czwartek 16 maja 2024     Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Wieżowiec i broda
eGorzowska - 11873_wxMpILetqfvmkWX5FjW8.jpg

Dziś świętuje nasza wieża mieszkalna, zresztą nie tylko ona, bowiem 3 września to Światowy Dzień Wieżowca, upamiętniający rocznicę urodzin Louisa Henry’ego Sullivana, który zasłynął jako „ojciec drapaczy chmur”.

Wydawać by się mogło, że każdy wysoki budynek jest wieżowcem, tymczasem nie jest to wcale jednoznaczne pojęcie i właściwie każdy kraj może mieć jego własną definicję. W Polsce wysoki obiekt to ten mający 25-55 m (9 do 18 pięter), w Europie 90-100 m (co najmniej 30 nadziemnych kondygnacji), a w Stanach Zjednoczonych 100-120 m.
Według klasyfikacji Emporis, czyli powstałej w 2000 r. bazy wszystkich budynków na świecie, mających znaczenie publiczne lub gospodarcze, gmachy liczące co najmniej 35 m wysokości z wyraźnym podziałem na piętra to wysokościowce i dopiero najwyższe spośród nich są wieżowcami, a najwyższe z najwyższych to drapacze chmur.

Dla historycznego porządku należy wspomnieć, że chociaż termin „drapacz chmur” powstał dopiero w 1888 r., za pierwszą na świecie tego typu budowlę uznano 42-metrowy, dziesięciopiętrowy biurowiec The Home Insurance Building w Chicago, który stanął w tym mieście w 1885 r. Istniały już wprawdzie wyższe od niego gmaszyska, ale ten posiadał odporną na pożary, lżejszą i wytrzymalszą od dotychczasowych konstrukcję stalową. Chociaż został rozebrany w 1931 r., nadal uważany jest za jeden z 50 najważniejszych budynków świata.

Do najwcześniejszych polskich wysokościowców zaliczany jest ukończony w 1934 r. Drapacz Chmur Katowice, stojący przy skrzyżowaniu ulic Żwirki-Wigury i Skłodowskiej-Curie (wtedy Wandy i Zielonej). Budowa trwała pięć lat, autorem konstrukcji był prekursor spawalnictwa na świecie, prof. Stefan Bryła, a za funkcjonalistyczną architekturą stoją Tadeusz Kozłowski i Henryk Griffel. 62 metry wysokości zagwarantowały mu wtedy tytuł najwyższego budynku w Polsce i trzeciego co do wielkości w Europie. Jeszcze w tym samym 1934 r. został zdetronizowany przez 66-metrową, 17-kondygnacyjną siedzibę angielskiego „Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential” w Warszawie (obecnie Hotel Warszawa przy Pl. Powstańców Warszawy 9). Dopiero w 1955 r. powstał jeszcze wyższy Pałac Kultury i Nauki.

Obecnie trwa istny wysyp wysokościowców. W lipcu 2022 r. na warszawskiej Woli zakończono budowę Varso Tower z tarasem widokowym umieszczonym na wysokości 230 m i wyższą o 80 m iglicą, co daje łącznie 310 m. Od 2018 r. rekordzistą Starego Kontynentu pozostaje (póki co) 87-piętrowy petersburski Łachta Centr. Ma 462 m wysokości i widokową restaurację umieszczoną na wysokości 357 m. Naszej 11-piętrowej wieży mieszkalnej brakuje tylko dwa metry, by według definicji Emporis mogła zostać wysokościowcem. To tak jak zająć czwarte miejsce w jakieś dyscyplinie sportowej. Na szczęście łapie się na polską klasyfikację, spokojnie może więc celebrować.

Jako że dziś pierwsza sobota września, świętują także brodacze i sępy, czyli obchodzimy Światowy Dzień Brody oraz Międzynarodowy Dzień Sępa.

Światowy Dzień Brody ustanowiono w 2010 r., a dlaczego w pierwszą sobotę września? Ponieważ według niektórych źródeł, właśnie w pierwszą sobotę września 1698 r. car Piotr I miał wydać ukaz o goleniu bród, a na tych, którzy chcieli je zachować, nałożył specjalny podatek. Dobrze udokumentowany jest kolejny ukaz z 16 stycznia 1705 r. „O goleniu bród i wąsów przez ludzi wszystkich, oprócz popów i diakonów”. Kto chciał owo owłosienie zachować, musiał wnieść opłatę i nosić na szyi poświadczenie jej uiszczenia (miedziany żeton z napisem „za brodę zapłacono”). W przeciwnym wypadku narażał się na przymusowe „bradobritie” (golenie). Kiedy cztery lata później wybuchł na tym tle bunt wśród kozaków dońskich, car nakazał „opornym nie obcinać tylko wyrywać brody i wąsy z nozdrzami; buntowników wbijać na pale i ćwiartować”. Podatek brodowy unieważniła dopiero Katarzyna II. Warto też zaznaczyć, że do golenia zarostu zachęcał już swoich żołnierzy Aleksander Macedoński. Podobno chodziło o to, by uniemożliwić przeciwnikom chwytanie ich za brody.

Toasty za dzisiejsze święta warto wznosić białym winem (Międzynarodowy Dzień Białego Wina), pamiętając, że najlepiej podawać je w smukłych kieliszkach na wysokiej nóżce, zdecydowanie węższych niż te do wina czerwonego, w dodatku zwężających się ku górze, aby jak najdłużej zatrzymać w nim tzw. bukiet.

…a ze zdjęcia uśmiechają się wysokościowce pekińskiego Glaxy Soho.



Tekst i foto Maria Gonta


3 września 2022 08:11, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"T3" S.C. Marcin Adamowicz Tomasz Leszczyński Mariusz Wilk

ul. Kombatantów 34 /502, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 13 13
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
"Atlant" Barbara Stokop

ul. Borowskiego 20 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 22 56
branża: Turystyczne agencje, biura podróży <czytaj dalej>
"Kamelia" Kwiaciarnia Elżbieta Dratwińska

ul. Szarych Szeregów 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 07 59
branża: Kwiaciarnie <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
admin ego:
Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Żeromski i Morsko Dolne
Wiele jest w Świętokrzyskiem miejsc związanych ze Stefanem Żeromskim, a ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Hildred:
Get Increased Car Conveniently With Auto Loan 소액대출 - 37.staikudrik.com, <czytaj dalej>
Anonim_3475:
piszę celowo zbłędami bo niechecemi się poprawóć <czytaj dalej>
Anonim_5319:
każdy chce żyć wygodnie, w Warszawie kroi się już trzecie lotnisko. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
zdaje się, że w Gorzowie budowano już dwa lotniska. Baczyna, nikt nie wziął tego wariant pod uwagę. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej