kombinezon roboczy. Dziś nie ma już chyba nikogo, kto nie posiadałby w swojej garderobie chociaż jednej sztuki dżinsowej odzieży.

Pamiętajmy też, że oprócz spolszczenia „dżins” istnieją równoważne jeansowi określenia denim i teksas. Nazwa „denim” pochodzi od francuskiego Nîmes, gdzie funkcjonowała duża fabryka, wytwarzająca płótno żeglarskie i namiotowe („de Nimes" = „z Nimes"), a polska odmiana „teksas” bezpośrednio odwoływała się do teksańskich kowbojów, noszących jeansowe spodnie z frędzlami i była peerelowską odpowiedzią na nasze marzenia o dżinsach. Pod koniec lat sześćdziesiątych Karin Stanek śpiewała”:
„Tato, kup mi dżinsy-spodnie,
Tato, będzie mi wygodnie,
Tato, wszyscy mają dżinsy,
Kup je mi!.
(…) Nie do prasowania,
Nie do cerowania,
Fajne, nawet z łatą,
Wierz mi, tato!
(…) W dżinsach świat przebiegnę cały,
Będą ze mnę dorastały,
Kiedyś ślicznie je wyczyszczę
Na swój ślub!”

…a na zakończenie przypominam, że 26 lutego obchodzimy również Światowy Dzień Pozdrawiania Blondynek. Pozdrawiająco macham najpiękniej jak potrafię i nie omieszkam dodać, że mam na sobie dżinsy, wprawdzie nie Levi Straussy, ale też nie teksasy.

Tekst i foto Maria Gonta


26 lutego 2023 07:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Robbud" Robert Wójcik

ul. Wojciechowskiego 1 m. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 603 459 519
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
"Starke Wind Szczaniec" Sp. z o.o.

ul. Kosynierów Gdyńskich 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 06 66
branża: Energia - wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucja <czytaj dalej>
"Sazan" Sklep Wędkarski Danuta Richter

ul. DworcowaGorzów Wlkp.,
tel. 95 720 76 13
branża: Wędkarstwo <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2299.jpg
admin ego:
Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Żeromski i Morsko Dolne
Wiele jest w Świętokrzyskiem miejsc związanych ze Stefanem Żeromskim, a ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3475:
piszę celowo zbłędami bo niechecemi się poprawóć <czytaj dalej>
Anonim_5319:
każdy chce żyć wygodnie, w Warszawie kroi się już trzecie lotnisko. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
zdaje się, że w Gorzowie budowano już dwa lotniska. Baczyna, nikt nie wziął tego wariant pod uwagę. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej